Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 6522
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Savoir–vivre w biznesie – 5 najważniejszych zasad

Czwartek, 2 grudnia 2021, 22:52
Aktualizacja: 22:53
Autor: ts
Polska: Savoir–vivre w biznesie – 5 najważniejszych zasad
Fot. ts
Biznes jest bardzo szeroko rozumianym pojęciem. Zazwyczaj kojarzy się z pieniędzmi, klasą, wysokim stanowiskiem oraz masą wyrzeczeń na rzecz pracy. Warto jest mieć również na uwadze, iż biznes wymaga różnych szkoleń oraz ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i zachowań.

Rodzaj warsztatów otwartych bardzo ewoluował na przestrzeni czasu. Zainteresowana biznesem osoba ma możliwość nie tylko nauki programów czy narzędzi przydatnych w prowadzeniu działalności, ale również ma możliwość doskonalenia umiejętności interpersonalnych. Zanim jednak w 100% będzie można skupić się na zagadnieniach związanych z wywieraniem wpływu, to warto poznać 5 najważniejszych zasad savoir-vivre panujących w biznesie. Czasem tak mały szczegół, jak podanie ręki w zły sposób, może zatopić biznesową znajomość i sprawić, że pomiędzy firmami nie dojdzie do transakcji.

Od czego zacząć naukę savoir-vivre?
Przede wszystkim od możliwości pokazania się z najlepszej strony, którą posiada się jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy z osobą umówioną na spotkanie.

1. Punktualność
Nic nie jest tak nieprofesjonalne, jak kazanie na siebie czekać. Osoba spóźniająca się na umówione spotkanie nie tylko wykazuje się ogromnym brakiem profesjonalizmu, ale również pokazuje, że jej życie jest chaotyczne, a ona nie potrafi go dobrze zaplanować. Współpraca z osobą mało zorganizowaną może wpływać na wyniki firmy. Dla najbardziej roztrzepanych powstała strona grafik pracy.

2. Ubiór
Styl biznesowy jest jasno określony przez zasady savoir-vivre'u. Inaczej należy ubrać się na spotkanie biznesowe, a zupełnie inaczej na wyjście do kina ze znajomymi. Wybór dresu, wybierając się na przedstawienie projektu współpracownikom, raczej nie będzie trafny. Strój biznesowy powinien być elegancki, czysty i dopasowany do rodzaju spotkania. Wyróżnia się trzy typy stroju biznesowego: business smart, business casual oraz business formal. Każdy z nich posiada swoje indywidualne cechy.

3. Zbędna elektronika
Przed wejściem na umówione spotkanie, należy wyłączyć dźwięk na wszelakich urządzeniach, które mogą rozpraszać podczas rozmowy. Telefon powinien zostać wyłączony, a laptop schowany do etui. Jeśli wiadome jest, że któreś urządzenie będzie używane podczas spotkania, to należy zadbać o wyświetlające się powiadomienia. Nikt nie chciałby, aby inwestor przeczytał prywatnego maila, który akurat ukazał się na pulpicie.

Pierwsze spotkanie, dobre wrażenie
Kiedy przygotowania do konferencji są już ukończone, to pojawia się widmo pierwszego spotkania i starania się o to, aby zaproszony gość nie odniósł złego wrażenia podczas wizyty w firmie. Jest to dość trudne, natomiast pamiętając o zasadach zawartych w savoir- vivre łatwo jest podołać tak trudnemu zadaniu.

4. Powitanie
Należy pamiętać, iż forma oraz sposób powitania zależny jest od wysokości rangi osób znajdujących się na spotkaniu. Z założenia witającym się jest osoba wchodząca. Jeśli jest ona najwyższa stanowiskiem, osoby znajdujące się w sali konferencyjnej powinny tylko wstać i oczekiwać na podanie ręki przez gościa. Uścisk powinien być pewny, zdecydowany oraz wykonany w towarzystwie kontaktu wzrokowego. Nie wypada ściskać dłoni przez stół czy biurko.

5. Sprawy niezwiązane z biznesem zostają w domu
Na spotkaniu, podczas którego omawiane są najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem dobrze prosperującej firmy, nikt nie chciałby słuchać o dzieciach czy problemach w małżeństwie. Sprawy prywatne powinno się zostawić w domu i nie poruszać ich w towarzystwie współpracowników czy inwestorów. Niepojawienie się na spotkaniu i tłumaczenie się potem problemami w domu również nie należy do profesjonalnych zachowań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group