Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4304
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Postaw na nowoczesne pompy ciepła

Wtorek, 22 marca 2022, 22:03
Aktualizacja: 22:04
Autor: ts
Polska: Postaw na nowoczesne pompy ciepła
Fot. ts
Nowoczesne pompy ciepła dostarczają do instalacji grzewczej ciepłą odę lub nawiewają do pomieszczenia ciepłe powietrze. Źródłem ciepła jest woda, grunt albo powietrze, które często mają temperaturę niewiele wyższą niż 0°C. Może być to zaskakujące, ale zgodnie z prawami fizyki każda materia charakteryzująca się temperaturą wyższą od zera absolutnego zawiera w sobie energię, którą można pobrać pod postacią ciepła. Zero absolutne to 0 w skali Kelwina, czyli około -273oC. Jedynym ograniczeniem procesu jest zachodzenie wymiany ciepła z ciała o temperaturze wyższej do ciała o temperaturze niższej, o czym traktuje druga zasada termodynamiki. na takiej zasadzie działają nowoczesne pompy ciepła. Czynnik roboczy znajdujący się w parowniku pompy ma niższą temperaturę od dolnego źródła ciepła. Temperatura parownika wzrasta w późniejszym czasie przy pomocy pracy sprężarki.

Pompa ciepła może zasilać tradycyjne grzejniki. Powierzchnia grzewcza powinna być jednak większa ze względu na niższą temperaturę zasilania niż podczas konwencjonalnego źródła ciepła. Cena takich grzejników będzie wyższa i mogą pojawić się problemy z wygospodarowaniem odpowiedniej ilości miejsca. Można również rozważyć ogrzewanie ścienne z użyciem rur z wodą, które są umieszczone w tynku. To dobra alternatywa dla ogrzewania podłogowego.

Nowoczesna pompa ciepła - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Parametry pompy ciepła powinny zostać dopasowane do budynku, który będzie przy jej pomocy ogrzewany. Warto zapoznać się z dodatkowymi kryteriami charakteryzującymi urządzenia wysokiej jakości. Wybór odpowiedniego produktu zagwarantuje jego sprawną pracę przez lata.

Współczynnik wydajności grzejnej (COP)
Im wyższy współczynnik COP, tym lepiej. Zależy od konstrukcji pompy oraz od temperatury, która powinna zostać uzyskana w odbiorniku ciepła, czyli instalacji grzewczej, a także od temperatury źródła, z którego pobierane jest ciepło.

Poziom głośności
Pompa powinna być cicha, aby jej praca nie była uciążliwa, szczególnie jeżeli ma zostać zamontowana blisko ścian domu. Najlepiej wybrać urządzenie, które wytwarza dźwięk poniżej 50 db. Zadba to o komfort również w nocy.

Wygodna obsługa
Nowoczesna pompa ciepła powinny zostać wyposażona w przejrzysty interfejs oraz moduł, który zostanie podłączony do internetu. To zagwarantuje kontrolę urządzenia przy pomocy aplikacji mobilnej.

Normy
Wszystkie części składowe urządzenia powinny spełniać wymagane normy i posiadać odpowiednie certyfikaty. Dotyczy to m.in. wentylatora, przetworników, zaworów, sprężarki.

Instalacja urządzenia
Montaż powietrznej pompy ciepła jest prosty i nie wymaga wygospodarowania przestrzeni przeznaczonej na gruntowe wymienniki ciepła. Montaż gruntowej pompy ciepła jest związany z większym nakładem pracy oraz z większymi kosztami.
Dodatkowe wyposażenie
Duże znaczenie mają moduły służące rozbudowie układu sterowania pompą oraz dobór dedykowanego systemu UPS, dzięki któremu można zabezpieczyć pracę pompy na wypadek zaników napięcia elektrycznego.

Ekologiczne chłodzenie
Czynnik chłodniczy musi być przyjazny środowisku. Najlepiej wybrać możliwie najniższy współczynnik ODP potencjał niszczenia warstwy ozonowej) oraz GWP (współczynnik ocieplenia globalnego).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group