Piątek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5825
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Praca w Niemczech – czy warto?

Środa, 16 grudnia 2020, 11:37
Aktualizacja: 11:37
Autor: ts
Polska: Praca w Niemczech – czy warto?
Fot. ts
Na pracę w Niemczech decyduje się coraz więcej Polaków. Według szacunków, w tym kraju mieszka od 1,5 do 2 milionów naszych rodaków. Niemcy są zatem jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji. To zasługa atrakcyjnych zarobków, doskonale funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej i socjalnego, niskich kosztów życia, a także licznych miejsc pracy. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto pracować w Niemczech.

Praca Niemcy - dlaczego warto znaleźć zatrudnienie w Niemczech?
Rynek pracy w Niemczech jest jednym z najbardziej otwartych na obcokrajowców. W kraju tym ponad 4,2 mln pracowników stanowią cudzoziemcy, których przyciągają wysokie zarobki, doskonale rozwinięty system opieki socjalnej i zdrowotnej, różnorodność kulturowa, liczne miejsca pracy dla przedstawicieli różnych branż, stosunkowo niskie koszty życia, a także respektowany przez pracodawców work-life balance.
Szacuje się, że zarobki w Niemczech są nawet czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, zarobki Niemców pracujących na pełen etat w ubiegłym roku sięgały 4 tysięcy euro brutto. Tymczasem przeciętny Polak zarabia 5 381 złotych brutto, czyli około 3 885 złotych na rękę. Różnica jest zatem bardzo duża. Atrakcyjne wynagrodzenia to jednak nie wszystko, na co zwracają uwagę obcokrajowcy decydujący się na pracę w Niemczech. Ważne jest, że koszty życia w tym kraju nie są wysokie - w zależności od landu wynoszą one między 800 a 1000 euro. Najwięcej na życie muszą wydawać mieszkańcy dużych miast, takich jak Berlin, Frankfurt czy Monachium. Zachęcające są również wysoko rozwinięte systemy socjalne i opieki zdrowotnej u naszych zachodnich sąsiadów. Według prawa niemieckiego, ubezpieczenie zdrowotne przysługuje nie tylko aktywnym pracownikom, ale również osobom, które z różnych powodów są bezrobotne. Co więcej, wsparcie finansowe otrzymują również chorzy, wielodzietne rodziny oraz kobiety w ciąży.

Plusem pracy w Niemczech jest również otwartość i tolerancja tego państwa. Z uwagi na zróżnicowanie kulturowe, etniczne i religijne niemieckiego społeczeństwa, emigranci nie mają problemów z zaadaptowaniem się w nowym środowisku.

Pracodawcy w Niemczech słyną z respektowania granicy między życiem prywatnym, a zawodowym. Pracownicy nie muszą zatem martwić się o wykonywanie swoich obowiązków po godzinach. Co więcej, niemieccy szefowie często zgadzają się na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub elastyczną.

Praca Niemcy - kto jest obecnie poszukiwany?
Do pracy w Niemczech poszukiwani są zarówno specjaliści z różnych branż, jak i pracownicy fizyczni czy sezonowi. Zatrudnienie z łatwością powinni znaleźć przedstawiciele sektora IT - programiści, testerzy i projektanci oprogramowania. Poza tym, w Niemczech jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników sektora budowlanego np. cieśli, stolarzy, malarzy, murarzy, tynkarzy, dekarzy, glazurników, kierowników budowy, a także monterów: wentylacji i klimatyzacji, podłóg, instalacji sanitarnych, konstrukcji metalowych i aluminiowych, szyb i okien.

Z uwagi na szybkie starzenie się niemieckiego społeczeństwa, poszukiwani są również opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Poza tym,w sektorze usług medycznych zatrudnienie znajdą asystentki i higienistki stomatologiczne, pielęgniarki i położne, masażyści i fizjoterapeuci czy lekarze różnych specjalizacji.

W Niemczech praca czeka ponadto na przedstawicieli branż: elektrycznej, gastronomicznej, hotelarskiej, opiekuńczej, transportowej czy motoryzacyjnej, a także pracowników sezonowych, którzy chcą sobie dorobić przy zbieraniu warzyw, owoców, kwiatów czy grzybów.

Praca Niemcy - na jakie zarobki można liczyć?
Zarobki w Niemczech należą do wysokich, szczególnie z perspektywy obywateli krajów Europy Wschodniej. Średnie wynagrodzenie sięga prawie 4 tysięcy euro brutto, czyli prawie 18 tys. złotych. Z kolei minimalne wynagrodzenie w Niemczech w roku 2019 wynosiło 1 557 euro miesięcznie, czyli znacznie więcej niż polska średnia krajowa. Jeśli chodzi o stawkę godzinową, od stycznia 2020 roku została ona podniesiona do 9,35 euro. Nie ulega zatem wątpliwości, że praca w Niemczech zarówno na etacie, jak na godzinówce jest niezwykle opłacalna.

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
3
23%
Smuci
1
8%
Złości
4
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group