Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 5435
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Planujesz zakup mieszkania pod wynajem? Sprawdź, co się sprawdzi lepiej: nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego

Wtorek, 2 listopada 2021, 13:39
Aktualizacja: 13:39
Autor: ts
Polska: Planujesz zakup mieszkania pod wynajem? Sprawdź, co się sprawdzi lepiej: nieruchomość z rynku pierwotnego czy wtórnego
Fot. ts
Gromadzisz kapitał i chcesz zadbać o swoją emeryturę? A może już teraz zależy Ci na zbudowaniu dodatkowego źródła dochodu, będącego dodatkiem do pensji? W takim razie rynek nieruchomości ma Ci wiele do zaoferowania. Poznaj wady i zalety zakupu mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

Zalety rynku wtórnego
Podstawowym argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania z rynku wtórnego jest znacznie większa dostępność. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy czekać, możemy sięgnąć do naprawdę wielu ofert – w dodatku w bardzo zróżnicowanych lokalizacjach. Jeśli chcesz znaleźć coś w centrum, blisko uczelni, z myślą typowo o studentach, masz większe szanse, że Ci się to uda. Inną zaletą jest to, że jeśli mieszkanie jest w dobrym stanie i niedawno było remontowane, nie będziesz musiał się martwić przeciągającymi się pracami i zwiększonymi kosztami. Przy odrobinie szczęścia możliwe, że mieszkanie będzie w pełni umeblowane. Dla wielu potencjalnych najemców istotne będzie dobre skomunikowanie, dostępność sklepów, aptek, przychodni, które może zapewnić mieszkanie z rynku wtórnego.
Szukasz mieszkania w Jeleniej Górze? Sprawdź na Adresowo.pl

Wady rynku wtórnego
Decydując się na rynek wtórny, musisz liczyć się z tym, że mieszkania mogą mieć wiele mankamentów, niewidocznych na pierwszy rzut oka. Problemem mogą okazać się stare piony, nieszczelne okna, wymagająca wymiany instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, krzywe podłogi, sufity i ściany. To pociąga za sobą duże koszty i opóźnienia z oddaniem nieruchomości najemcom, a więc też zmniejsza dochody. Jeśli nie chcesz przebierać w ofertach lub zależy Ci na konkretnej lokalizacji, to możesz spotkać się z sytuacją, że stare mieszkania są sprzedawane w kwotach wyższych niż te prosto od dewelopera. Problemem w przypadku nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym jest też brak miejsc parkingowych przypisanych pod konkretne lokale, co obniża atrakcyjność najmu.

Zalety rynku pierwotnego
Oczywistym plusem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że kupujesz świeżo postawione mury, które spełniają aktualne normy i standardy – zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym. W przypadku inwestycji długoterminowej taki krok ma sens. Kilkudziesięcioletnie bloki z wielkiej płyty mogą za 20-30 lat prezentować się jeszcze gorzej niż obecnie. Nowe budownictwo wygląda zdecydowanie lepiej niż starsze realizacje. Ponadto jest wyposażone w szereg udogodnień dla mieszkańców. Place zabaw dla dzieci są ogrodzone, a auta stoją w garażu podziemnym przypisanym do danego mieszkania.

Wady rynku pierwotnego
Minusem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest konieczność zainwestowania w prace wykończeniowe, które z roku na rok wiążą się z coraz większym wydatkiem. Miejsca parkingowe, choć dostępne, pociągają za sobą kolejne koszty, które trzeba uwzględnić na etapie zakupu, jeśli chce się zaoferować najemcom coś ekstra. Atrakcyjna lokalizacja w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego zdarza się dość rzadko – deweloperzy budują głównie na słabo skomunikowanych obrzeżach.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group