Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6231
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Typowe błędy popełniane przy rozliczaniu PIT–u przez internet. Na co trzeba uważać?

Piątek, 25 marca 2022, 15:03
Aktualizacja: 15:03
Autor: ts
Polska: Typowe błędy popełniane przy rozliczaniu PIT–u przez internet. Na co trzeba uważać?
Fot. ts
Często z powodu niewystarczającej wiedzy w danej kwestii tracimy wiele czasu, jak i pieniędzy, dopełniając formalności. Podobnie jest z rozliczaniem się w sieci. Warto przygotować się oraz sprawdzić najczęściej popełniane przez obywateli błędy przez i pułapki, które kryją w sobie programy przeznaczone do rozliczania PIT-u online.

Na co uważać, by nie popełnić błędu?
Może się wydawać, że pit online jest stosunkowo łatwy do zrealizowania, jednak częste błędy popełniane przez użytkowników pokazują sytuacje rozliczenia w nieco innym świetle. Poniżej przedstawiona jest lista kwestii, na które trzeba uważać przed wypełnieniem PIT-u.

Sprawdzenie i dodanie ulg
Ulga powinna być w odpowiedni sposób zweryfikowana przez podatnika. W poszczególnych sytuacjach ulga podatników jest rozdzielana na pół; bywają też przypadki, w których podatnicy skarżą się na zaniżanie jej wartości.
W przypadku ulgi na dzieci zależy ona od powiązania numerów PESEL rodziców. Jeśli numer ten powiązany jest z obojgiem rodziców, ulga zostaje rozdzielona na pół; w przypadku powiązania tylko z jednym z rodziców całkowita ulga przysługuje tylko danemu rodzicowi.

Brak PIT-u 11
W przypadku, gdy podatnik ma przynajmniej dwóch pracodawców, chce też rozliczyć dochody z obu etatów. Jednak nie wszyscy zachowują w dzisiejszych czasach każdy z dokumentów, co może potem rodzić problem w samodzielnym rozliczeniu.

Aktualność numeru konta
Usługa rozliczenia internetowego może być dużo szybsza niż papierowa, jeśli jednak zależy nam na szybkim zwrocie podatku, sprawdzenie czy podajemy aktualny numer konta jest bardzo ważnym aspektem. Błąd, jakim jest podanie nieaktualnego numeru konta, będzie skutkował wydłużonym czasem oczekiwania.

Złożenie deklaracji po wyznaczonym terminie
Deklaracje podatkowe mają określony termin, do którego podatnik ma obowiązek jej złożenia. Jeśli chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, to upływa on 2 maja 2022 r., a w przypadku PIT-28 był to 28 lutego.

Wybranie odpowiedniego formularza
Nie każdy z podatników będzie miał gotowe rozwiązanie w postaci PIT-u w usłudze rządowej. Osoby, które prowadziły własną działalność, muszą wybrać odpowiedni formularz oraz wypełnić deklarację ręcznie. Oprócz programu rządowego jest też możliwość użycia programów komercyjnych.

Błąd dotyczący wysyłki deklaracji
W celu sprawdzenia poprawności statusu dokumentu należy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Bez pobrania tego poświadczenia nie możemy mieć pewności co do poprawności dokumentu. Poprawny status powinien wynosić 200.

Ponowne wysłanie PIT-u w przypadku pomyłki
Podatnicy często dopiero po rozliczeniu zauważają swój błąd, a zdarzają się nawet przypadki, że dana osoba złożyła deklarację w formie papierowej, a następnie kolejną poprzez internet, myśląc, że to załatwi sprawę. Nic bardziej mylnego, w takim przypadku należy dokonać jedynie korekty deklaracji.

Podsumowanie
Błędy te wynikają z niewystarczającej wiedzy lub leżą po stronie wykorzystywanego przez nas programu, dlatego wybierzmy ten, który będzie dla nas przejrzysty. Sposób składania deklaracji w przypadku prostego programu nie będzie skomplikowany, ponieważ często sam pokazuje nam sposób wypełnienia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group