Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 4757
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wpływ internetu na życie człowieka

Czwartek, 6 maja 2021, 13:44
Aktualizacja: 13:59
Autor: ts
Polska: Wpływ internetu na życie człowieka
Fot. ts
Internet, w tym słowie zawrzeć możemy tak naprawdę wszystko, bo czego tam znaleźć nie można? Towarzyszy nam od 30 lat i jest z nami na każdym kroku. Kiedyś nie tak powszechny, dostępny dla wąskiej grupy osób, często tylko i wyłącznie w kafejkach internetowych. Dziś mamy go w telefonach, tabletach czy komputerach, a ostatnio nawet w zegarkach i bransoletkach. Korzystamy z niego zarówno w salonie, podczas gotowania w kuchni, jak i w toalecie.

W tym czasie w którym się znajdujemy, ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez dostępu do sieci. Internet odcisnął duże piętno na ludziach, na ich świadomości, myśleniu czy też stylu życia. Są to zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki korzystania z tego przywileju. Co konkretnie internet zmienił w naszym życiu?

Komunikacja na odległość, czyli jak się zobaczyć nie spotykając się
W dobie internetu nie potrzebujemy spotkania z przyjacielem, aby wiedzieć co u niego słychać. Wystarczy dostęp do internetu, urządzenie oraz aplikacja do konwersacji. Jest to genialny sposób na ciągłość kontaktu z ludźmi, z którymi dzielą nas kilometry. Możemy codziennie (a nawet parę razy dziennie) dowiedzieć się jak się czuje ciocia, co robi nasz siostrzeniec oraz zobaczyć się z dziadkiem. W sprawach biznesowych ludzie mogą łączyć się ze swoimi partnerami, podwykonawcami, szefami i pracownikami. Dzięki temu coraz częściej nasz zakład pracy znajduje się tam, gdzie mamy dostęp do internetu.

Oprócz pozytywnych skutków komunikacji na odległość, istnieją także te negatywne. Poprzez możliwość pisania ze sobą, często nie widząc się z drugą osobą, w ludziach mogą zanikać zdolności interpersonalne. Możliwym skutkiem jest także trudność w nawiązywaniu nowych kontaktów.

Błyskawiczne zakupy nie ruszając się z fotela
Kupno koszulki, czapki, głośników czy nawet szafy, nigdy nie było takie proste. Wystarczy wejść w wyszukiwarkę czy stronę, wyszukać dany produkt, który nas interesuje, zapłacić i czekać na przesyłkę. A dzięki dostępowi do prawie nieograniczonej liczby sklepów, możemy wybierać i porównywać tysiące, jak nie miliony produktów. Mamy możliwość zamawiania także spoza naszego miasta, regionu, państwa, czy nawet kontynentu. Jedynym utrudnieniem może być czas oczekiwania na przesyłkę, ale przecież nic nie zastąpi produktów regionalnych wytwarzanych w tym właśnie miejscu.

Zmieniła się sytuacja nie tylko dla kupujących, ale także w dużym stopniu dla sprzedawców i producentów. Przeróżne branże musiały się zmienić przez internet, przeorganizować logistycznie, często zmieniając nawet siedzibę. Dostęp do sprzedaży online bowiem, nierzadko pozwolił w dużym stopniu zwiększyć sprzedaż towarów i usług wśród przedsiębiorców.

Szybki dostęp do wiadomości
Każdą interesującą nas informację możemy znaleźć w parę sekund. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę szukaną frazę i wyskakują automatycznie tysiące propozycji odpowiedzi na nasze zapytanie. Google już dawno zdominowało wszystkie inne źródła informacji i nie zapowiada się, aby sytuacja miała się zmienić. Chcesz wiedzieć jaką walutą płaci się w Zimbabwe? Proszę bardzo. Interesuje Cię co jedzą szynszyle? Nic prostszego. Ile gotować ryż czy w jakiej temperaturze prać lniane spodnie? To wszystko i wiele więcej można znaleźć nie ruszając się nawet z łóżka.

Trzeba pamiętać jednak, że Informacje te należy zweryfikować. Poprzez nadmiar wiadomości oraz zaufania do rzeczy przeczytanych w internecie, ludzie mają skłonność nie tylko do wierzenia w nieprawdziwe czy fałszywe treści, lecz także do szerzenia fake newsów. Oczywiście te informacje mogą nieść za sobą niską szkodliwość społeczną, coraz częściej jednak mogą one zaszkodzić społeczeństwu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group