Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 9046
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Skup węglika spiekanego, czyli dlaczego to dobre rozwiązanie

Piątek, 1 października 2021, 14:17
Aktualizacja: 14:18
Autor: ts
Polska: Skup węglika spiekanego, czyli dlaczego to dobre rozwiązanie
Fot. ts
Węglik spiekany to surowiec wykorzystywany w produkcji wielu maszyn, części i narzędzi stosowanych przez różne gałęzie przemysłu. Jego powszechność sprawia, że równie popularne są skupy węglika spiekanego i jego ponowne przetwarzanie. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ponieważ z jednej strony pozwala chronić środowisko naturalne i oszczędzać naturalne złoża metali potrzebnych do jego wyprodukowania, a z drugiej strony daje szansę na podbudowanie swojego budżetu.

Węglik spiekany – co to jest?
Węglik spiekany to popularny materiał narzędziowy, który powstaje za pomocą metalurgii proszkowej z wykorzystaniem węglików różnych metali. W procesie spiekania proszków wykorzystuje się wysokie temperatury oraz ciśnienie. Aby materiał ten mógł powstać, potrzebna jest baza, którą w tym przypadku stanowi węglik wolframu oznaczany skrótem WCx. Z kolei środkiem spajającym mogą być różne składniki. Najczęściej jest nim kobalt, jednak równie często stosuje się dodatek niklu lub tytanu. Innymi, mniej popularnymi składnikami, które dodawana są do węglików spiekanych, są: chrom, tantal, cyrkon oraz niob.

Jakie właściwości ma węglik spiekany?
Węgliki spiekane posiadają twardość na poziomie blisko 1000 HR, dlatego są chętnie wykorzystywane do produkcji narzędzi stosowanych do obróbki innych, mniej twardych metali. Dodatkowo materiał ten jest niezwykle odporny na odkształcenia, nawet jeśli stosowany jest w wysokich temperaturach spowodowanych tarciem. Temperatura bliska 800 stopni Celsjusza to granica, do której węgliki spiekane są w stanie zachować swoją formę.

Dodatkowo każdy skup węglika spiekanego interesuje się tym surowcem, ponieważ na tle innych metali wyróżnia się on najlepszymi właściwościami skrawnymi, które są lepsze nawet od stali szybkotnącej. Co ciekawe, twardość węglików bywa porównywana z diamentem, jednak są one bardziej kruche i nie nadają się do tworzenia większych elementów. Za to niewielkie części jak ostrza narzędzi skrawających wykonane z tego materiału sprawdzają się na co dzień doskonale.

Cena węglika spiekanego
Wśród najczęściej skupywanego złomu węglika spiekanego znajdują się płytki wieloostrzowe noży wymiennych, wkładki do ciągadeł, walce do drutu, wkładki do matryc, matryce, płytki wlutowywane do noży, groty i kulki wlutowywane do głowic wiertniczych, a także proszki i szlamy pochodzące z produkcji narzędzi tnących oraz ich ostrzenia lub regeneracji. Ich sprzedaż i ponowne wykorzystanie na drodze recyklingu pozwala nie tylko podbudować swój budżet, ale również przysłużyć się środowisku naturalnemu. Wydobywanie surowców wiąże się bowiem z wysokim śladem węglowym, a pod uwagę należy wziąć także fakt, że naturalne złoża metali z roku na rok coraz bardziej się kurczą. Recykling jest więc olbrzymią szansą dla przemysłu.

Cena węglika spiekanego w stellmet.pl uzależniona jest od wielu czynników. Pod uwagę brane są obecne ceny rynkowe, notowania giełdowe oraz gatunek materiału. Im lepsze i wytrzymalsze metale zostały wykorzystane do stworzenia węglika, tym cena będzie atrakcyjniejsza dla osób, które chcą się pozbyć zalegającego złomu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
1
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group