Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 6706
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: W jaki sposób powinno wyglądać rozliczanie delegacji i jak robić to efektywnie?

Środa, 2 grudnia 2020, 10:30
Aktualizacja: 10:43
Autor: ts
Polska: W jaki sposób powinno wyglądać rozliczanie delegacji i jak robić to efektywnie?
Fot. ts
Delegacje, czyli wyjazdy służbowe, to w wielu branżach codzienność. Pracownicy podróżują w celu spotykania się z klientami, współpracowania z innymi firmami, pozyskiwania nowych klientów, a także, aby się szkolić i doskonalić umiejętności zawodowe. W przypadku każdej delegacji konieczne jest rozliczenie kosztów podróży służbowej. Wymaga to bardzo dobrej znajomości przepisów oraz precyzyjnych rozliczeń.

Delegacja – co to takiego?
Delegacja to inaczej podróż służbowa pracownika, która jest wykonywana na polecenie pracodawcy. Odbywa się ona poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy. Delegacje mogą mieć miejsce w Polsce oraz poza jej granicami. W obu przypadkach pracownikowi, który odbywał podróż służbową, przysługuje zwrot poniesionych kosztów. Jeśli w trakcie trwania zleconej delegacji podwładny poniósł koszty (nocleg, wyżywienie, transport etc.), to zgodnie z prawem należy mu się rekompensata w postaci zwrotu kosztów.

Rozliczanie delegacji
Rozliczenie podróży służbowych należy zazwyczaj do obowiązków działu kadr firmy (jeżeli takowy istnieje) oraz pracodawcy, który deleguje podwładnego do wykonania pracy poza lokalizacją przedsiębiorstwa. Podczas liczenia bierze się pod uwagę nie tylko podstawowe wynagrodzenie pracownika, ale także dietę oraz pozostałe koszty podróży.
Dieta na wyżywienie oraz koszty noclegów i przejazdów to typowe wydatki, które ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika. Rozliczenie delegacji krajowej i zagranicznej jest podobne. Oznacza to, że podwładnym przysługuje zwrot poniesionych wydatków za te same elementy wyjazdu, jednak inne są kwoty i niektóre zasady rozliczeń.
Koszty delegacji poza granice Polski są wyższe, dlatego ustalone zostały odrębne przepisy, które regulują kwoty zwrotów w zależności od tego, do jakiego kraju odbyła się delegacja.
Z punktu widzenia pracodawcy rozliczanie podróży służbowych jest ważne pod względem podatkowym. Pewna część wydatków związanych z delegacją własna pracodawcy lub pracownika może zostać wykazana w księdze przychodów i rozchodów oraz być zakwalifikowana jako koszt poniesiony przez firmę.

Jak efektywnie rozliczać delegacje?
Gdy w firmie jest niewiele delegacji, pracodawca lub/i oddelegowane do tego osoby (dział kadr), mogą rozliczać podróże służbowe samodzielnie. Rozliczanie delegacji jest trudniejsze w przypadku przedsiębiorstw z branży TSL, tj.: w transporcie, spedycji i logistyce. Tutaj potrzebna jest szczegółowa wiedza do rozliczania ryczałtów za noclegi oraz diet, ponieważ pracownicy i pracodawcy z branży TSL muszą przestrzegać szeregu dodatkowych przepisów. Podczas rozliczania delegacji w takich firmach konieczne jest uwzględnianie na przykład wyrównania za czas pracy na terytorium krajów, w których obowiązuje płaca minimalna. Bardzo często pracodawcy TSL, aby efektywnie rozliczać podróże służbowe, korzystają z pomocy specjalistów z firm świadczących outsourcing usług rozliczania czasu pracy kierowców (na przykład OCRK).

Efektywność w rozliczeniach to również sumienne i systematyczne wypełnianie i dostarczanie niezbędnych dokumentów, zarówno przez pracowników, jak i pracodawcę. Ważne jest także dotrzymywanie terminów, w których pracownik ma przedłożyć potwierdzenia poniesionych kosztów oraz czas, w którym pracodawca wypłaca należności. Zazwyczaj wszelkie regulacje dotyczące delegacji: tego, jak, je liczyć oraz jakie są terminy, są zawarte w wewnętrznych regulaminach firmy.
Praca poza lokalizacją firmy związania jest z koniecznością wypełnienia, a następnie rozliczenia delegacji pracownika. Rozliczanie podróży służbowych dotyczy wielu firm, w tym przedsiębiorstw transportowych.

Aby uniknąć błędów, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, warto zaznajomić się z publikacją: Jak efektywnie i wygodnie rozliczać czas pracy kierowców?

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group