Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 2408
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Stosowanie odwróconej osmozy w przemyśle

Wtorek, 21 września 2021, 12:42
Aktualizacja: 12:43
Autor: ts
Polska: Stosowanie odwróconej osmozy w przemyśle
Fot. ts
Uzyskanie czystej, słodkiej wody wymaga odpowiedniej technologii. Od lat najlepszym sposobem, stosowanym zarówno w przedsiębiorstwach jak i u producentów wody butelkowanej, jest odwrócona osmoza. Co się kryje pod tym pojęciem i dlaczego warto wykorzystać właśnie ten system filtrów?

Jak działa odwrócona osmoza?
Odwrócona osmoza to sposób na demineralizację wody, ale bez użycia takich związków jak kwas solny i wodorotlenek sodu. W naturalnych warunkach zachodzi proces samej osmozy - z obszaru o wyższym stężeniu roztwór przepływa przez półprzepuszczalną membranę do obszaru o niższym stężeniu. Cechy błony osmotycznej posiadają np. ludzkie jelita. W połowie XX wieku odkryto jednak, że ten proces można odwrócić.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia, woda z zanieczyszczeniami przechodzi przez membranę osmotyczną i zostaje oczyszczona. To właśnie membrana jest kluczowa w tym procesie. Jest bardzo cienkim materiałem o niezwykle niskiej porowatości 0,0001 mikrona. Ze względu na tak niską porowatość, woda pod ciśnieniem napiera na membranę, ale na drugą stronę przedostają się jedynie cząsteczki czystej wody. Zanieczyszczenia, sole i inne cząsteczki pozostają na membranie.
Systemy odwróconej osmozy są najefektywniejszym sposobem filtracji i korzysta z nich większość przemysłu wykorzystującego wodę. Firmy takie jak Oriontec oferują nie tylko same filtry, ale też implementację i pomoc w zakresie filtrowania wody.

Zalety odwróconej osmozy
Dlaczego aż tyle firm i klientów decyduje się na filtrowanie z użyciem odwróconej osmozy? Najważniejszy jest oczywiście efekt końcowy, czyli krystalicznie czysta woda pozbawiona szkodliwych związków chemicznych, bakterii i wirusów. Jednak są też inne zalety tego rozwiązania:
• Instalacje zajmują niewiele przestrzeni,
• Proces nie wymaga od klienta magazynowania oraz transportu kwasu i ługu do filtrów,
• Jest bardzo wydajne i cechuje się niską awaryjnością,
• Daje możliwość automatyzacji i redukuje konieczność obsługi przez człowieka do minimum,
• Długa żywotność membran osmotycznych - od 2 do nawet 10 lat.

Jakość systemów odwróconej osmozy jest sprawdzona. Korzysta się z nich w wielu kluczowych branżach i instytucjach: w szpitalach, kotłowniach, ciepłownictwie, stacjach dializ i ogóle przemysłu chemicznego. Odwrócona osmoza nie tylko jest bardzo efektywna, ale też ma niewielki wpływ na środowisko. Należy jednak zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego filtra z odwróconą osmozą. Najlepszym wyborem są rozwiązania certyfikowane - nadają się wówczas nawet do przemysłu spożywczego, trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną, nawet do 1400 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group