Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 2268
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wakacje w Europie? Tylko z kartą EKUZ!

Piątek, 7 stycznia 2022, 12:12
Aktualizacja: 12:12
Autor: ts
Jelenia Góra: Wakacje w Europie? Tylko z kartą EKUZ!
Fot. ts
Do wakacyjnego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować. Należy zabrać ze sobą przede wszystkim niezbędne dokumenty, w tym także kartę EKUZ. Oczywiście jeśli wybieramy się w podróż na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak wyrobić kartę oraz jakie świadczenia może uzyskać jej posiadacz?

Jak wyrobić kartę EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, uprawnia do korzystania z pomocy medycznej poza granicami kraju, w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Posiadacz karty może więc, w razie potrzeby, udać się do publicznej przychodni bądź szpitala i za darmo skorzystać z pomocy lekarza czy pielęgniarki. Kartę można wyrobić w oddziale NFZ - informacje o tym, gdzie konkretnie dokument mogą pozyskać mieszkańcy Jeleniej Góry, pozyskamy na stronie internetowejhttps://ekuz.com.pl/ekuz-w-jeleniej-gorze/. Co istotne, od pewnego czasu nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, ani nawet zameldowania osoby wnioskującej o kartę. Można więc udać się do dowolnego oddziału NFZ w celu jej uzyskania. O EKUZ mogą ubiegać się osoby, które:
• opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
• są zgłoszone do Funduszu przez członka rodziny, który opłaca składkę,
• nie są ubezpieczone, ale według odrębnych przepisów nabyły prawo do świadczeń.

Obecnie najprostszym sposobem wyrobienia karty EKUZ jest udanie się do oddziału NFZ z ważnym dokumentem tożsamości. Wnioskujący nie musi przedstawiać zaświadczeń o tym, że podlega ubezpieczeniom zdrowotnym.

Co daje karta EKUZ?
Posiadacze karty EKUZ mogą korzystać z pomocy medycznej na podobnych zasadach, jak gdyby nagły wypadek przydarzył im się w kraju. Co istotne, karta uprawnia do pozyskania niezbędnych świadczeń medycznych - nie można więc na jej podstawie udać się na rutynowy zabieg czy chociażby do stomatologa, jeśli chcemy skorzystać z zabiegów profilaktycznych, a nie leczniczych. Kartę EKUZ najczęściej wyrabiają osoby, które wyjeżdżają na wakacje, aby w razie potrzeby móc udać się do lekarza, bez konieczności dokonywania opłat. Co do zasady, posiadacz karty może za darmo udać się na konsultację czy przejść zabieg ratujący zdrowie lub życie. Musi jednak zgłosić się po pomoc z nagłym, nieprzewidzianym schorzeniem. O tym, jak dokładnie funkcjonuje EKUZ w Chorwacji - państwie, który jest jedną z najczęstszych destynacji wakacyjnych - może przeczytać na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-chorwacji-co-trzeba-wiedziec/.

Bezpieczeństwo i pewność
Jadąc na wakacje, marzymy o tym, aby móc w spokoju odpocząć. Niestety, nagłe wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Warto mieć na uwadze, że najczęściej dodatkowe ubezpieczenie nie jest zawarte w cenie wycieczki. Karta EKUZ jest więc jedynym dokumentem, który uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej. Nie są natomiast honorowane:
• karta NFZ, która jest honorowana jedynie na terenie kraju,
• dokument poświadczający opłacanie składki zdrowotnej,
• innego rodzaju dokumenty tożsamości.
Wyrobienie karty zajmuje dosłownie kilka minut, natomiast może okazać się ona niezbędna podczas wakacyjnego wyjazdu, a co więcej daje poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group