Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 2784
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Prawo jazdy kat. A – do czego uprawnia?

Poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 12:19
Aktualizacja: 12:20
Autor: ts
Polska: Prawo jazdy kat. A – do czego uprawnia?
Fot. ts
W Polsce prawo jazdy kat. A może zostać zrobione przez kursanta po ukończeniu 24 roku życia. Nie zawsze jednak ta zasada ma zastosowanie. Jakie wymagania trzeba spełnić do kategorii A, A1, A2 i AM? Oto krótkie kompendium na ten temat.

W 1918 roku powstało pierwsze polskie prawo jazdy, a 3 lata później kodeks zawierający przepisy dotyczące poruszania się autami po drogach. Od tych momentów minęło już sporo czasu i zakres uprawnień zmienił się adekwatnie do konstrukcji pojazdów obecnych na rynku. W zdecydowanej większości są to egzemplarze przynajmniej czterokołowe, jednak prawo jazdy kat. A uprawnia do jazdy dwu i trzykołowcami. Co trzeba zrobić, aby takie zezwolenie uzyskać?

Prawo jazdy na motor – jakie są kategorie?
Najprostsza sytuacja w kontekście prowadzenia jednośladów dotyczy wyrobienia kategorii A – przyszły kierowca będzie mógł prowadzić pojazdy mieszczące się w obrębie całej tej kategorii i jej podgrup, czyli A1, A2 i AM. Aby jednak mieć możliwość ubiegania się o taki dokument, musisz mieć ukończone 24 lata. Wyjątkiem jest posiadanie od co najmniej 2 lat kategorii A2. W takim przypadku kursant musi mieć ukończone 20 lat. Kolejnym (i ostatnim) wyjątkiem jest zatrudnienie w służbach mundurowych. Pełną kategorię A można uzyskać w wieku 18 lat.

Do czego uprawnia prawo jazdy z kategorii AM?
To nowość jeśli chodzi o uprawnienia do kierowania pojazdami. W 2014 roku kategoria AM zastąpiła prawko na motor, a w zasadzie motorower, wystawiane w formie karty motorowerowej. Od tego czasu każdy kandydat musi zapisać się na kurs w ośrodku szkoleniowym i uzyskać wcześniej numer PKK (Profil Kandydata Kierowcy). Może to zrobić po ukończeniu 14 roku życia.
W konsekwencji zdania państwowego egzaminu kierowca może poruszać się następującymi pojazdami:
• motorower,
• czterokołowiec lekki (np. mikrosamochodem),
• oraz zespołem składającym się z powyższych pojazdów i przyczepy.

Prawo jazdy A1 – czym możesz jeździć?
Wyższą kategorią uprawniającą do jazdy pojazdami z silnikami spalinowymi jest kategoria A1. Kiedy możesz ją uzyskać? Podstawowy wymóg to ukończenie 16. roku życia. W tym momencie, jeśli będzie to pierwsza kategoria, którą chcesz wyrobić, zawsze musisz zacząć od wygenerowania numeru PKK. Po jego uzyskaniu można zapisać się bez problemu do wybranej szkoły jazdy.

Dokument z kat. A1 pozwala na kierowanie:
• pojazdami z kategorii AM;
• motocyklami o maksymalnej pojemności skokowej 125 cm3 i mocy nie większej niż 11 kW, oraz stosunku mocy do masy własnej 0,1 kW/kg;
• trójkołowcem o mocy maksymalnej nieprzekraczającej 15 kW;
• zestawem pojazdów wymienionych powyżej w połączeniu z przyczepą.

Do czego uprawnia prawo jazdy A2?
Zanim postarasz się o prawo jazdy kat. A, możesz wyrobić sobie uprawnienia z kat. A2, jeśli ukończyłeś 18 lat. To rozszerzona wersja tych z grupy A1 i uprawniająca do jazdy większymi i mocniejszymi pojazdami. Posiadając kat. A2 możesz poruszać się pojazdami:
• z kategorii AM i A1;
• motocyklowymi o mocy maksymalnej 35 kW, stosunku mocy do masy własnej 0,2 kW/kg;
• trójkołowymi o mocy maksymalnej nie większej niż 15 kW;
• zespołem składającym się z powyższych pojazdów i przyczepy.

Prawo jazdy kat. A – wymagania i możliwości
To już wisienka na torcie uprawnień na motocykl. Ta kategoria umożliwia kierowanie pojazdami z dowolnej powyższej grupy, jednak w ogromnej większości przypadku do jej wyrobienia potrzebne jest ukończenie 24 roku życia. Prawo jazdy A zapewnia poza tym możliwość poruszania się dowolnym motocyklem i zespołem składającym się z pojazdów z kategorii AM, A1, A2, A i przyczepy.

Jak zrobić prawo jazdy kat. A?
W zasadzie procedura nie różni się od innych form uzyskiwania uprawnień na motocykle i auta osobowe lub ciężarowe. Jak już wspomniano powyżej, pierwszym krokiem jest uzyskanie PKK poprzez wydział komunikacji lub Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Prawo jazdy na motor będzie możliwe do uzyskania dopiero po zdobyciu powyższego numeru. Na szczęście jego wyrobienie nie kosztuje nic, oprócz czasu poświęconego na załatwienie formalności.
W dalszym kroku musisz udać się do szkoły jazdy i zapisać się na zajęcia teoretyczne, chyba że czujesz się na tyle pewnie, że sam się przygotujesz z teorii przed egzaminem wewnętrznym. W dalszej kolejności czekają cię godziny jazdy po placu (liczba zależy od instruktora i twojego doświadczenia) oraz nauka na ulicach publicznych. Prawko na motor wymaga przystąpienia do egzaminów państwowych w miejscowym WORD. Zakończenie ich sukcesem i odebranie uprawnień z wydziału komunikacji zapewni ci możliwość legalnego prowadzenia pojazdów z danej kategorii.

Ile kosztuje prawo jazdy na motor?
Poszczególne kategorie uprawniające do poruszania się pojazdami umożliwiają jazdę różnymi grupami motocykli. Podobnie jest z cenami, które przedstawiają się następująco:
• kat. AM – 500-1000 zł;
• kat. A1 – 1700-2300 zł;
• kat. A2 – 2000-2500 zł;
• kat. A – 1800-2300 zł.

Oczywiście powyższe przedziały są jedynie orientacyjne i dla sprawdzenia rzeczywistych kosztów należy skontaktować się z poszczególnymi ośrodkami szkolenia kierowców.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group