Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 6349
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pokrzywka u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:51
Aktualizacja: 18:55
Autor: ts
Polska: Pokrzywka u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
Fot. ts
Pokrzywka to alergiczne schorzenie, które objawia się charakterystycznymi bąblami na skórze. Nazwa dolegliwości wzięła się stąd, że skóra wygląda jak oparzona pokrzywą. Przyczyn schorzenia jest wiele, począwszy od leków czy jedzenia, aż po czynniki fizyczne i termiczne.

Z tego artykułu dowiesz się, skąd bierze się pokrzywka, jakie są jej dokładne objawy oraz sposoby leczenia.
Przyczyny pokrzywki u dziecka
Pokrzywka u dziecka to choroba alergiczna objawiająca się charakterystycznymi wykwitami skórnymi oraz świądem. Może występować na całym ciele lub na jego wybranych obszarach, np. na nogach, dłoniach, twarzy, szyi czy brzuchu. Niekiedy ma charakter wędrujący, czyli bąble znikają w jednym miejscu, aby potem pojawić się w innym. Może jej towarzyszyć tzw. obrzęk Quinckego, wiążący się z zajęciem głębszych warstw skórnych. Wyróżnia się pokrzywkę ostrą, trwającą do 6 tygodni, a także przewlekłą o dłuższym czasie trwania.
Przyczyn pokrzywki u dzieci jest wiele. Zazwyczaj schorzenie występuje po ekspozycji dziecka na alergen. Do czynników wywołujących ostrą pokrzywkę u najmłodszych należą: cytrusy, mleko, czekolada, kakao, orzechy, jad owadów, substancje zawarte w środkach higienicznych, detergenty, skorupiaki, ryby, sztuczne barwniki i konserwanty zawarte w jedzeniu, a także niektóre leki, np. antybiotyki.
U dzieci często występuje też pokrzywka przyinfekcyjna, która może towarzyszyć zakażeniom bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym i grzybiczym. Ponadto pokrzywkę mogą też wywoływać bodźce termiczne lub podrażnienia skórne, np. w wyniku ucisku albo zadrapania.
Schorzenie może się też pojawić w wyniku czynników psychogennych, a niekiedy przyczyn pokrzywki nie można ustalić. W takim przypadku mówi się o pokrzywce idiopatycznej.
Jedną z postaci dolegliwości jest pokrzywka cholinergiczna, która występuje zwykle u młodych dorosłych i nastolatków. Można ją zaobserwować po gorącej kąpieli, przy silnych emocjach czy po dużym wysiłku fizycznym.

Objawy pokrzywki u dziecka
Wyróżnia się kilka charakterystycznych objawów pokrzywki u dziecka. Najpowszechniejszym są wykwity w formie bąbli na ciele, którym towarzyszy świąd. Bąble te niekiedy mają charakter wędrujący: znikają samoistnie, a następnie na nowo się pojawiają. W przebiegu dolegliwości czasami obserwuje się też obrzęki stawów. Do innych objawów ostrej reakcji alergicznej zalicza się: nieżyt nosa, bóle brzucha, tachykardię i duszności.

Leczenie pokrzywki u dziecka
Podstawowym działaniem w przypadku wystąpienia u dziecka pokrzywki jest przerwanie ekspozycji na alergen. Zdarza się często, że zmiany na skórze znikają samoistnie w ciągu ok. 24 godzin. Jeśli jednak utrzymują się dłużej albo przebieg schorzenia jest wyjątkowo intensywny, należy zastosować odpowiednie lekarstwa. Większość pacjentów dobrze odpowiada na leki przeciwhistaminowe II albo I generacji. Niekiedy zdarza się jednak, że dziecko wymaga podania glikokortykosteroidów. Leczenie należy zawsze dostosować do wieku dziecka oraz jego dolegliwości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group