Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8835
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pluskwy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Pokonaj pluskwy raz a porządnie!

Czwartek, 10 czerwca 2021, 12:50
Aktualizacja: 12:51
Autor: ts
Polska: Pluskwy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Pokonaj pluskwy raz a porządnie!
Fot. ts
Kiedyś pluskwy były powszechnie występującym szkodnikiem sanitarnym, potem na jakiś czas słuch po nich zaginął. Okazuje się jednak, że pluskwy wcale nie wyginęły, wprost przeciwnie – odrodziły się i w dodatku uodporniły na zwykłe insektycydy. Być może pomyślisz teraz: temat pluskiew mnie nie dotyczy.

Tak naprawdę nie trzeba dużo, by pasożyty te pojawiły się w domu, możemy je przynieść nieświadomie np. z używanymi meblami, ale też mogą przyjść same choćby od sąsiadów.

Jak rozpoznać pluskwy? Czy pluskwy są groźne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Z dalszej części artykułu dowiesz się także, jak szybko i skutecznie pozbyć się pluskiew z domu.

Pluskwy – jak wyglądają?
Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią zwierząt i ludzi. Żeruje nocą, za to w dzień chowa się w ustronnych miejscach – w zgięciach materacy, w rogach pościeli lub w tapicerce, szczelinach mebli i podłóg, a także za tapetami i to tam właśnie należy jej szukać.
Z wyglądu dorosła pluskwa do złudzenia przypomina pestkę jabłka, dlatego łatwo przeoczyć zagrożenie. Osiąga wielkość ok. 5 mm, ma owalny kształt i jest płaska, dlatego z łatwością chowa się nawet w najmniejszych zakamarkach. Nie ma skrzydeł i nie potrafi skakać, ale za to cechuje się bardzo twardym pancerzem.

Skąd pluskwy biorą się w domu?
Wszelkie robactwo zazwyczaj kojarzy nam się z brudem, tymczasem w przypadku pluskiew jest nieco inaczej. Resztki jedzenia, śmieci i inne nieczystości w żaden sposób nie przyciągają tych robaków, wabikiem na nie jesteśmy my sami i nasze zwierzęta – w końcu żywią się krwią.
Pluskwy do domu mogą przynieść nam goście, którzy sami zmagają się z tym problemem. Możemy też przynieść je sobie sami, np. z zapluskwionego pociągu lub teatru, gdy niepostrzeżenie dostaną się nam do kieszeni albo torebki. Pluskwy bez większych trudności mogą dostać się do mieszkania przez szparę pod drzwiami lub dziurę w ścianie, dlatego, jeśli sąsiad ma w mieszkaniu pluskwy, to prawdopodobnie już niedługo pojawią się one i u nas.

Pluskwy – czy stanowią zagrożenie dla człowieka?
Pluskwy żywią się krwią człowieka, więc po ich żerowaniu na ciele pozostają ślady. Atak następuje nocą, gdy żywiciel śpi. Ciemność tym insektom nie jest straszna, gdyż idą w kierunku ciepła i zapachu.

Reakcja organizmu na ugryzienie pluskwy może być różna – u jednych widać jedynie niewielkie ślady na skórze, a innym od razu wychodzi uczulenie lub inne dolegliwości alergiczne. Ślady po pluskwach raczej występują w grupach, swędzą, ale nie bolą.
Na ten moment nie udowodniono, by pluskwy przenosiły choroby. Zdarza się jednak, że ślady po ugryzieniach tych pasożytów zakłócają spokojny sen, a nawet powodują bezsenność.

Jak wytępić pluskwy?
Pluskwa to trudny przeciwnik, dlatego najlepiej z góry nastawić się, że w walce z nim łatwo nie będzie, a to dlatego, że insekt szybko się rozmnaża i dobrze się chowa. W dodatku jajeczka pasożyta są odporne na działanie niektórych substancji chemicznych, przez co nie każdy preparat może okazać się skuteczny w walce z pluskwami.

Rzadko kiedy udaje się pozbyć problemu przy pierwszym podejściu. Na skuteczność dezynsekcji wpływa bowiem wiele czynników, w tym m.in. dokładność lustracji mieszkania pod kątem obecności pluskiew, stopień inwazji insektów, a także zainfekowane mieszkania sąsiadów lub znajdujące się w pobliżu obiekty.

Przeprowadź inspekcję
Zanim zabierzesz się do działania, w pierwszej kolejności przeszukaj mieszkanie w poszukiwaniu skupisk pluskiew, bo to właśnie je trzeba będzie zaatakować. Wszelkie szpary i szczeliny, w których siedzą insekty lub którymi przedostały się do mieszkania, należy uszczelnić, a kryjówki zlikwidować. Jeśli nie uda Ci się zlokalizować wszystkich gniazd, niestety cała Twoja praca i poświęcenie na marne.

Zastosuj preparaty na pluskwy
Do zwalczania pluskwy najlepiej sprawdzą się gotowe do użycia preparaty chemiczne lub koncentraty do stosowania w postaci oprysku albo bomby gazowej. Polecanym preparatem jest np. Basf Mythic (do kupienia tutaj: https://tedan.pl/basf-mythic-10-sc-preparat-na-pluskwy-500ml.html), dobre rezultaty daje także Dobol Fumigator (dostępny w ofercie Tedan: https://tedan.pl/dobol-fumigator-10g.html). Pomocne mogą okazać się też pułapki przeznaczone do monitorowania obecności robactwa i jego natężenia.

Szukasz skutecznych środków na pluskwy? Sprawdź asortyment sklepu Tedan: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-pluskiew/. Znajdziesz tam również preparaty na inne robaki, w tym zarówno te biegające, jak i latające.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
902
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group