Poniedziałek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 6980
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Swój przydomowy ogród warzywny przygotuj jeszcze zimą! Sprawdź, jak przygotować się do wysiewów w namiocie foliowym

Sobota, 30 stycznia 2021, 14:02
Aktualizacja: 14:03
Autor: ts
Polska: Swój przydomowy ogród warzywny przygotuj jeszcze zimą! Sprawdź, jak przygotować się do wysiewów w namiocie foliowym
Fot. ts
Jeśli marzysz, aby wiosną zacząć uprawiać w swoim ogrodzie własne warzywa, przygotuj się do tego już zimą. Przede wszystkim będziesz musiał pomyśleć o tunelu foliowym, który pozwoli Ci na hodowanie roślin od przedwiośnia, aż do późnej jesieni. Jaki tunel warto wybrać?

Po co nam tunel foliowy profesjonalny?
Poza tym, że wydłuża on możliwy okres sadzenia roślin, tunel foliowy pozwala również na sadzenie warzyw ciepłolubnych, takich jak bakłażany czy dynie. Dzięki temu nasze plony będą zdecydowanie bardziej obfite, a my zaoszczędzimy na zakupach. Ponadto takie warzywa są często po prostu zdrowsze, ponieważ hodując je na własny użytek, możemy zainwestować w ekologiczne środki. Na Dollo można znaleźć tunele foliowe producentów wysokiej jakości, dlatego, jeśli zależy nam na własnej, amatorskiej szklarni warto sprawdzić ich ofertę: Foliowe tunele ogrodowe - Sklep Dollo.pl.

Miejsce na mini tunel foliowy
Jeśli chcemy stworzyć w swoim ogrodzie mini tunel foliowy, nie potrzebujemy wcale wiele miejsca! Kilka metrów kwadratowych już wystarczy, aby stworzyć kilka grządek, na których będziemy hodować własne, dobrej jakości warzywa. Należy jednak wybrać odpowiednie miejsce. Pamiętajmy o dobrym nasłonecznieniu, dzięki któremu nasze rośliny będą dobrze rosły. Warto też wybrać miejsce na podwyższeniu, z dala od terenów zalewowych, które mogą w pełni zniszczyć nasze grządki.

Tunele foiliowe ogrodnicze i ich konstrukcja
Gdy wybieramy tunel foliowy ogrodniczy, musimy wybrać odpowiednią dla siebie konstrukcję. Tańsze posiadają stelaże wykonane z PCV. Są one lekkie, odporne na duże wahania temperatur i nie rdzewieją. Muszą być jednak demontowane na czas zimy, bo mimo stosunkowo dużej wytrzymałości mogą nie udźwignąć śniegu. Metalowe stelaże wymagają często dodatkowej ochrony przed korozją i są zdecydowanie droższe, ale powinny wytrzymać zdecydowanie dłużej.

Jaki kolor folii wybrać?
Tunele występują obecnie przede wszystkim w dwóch kolorach. Podstawowy, biały, jest tańszy, ale chroni jedynie przed mrozami oraz nadmiernym wiatrem. Zielone plandeki zwykle są dodatkowo wzmocnione. Dodatkowo taki tunel foliowy profesjonalny będzie też chronił przed światłem UV. Myśląc nad doborem tego elementu, warto też zastanowić się, jakie rośliny będziemy sadzić. Folia dla roślin ciepłolubnych nie posiada dodatkowych dziur w poszyciu, dzięki czemu lepiej utrzymuje wewnątrz temperaturę, ale wymaga regularnego wietrzenia.

To tańsze rozwiązanie niż szkło
Mini tunele foliowe to koszt kilkuset złotych. Dzięki temu nawet ogrodnik amator, który chce sprawdzić swoje możliwości, będzie mógł sobie na nie pozwolić. Niestety, szklana szklarnia wymaga większego nakładu finansowego i jest też czymś stworzonym na stałe. Tunele foliowe ogrodowe nie są być może tak trwałe, ale pozwalają na szybką wymianę ich oraz zmianę miejsca, jeśli uznamy, że dane miejsce nam nie odpowiada. Dlatego początkowo najlepiej zainwestować w taką formę, a jeśli już odnajdziemy się w takiej uprawie, można pomyśleć nad stworzeniem bardziej profesjonalnego miejsca.

Jakie rośliny sadzić w tunelu foliowym?
Jeszcze przed sezonem warto pomyśleć o tym, jakie dokładnie rośliny chcemy posadzić w naszym nowym tunelu foliowym ogrodowym. Dzięki temu będziemy mogli dobrze dobrać glebę i odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w nasiona. Przede wszystkim sadźmy te warzywa, które lubimy i faktycznie spożywamy. Warto też dobrać rośliny tak, aby ich wymagania związane z glebą były podobne. Dzięki temu zapewnimy sobie jak największą ilość bujnych plonów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group