Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4351
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Płyta główna – czym jest i do czego służy?

Piątek, 6 maja 2022, 13:22
Aktualizacja: 13:22
Autor: ts
Polska: Płyta główna – czym jest i do czego służy?
Fot. ts
W komputerze możesz znaleźć komponenty, bez których urządzenie nadal będzie działało (ewentualnie w nieco ograniczony sposób). Trudno jednak wyobrazić sobie komputer stacjonarny czy laptop bez płyty głównej – a więc tej części, do której przyłączane są pozostałe podzespoły. Już sama nazwa „płyta główna” wskazuje na bardzo ważną rolę, którą pełni ta część. Poznaj ją, szczególnie jeśli aktualnie planujesz zakup nowego sprzętu.

Co to jest płyta główna?
Płyta główna to podstawowa część w każdym komputerze. Choć jest relatywnie niewielka, jej konstrukcja jest przystosowana do podłączania innych podzespołów, czyli m.in.:
• procesora,
• karty graficznej,
• gniazd i napędów,
• pamięci RAM.
Upraszczając: płyta główna integruje pozostałe elementy potrzebne do uruchomienia i działania komputera. To, jak jest zbudowana i jakie ma możliwości rozbudowy, determinuje, w jaki sposób skompletujesz części tworzące komputer. I o ile bowiem kupujący gotowy komputer, np. do standardowego biurowego przeznaczenia, zwykle nie interesują się szczegółowymi parametrami płyty głównej, o tyle dla graczy i zaawansowanych użytkowników to bardzo ważna kwestia.

Jeżeli należysz do tej drugiej grupy i chcesz zbudować własny PC od zera, koniecznie zapoznaj się z parametrami płyt głównych. Czy dany model pasuje do procesora, jaki zamierasz kupić? Jakie są możliwości rozbudowy? Jakie maksymalne parametry komputera zapewnią podzespoły, które da się założyć na oglądanej płycie głównej? To tylko część najważniejszych pytań, jakie musisz sobie zadać przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Podkreślmy to jeszcze raz. Zewnętrzne urządzenia, jak np. drukarki (pomoc w ich wyborze znajdziesz na blogu https://www.sferis.pl/blog/drukarka-z-tanimi-tuszami-jaka-wybrac/) podepniesz do komputera z dowolną płytą główną z gniazdem USB. Ale już nie każdy proces pasuje do każdej płyty głównej. Widzisz? Dlatego tak ważne jest zgłębienie tej kwestii, zanim wyda się kilkaset zł na nową część.

Budowa płyty głównej
W tym artykule skupiamy się na praktycznej stronie wyboru płyty głównej, dlatego nie zagłębiamy się w bardzo zaawansowane i techniczne szczegóły. Warto jednak wiedzieć, że część ta składa się z mostków Możesz spotkać się z mostkami pojedynczymi i podwójnymi oraz południowym i północnym. Na mostku północnym montuje się karty sieciowe, dyski i złącza USB, a na południowym m.in. procesor i pamięć RAM. Na rynku nie brakuje też wariantów, które spajają, integrują konstrukcję w jedną część.

Wybór płyty głównej
Przymierzając się do zakupu płyty głównej, dowiedz się więcej na temat formatów (najbardziej popularny jest ATX, ale istnieją też formaty LPX czy NLX). Różnica jest istotna, bo dotyczy wymiarów podawanych w milimetrach. Jeszcze ważniejsza jest kwestia gniazda procesora. Popularne – jak AM4 czy LGA 1200 – pasują do często używanych procesorów. Przy zakupie nie zapomnij też upewnić się, czy płyta główna obsługuje najpopularniejszy standard pamięci RAM, czyli DDR4.

Podsumowanie
Obejrzyj płyty główne na sferis.pl i wybierz model, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Skontaktuj się z doradcami lub poszukaj poradników w Internecie, aby dopasować płytę główną do preferowanego procesora, pamięci operacyjnej czy karty graficznej. Stwórz komputer na miarę marzeń i potrzeb. Płyta główna to jego serce i mózg, dlatego decyzja o zakupie jest tak istotna. To jeden z Twoich pierwszych wydatków przy składaniu komputera od podstaw. Powodzenia!

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group