Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5893
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Wilk do mięsa i pakowarka próżniowa – co warto wiedzieć?

Czwartek, 28 października 2021, 13:10
Aktualizacja: 13:12
Autor: ts
Polska: Wilk do mięsa i pakowarka próżniowa – co warto wiedzieć?
Fot. ts
Wilk do mięsa jest niezastąpionym urządzeniem we wszelkiego rodzaju obiektach i zakładach gastronomicznych. W końcu każdy wielbiciel smacznego jedzenia doceni potrawy, do których zostało użyte delikatne, aromatyczne i świeże mięso mielone.

• Mocna i wytrzymała maszynka, czyli wilk do mięsa
• Jak działają i czym się charakteryzują wilki do mięsa?
• Zalety wilków do mięsa — gdzie znajdują zastosowanie?
• Jak prawidłowo konserwować wilki do mięsa?
• Pakowarki próżniowe - zachowaj świeżość produktów przez długi czas

Wilki gastronomiczne są urządzeniami przystosowanymi do ciężkiej pracy.

Mocna i wytrzymała maszynka, czyli wilk do mięsa
Przemysłowe wilki do mięsa są urządzeniami, które charakteryzuje solidna konstrukcja zewnętrzna, wykonana z higienicznych, bezpiecznych i trwałych materiałów odznaczających się wysoką wytrzymałością, takich jak stal nierdzewna, które umożliwiają bardzo wydajną pracę. Profesjonalne, wysokiej jakości maszynki do mielenia mięsa typu wilk znajdziemy m.in. w sklepie gastroprodukt.pl/wilki-do-miesa-1. W ofercie na klientów czekają modele różnej wielkości; mniejsze, które są optymalnym wyborem dla małych firm gastronomicznych i do użytku w sklepach spożywczych, oraz modele o większych gabarytach, które będą spełniać potrzeby profesjonalnej kuchni, masarni czy hoteli.

Najmniejszy wilk do mielenia mięsa pozwala na przerobienie około 150 kg mięsa w ciągu godziny. W ofercie znajdziemy również maszynki o wydajności 220 kg/h, a nawet 310 kg/h. Urządzenia, które znajdziemy w ofercie GastroProdukt posiadają w standardzie po 2 sita z otworami o średnicy 5 mm i 7 mm, 6 mm i 8 mm lub 7 mm i 9 mm oraz dodatkowo po 2 noże tnące. Modele są również wyposażone w lejki do nadziewania kiełbas, co sprawia, że w krótkim czasie przerobią nie tylko wołowinę, wieprzowinę czy kurczaka, ale także przygotują farsz do wędlin.

Jak działają i czym się charakteryzują wilki do mięsa?
Wilk do mięsa pozwala przetwarzać setki kilogramów mięsa na godzinę. Pokrojone mięso jest wpychane przez wałek o kształcie ślimaka do ostrza tnącego, a stamtąd do sitka. Otwory sita są zróżnicowanej średnicy i pozwalają na uzyskanie zmielonego mięsa o pożądanej gramaturze. Wilk do mięsa składa się z:
• Korpusu centralnego, czyli części maszyny z dwoma otworami — jednym do wejścia mięsa (lej załadowczy), który jest umieszczony w górnej części korpusu, i jednym do wyjścia (jest zamykany perforowaną płytką, przez którą przechodzi rozdrabniane mięso).
• Wałka ślimakowego, który jest umieszczony wewnątrz korpusu centralnego (obraca się dzięki pracy prądu elektrycznego). Praca urządzenia do mielenia mięsa jest w pełni zautomatyzowana, a to znacznie ułatwia i przyspieszacza cały proces mielenia mięs (w manualnych urządzeniach do użytku domowego wałek ślimakowy obraca się dzięki pracy operatora, który porusza korbą).
• Ostrzy w kształcie gwiazdki, które są usytuowane przed perforowaną płytką (przecinają mięso na mniejsze kawałki).
• Blaszki perforowanej, która jest łatwa do demontażu i czyszczenia. Średnica otworów w blaszce jest elementem wpływającym na gramaturę mielonego mięsa.

Zalety wilków do mięsa — gdzie znajdują zastosowanie?
Profesjonalne wilki do mielenia mięsa i kości znajdują szerokie zastosowanie w rzeźniach, supermarketach, sklepach mięsnych, jak również w restauracjach, hotelach, stołówkach, a nawet w warunkach domowych (pasjonaci gotowania chętnie korzystają z zalet tego przydatnego urządzenia). Profesjonalne maszynki pozwalają swoim właścicielom zaoszczędzić czas i energię. Dzięki wysokowydajnym przekładniom umożliwiają optymalne rozdrobnienie przy zachowaniu nienaruszonych właściwości odżywczych mięs.

Maszynki do mięs są jednymi z najbardziej wszechstronnych urządzeń, jakie możemy znaleźć w kuchni. Zastosowanie urządzenia nie ogranicza się tylko do mielenia mięs. Dzięki opisywanemu urządzeniu możliwe jest przygotowanie mięsa mielonego na burgery, klopsiki, kiełbasy i liczne produkty wędliniarskie. Mięso możemy też mieszać z innymi składnikami (m.in. solą i ziołami otrzymując w rezultacie wspaniałe kombinacje smakowe). Wilki dobrze sobie radzą również z mieleniem ryb i warzyw (np. pomidory na przecier), co tworzy fundament bardzo dużej ilości przepisów kulinarnych. Wilki do mięs to prawdziwi sprzymierzeńcy każdego kucharza w profesjonalnej gastronomii.

Jak prawidłowo konserwować wilki do mięsa?
Wilki do mięsa to urządzenia charakteryzujące się prostą konstrukcją, która jest bardzo łatwa w utrzymywaniu czystości za sprawą demontowanych elementów. W trakcie pracy z surowym mięsem trzeba nieustannie dbać o zachowanie czystości i higieny na możliwie najwyższym poziomie (to ważne zwłaszcza w przypadku lokali gastronomicznych). Musimy pamiętać o myciu urządzenia po każdym użyciu i zadbać, by nie tworzył się osad na żadnych częściach urządzenia. W końcu mięso to bardzo łatwo psujący się materiał, podatny na działanie szybko rozmnażających się drobnoustrojów. Najpierw trzeba ściągnąć ślimak, nóż oraz sito - elementy te są wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na mycie w zmywarkach gastronomicznych.

Pakowarki próżniowe - zachowaj świeżość produktów przez długi czas
Pakowarki próżniowe są idealnymi urządzeniami dla osób chcących spróbować smaku i aromatu prawdziwej żywności, która za sprawą procesu hermetycznego pakowania nie traci żadnej z właściwości odżywczych. Ten sposób przechowywania żywności nie tylko przedłuża jej trwałość, ale również pozwala zachować jej walory smakowe; jest to kluczowa wartość z punktu widzenia konsumentów.

Opakowania próżniowe są jednym z najbardziej wydajnych i bezpiecznych sposobów na przechowywanie produktów spożywczych, dlatego też pakowarki próżniowe (dostępne m.in. w asortymencie gastroprodukt.pl/pakowarki-prozniowe) są wręcz niezbędnym narzędziem w wielu miejscach zajmujących się profesjonalnym przygotowywaniem żywności. W końcu przygotowana hermetycznie żywność, zapakowana za pomocą pakowarki próżniowej w szczelne worki może być podawana nawet długi czas po przygotowaniu. Z korzyści, jakie oferuje pakowarka próżniowa korzystają m.in. restauracje, hotele i bary.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
33%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group