Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 11124
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ślub humanistyczny – czym jest i kiedy warto się na niego zdecydować?

Czwartek, 25 listopada 2021, 15:25
Aktualizacja: 15:25
Autor: ts
Polska: Ślub humanistyczny – czym jest i kiedy warto się na niego zdecydować?
Fot. ts
Ślub jest jedną z najważniejszych ceremonii, jakie celebrujemy w swoim życiu. Bez względu na to, czy odbędzie się on w kościele, USC czy w innym miejscu, w sposób formalny i duchowy łączy ze sobą dwoje ludzi, którzy z własnej woli zdecydowali się iść przez dalsze życie razem. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ślubu o charakterze religijnym jest tzw. ślub humanistyczny. Jego popularność z roku na rok rośnie, a w Polsce tę formę zaślubin wybiera coraz więcej par.

Czym jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny jest jednym ze sposobów, aby wyrazić chęć spędzenia reszty życia z ukochaną osobą. Podstawową kwestią, jaka odróżnia ślub humanistyczny od cywilnego i kościelnego, jest jego religijna i urzędowa ważność – ślub humanistyczny nie jest formalnie uznawany ani przez kościół, ani przez państwo. Jest więc zazwyczaj łączony z dodatkową ceremonią celebrowaną w USC, która oficjalnie legalizuje pod względem prawnym związek dwojga ludzi. Ślub humanistyczny posiada jednak sporo zalet, dla których jego popularność z roku na rok systematycznie rośnie.

Pierwszym jego atutem jest brak jakichkolwiek ograniczeń odnośnie miejsca, czasu oraz przebiegu ceremonii. Ślub humanistyczny możemy wziąć np. we własnym ogrodzie, na nadmorskiej plaży, na leśnie polanie oraz każdym innym miejscu, jakie tylko sobie wymarzyliśmy, pod warunkiem uzyskania pozwolenia, jeśli ceremonia ma odbywać się w miejscu publicznym. Celebrować go może wybrana przez parę, dowolna osoba – przyjaciel, rodzic, członek rodziny lub profesjonalny celebrans. Ślub humanistyczny może mieć także dowolny przebieg, który jest dostosowywany do potrzeb i preferencji pary. Kulminującym jego momentem jest oczywiście przysięga, którą para składa sobie przed celebransem i gośćmi.

Kiedy warto rozważyć ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny zyskuje na popularności także w naszym kraju. Ze względu na swój niereligijny charakter, jest chętnie wybierany przez osoby niewierzące oraz te pary, które nie potrzebują formalnych potwierdzeń dla swojego związku. Stanowi doskonały wybór także dla osób, które nie są na co dzień związane z instytucją kościoła, nie uczęszczają na msze ani nie praktykują. W ich przypadku ślub kościelny nie jest dobrym wyborem, gdyż stoi w sprzeczności z codziennym życiem. Ślub humanistyczny pozwala zorganizować świecką ceremonię, która pozwoli w duchowy sposób połączyć ze sobą parę, jednak bez elementów religijnych, nawiązujących do konkretnego wyzwania.

Ślub humanistyczny jest często wybieraną opcją przez osoby związane z obcokrajowcami, w tym także osobami innych wyzwań, które nie chcą brać ślubu w konkretnym obrządku religijnym. To także świetna i często jedyna opcja dla par o innej niż heteroseksualna orientacji. W naszym kraju pary tej samej płci nie mają bowiem możliwości formalnego zawarcia związku małżeńskiego, przez co wiele z nich decyduje się na wzięcie oficjalnego ślubu za granicą, ślub humanistyczny zorganizowany w Polsce pozwala z kolei świętować tę ważną chwilę z rodziną i przyjaciółmi w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
3
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
910
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group