Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4812
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Rozliczenie PIT online — zobacz, jakie to proste!

Piątek, 8 kwietnia 2022, 12:30
Aktualizacja: 12:32
Autor: ts
Polska: Rozliczenie PIT online — zobacz, jakie to proste!
Fot. ts
Zbliża się termin składania deklaracji PIT. W tym masz czas na rozliczenie się aż do 2 maja. Warto jednak zrobić to jak najwcześniej, aby później o tym nie zapomnieć. Jak wiadomo, Urząd Skarbowy nie lubi czekać, dlatego też już dziś dowiedz się, jak szybko i łatwo dokonać rozliczenia PIT przez internet. To naprawdę proste!

Składanie deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego w 2022 roku to obowiązek każdego obywatela generującego jakiekolwiek przychody w roku poprzednim. Jeśli więc prowadzisz własną działalność gospodarczą, jesteś zatrudniony na umowę lub pobierasz świadczenia, Ciebie także to dotyczy. Nie musisz się jednak martwić. Dawniej rozliczenie PIT kojarzone było z długimi kolejkami i masą ''papierkowej roboty''. Dziś natomiast to czysta formalność, którą załatwisz w kilka minut. Zobacz, jak proste może być składanie zeznań podatkowych i złóż swój PIT online!

PIT online — jaki formularz wybrać?
Wybór właściwego formularza to pierwszy krok, jaki musisz wykonać, by rozliczyć PIT. Rodzajów takich deklaracji jest obecnie wiele, a każdy z nich przeznaczony jest dla innej grupy podatników. Na początku może się to wydawać dość skomplikowane, jednak w praktyce, większość osób obowiązuje formularz PIT-37 oraz PIT-36. Pierwszy dotyczy wszystkich osób otrzymujących środki przy pomocy płatnika. Oznacza to, że ten wzór należy wybrać w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, zlecenie i dzieło, a także przy pobieraniu emerytury, renty, stypendiów i innych świadczeń. PIT-36 to natomiast deklaracja przeznaczona dla osób, które, choć część wpływów uzyskały z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć PIT online?
Rozliczenie PIT online jest obecnie bardzo prostym zadaniem. Nie musisz stać w żadnych kolejkach, ani nawet wychodzić z domu. Z każdym kolejnym rokiem, powstaje coraz więcej sposobów, które dodatkowo usprawniają przejście tej procedury. Jak więc składać PITy 2021? Masz kilka możliwości. Pierwszą z nich jest wypełnienie wniosku w specjalnym programie e-pity. To darmowe narzędzie dostępne dla każdego obywatela, które umożliwi Ci szybko uzupełnić formularz. Co najważniejsze, na każdym etapie wypełniania zeznania podatkowego, możesz liczyć na wsparcie programu. Oczywiście wszystkie wyliczenia także są tu automatyczne, więc nie musisz mieć obaw, że się pomylisz — program zrobi bezbłędnie wszystko za Ciebie!

Bardzo ciekawym rozwiązaniem na PITy 2021 jest usługa Twój e-PIT. Nigdy wcześniej nie było sposobu na to, by wypełnić cały PIT online z tak dużą łatwością. Jak właściwie działa Twój e-PIT? Mamy tu do czynienia z niemal pełną automatyzacją. Ta usługa pozwala rozliczyć się przez portal Ministerstwa Finansów i profil zaufany, gdzie na podatnika czeka już całkowicie wypełniony PIT. W razie chęci modyfikacji danych lub uwzględnienia ulg, można taki formularz oczywiście edytować.

Jak wysłać PIT online?
Wypełniłeś już swój PIT online, korzystając z programu e-pity? A może zaakceptowałeś właśnie wszystkie dane zawarte w deklaracji w usłudze Twój e-PIT? W takim razie teraz przyszedł czas na to, by wysłać zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego. Jak to zrobić? PITy 2021 możesz dostarczyć do odpowiedniej placówki zarówno w sposób tradycyjny, jak i przez internet. W pierwszym przypadku wystarczy, że wydrukujesz gotowy formularz i wyślesz go pocztą. Bardzo wygodną opcją jest jednak także wysyłka PIT-u online. Możesz ją wybrać, jeśli dysponujesz danymi autoryzującymi lub podpisem elektronicznym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group