Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 6109
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wszystko co trzeba wiedzieć o hakach holowniczych

Poniedziałek, 6 grudnia 2021, 19:44
Aktualizacja: 19:45
Autor: ts
Polska: Wszystko co trzeba wiedzieć o hakach holowniczych
Fot. ts
Hak holowniczy to bardzo praktyczny element samochodu. Znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Dlatego też wielu kierowców decyduje się na jego montaż. Na rynku dostępne są różne modele haków holowniczych. Warto wiec wiedzieć, czym się różnią i na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model haka.

Budowa haków holowniczych
Podstawowy model haka holowniczego składa się z belki mocującej. Na je obu końcach przyspawane są wsporniki mocujące. Dodatkowo do belki przyspawany jest również uchwyt kuli. Belka mocująca najczęściej wykonywana jest ze stali. Może mieć przekrój okrągły, prostokątny lub kwadratowy. Sama belka może być prosta lub wygięta. Do budowy haka holowniczego zaliczyć trzeba także gniazdko elektryczne, które służy do podpięcia oświetlenia przyczepy oraz tabliczkę znamionową.

Rodzaje haków holowniczych
Dostępne na rynku haki holownicze podzielić można na cztery rodzaje. Mowa tu o hakach z kulką przykręcaną śrubami, hakach wypinanych półautomatycznie, hakach wypinanych automatycznie oraz o hakach odchylanych. Szeroki wybór haków holowniczych dostępny jest na stronie https://adamot.pl/haki-holownicze-3. Hak z kulą przykręcaną śrubami to podstawowy model haka holowniczego. Kula jest tu mocowana na stałe. Można ją zdemontować, odkręcając śruby. W przypadku haków wypinanych półautomatycznie stosowane są różne dźwignie mocujące. Po zdjęciu kuli można ją swobodnie przewozić w bagażniku. Z kolei, jeśli chodzi o hak wypinany automatycznie, to kula montowana może być pionowo lub poziomo. Ten model haka wyposażony jest w zabezpieczenie antykradzieżowe w postaci zamka na kluczyk. Ostatni model haka, czyli hak odchylany charakteryzuje się tym, że kula zamocowana jest na stałe z zawiasem, który umożliwia schowanie haka pod zderzakiem.

Gniazdko elektryczne
Jak wspomniano, częścią składową haka holowniczego jest gniazdko elektryczne. Dzięki niemu możliwe jest działanie oświetlenia w naczepie. Wyróżnić można dwa rodzaje gniazdek w hakach holowniczych. Jest to gniazdko 7 PIN i gniazdko 13 PIN. Wybór konkretnego gniazdka zależy przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju naczepy zamierza się korzystać. Gniazdko 13 PIN może obsługiwać światła wsteczne. Takiej możliwości nie zapewnia gniazdko 7 PIN. Jest to o tyle ważne, że jeśli DMC naczepy jest większe niż 750 kg, to musi ona być wyposażona w światła wsteczne. Praktycznym rozwiązaniem może być zakup adaptera. Jest to urządzenie montowane przy gniazdku 7 PIN umożliwiające zmianę na 13 PIN. Zakup adaptera to dobry pomysł, jeśli nie jest się zdecydowanym, z jakiej przyczyny zamierza się korzystać.

Formalności związane z hakiem holowniczym
Samo zamontowanie haka holowniczego w aucie nie załatwia jeszcze wszystkiego. Konieczne jest jego udokumentowanie w dowodzie rejestracyjnym. W tym celu należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, aby wykonać dodatkowe badanie techniczne. Następnie z wystawionym zaświadczeniem należy udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie fakt posiadania haku holowniczego wpisany zostanie do dowodu rejestracyjnego.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group