Nie bez powodu Tomasz Borysławski z Demonstracyjnego Gospodarstwa Ekologicznego w Antoniowie zaprosił Teatrzyk Jelonka Górskiego do wzorowego obejścia. Gospodarz okazał się tak miły, że zafundował młodym adeptom sceny przejazd z Cieplic. Pan Tomasz, bowiem, hoduje kozy. A – jak wiadomo – dzieci przygotowują sztukę „W 45 minut dookoła parku z Koziołkiem Matołkiem”. Była więc okazja, aby podpatrzeć sceny z życia koziołków, kóz i koźląt.
Dzieci i opiekunowie byli zafascynowani pięknem okolic i wzorową czystością, jak panuje w obejściu Tomasza Borysławskiego. Uwolnieni na kilka godzin ze scenicznych rygorów próby członkowie Teatrzyku Jelonka Górskiego hasali po łąkach, penetrowali sad i cieszyli się sielskością tego poniedziałku. Obejrzeli też część gospodarstwa, gdzie pan Tomasz hoduje nie tylko kozy, lecz także kury, kaczki i przepiękną perliczkę. Dla wielu dzieci był to pierwszy namacalny kontakt z wiejskim inwentarzem.
Dziewczęta i chłopcy – po instruktarzu odnośnie zachowania ciszy w koziarni – nie kryli emocji na widok kóz, zwłaszcza koźląt. Zwierzęta są oswojone i lgną do człowieka. Życzliwie też „przyjęły” małych gości. Tomasz Borysławski zademonstrował dzieciom, jak należy kozę doić. Kilkoro najodważniejszych podjęło się tego wyzwania. Będzie czym pochwalić się kolegom i bliskim! Gospodarz opowiedział też wycieczce o chowie kóz. Aktualnie ma 35 zwierząt, w tym 20 to dojne kozy, z których pozyskuje zdrowe mleko.
Nie obyło się bez degustacji tego specjału w eko-farmy. Smakowało! Niektórzy prosili o dolewkę. Tomasz Borysławski przyniósł też naręcze rozmaitych serów: od białego poprzez wiele kombinacji (z ziołami, suszonymi pomidorami i z papryką) aż do sera w zalewie z oleju z pestek winogron z oliwkami. – Podamy te smakołyki jutro na drugie śniadanie – zapowiedziała Małgorzata Nauka.
Dzieci nie bez żalu żegnały się z gospodarzem i dziękowały za bardzo miłe przyjęcie. Może ten pobyt zainspiruje je do kolejnych scen przedstawienia? Na pewno szybko nie zapomną o tych kilku godzinach w Antoniowie. A jutro – powrót do trudów i wyrzeczeń, których wymaga sztuka. Lidia Lisowicz, Dorota Fluder, Diana Jonkisz i Anna Skóra – obecne dziś na wycieczce instruktorki LWT – także nabrały zapału do pracy. Do premiery, bowiem, coraz bliżej. Odbędzie się ona 1 sierpnia w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.
Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.
Zajrzyj na blog LWT 2010