Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5273
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: PIT–37 a obowiązki podatnika

Środa, 11 sierpnia 2021, 21:37
Aktualizacja: 21:37
Autor: ts
Polska: PIT–37 a obowiązki podatnika
Fot. ts
Rozliczenie PIT 37 online jest przeznaczone dla wszystkich podatników otrzymujących wynagrodzenie netto. Płatnik (pracodawca) ma obowiązek dostarczyć podatnikowi informację PIT-11, na podstawie którego wykona on rozliczenie PIT-37.

Kto konkretnie powinien wypełnić PIT-37? O czym należy pamiętać, uzupełniając deklarację podatkową? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

PIT-37 – dla kogo?
PIT-37 to deklaracja przeznaczona do podatników, którzy w ubiegłym roku podatkowym osiągnęli wyłącznie dochody netto za pośrednictwem płatnika, rozliczający się zgodnie ze skalą podatkową bądź zasadami ogólnymi. Co istotne, firma płatnika musi znajdować się na terenie Polski.

Program do rozliczenia PIT 37 https://urzadskarbowy-pit.pl/ uzupełni więc przede wszystkim osoba uzyskująca dochody z tytułu m.in. stosunku pracy i służbowego, pracy nakładczej, zasiłków pieniężnych, stypendiów naukowych, świadczeń emerytalnych itp.

1% podatku na organizacje pożytku publicznego
Wypełniając deklarację podatkową nr 37, masz możliwość przekazania 1% podatku dla dzieci, seniorów, osoby niepełnosprawne, zwierzęta oraz na inne cele społeczne. Państwo daje bowiem każdemu podatnikowi możliwość przekazania procenta ze swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. Warto to zrobić – to duża pomoc dla fundacji i stowarzyszeń. Jeśli nie zdecydujesz się na to, Twój 1 procent podatku i tak zostanie wykorzystany – trafi bowiem do skarbu państwa. Dobrze jest więc oddać choć część swego podatku na szczytny cel. Każda, nawet najdrobniejsza kwota ucieszy potrzebujące fundacje.

Przekazanie 1% na fundacje dla dzieci czy innych potrzebujących jest proste. Wystarczy wpisać w rocznym rozliczeniu ich numer KRS. Organizacje pożytku publicznego, którym można przekazywać w ten sposób daninę, posiadają specjalne kilkucyfrowe numery. 1 procent podatku lista organizacji jest dostępna np. na stronach rządowych. Co ważne, tylko niektóre fundacje czy stowarzyszenia posiadają numery KRS, w związku z czym możesz przekazać im 1% podatku. Pamiętaj, że nawet jeśli na co dzień wspierasz jakąś fundację, ale nie jest ona OPP, to nie przekażesz jej wspomnianej sumy. Kwotę tę możesz z kolei dać np. na fundacje zwierzęce czy opiekujące się seniorami. 1% podatku na niepełnosprawne osoby albo 1% podatku na chore dzieci również bardzo pomoże obdarowanym osobom.

Rozliczenie PIT-37 – program
Osoby rozliczające deklarację nr 37 muszą pamiętać o złożeniu PIT-u do końca kwietnia. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wypełnienie zgłoszenia jest skorzystanie ze specjalnego programu do PIT-37. Darmowy program poprowadzi Cię krok po kroku przez uzupełnianie formularza, policzy za Ciebie przychody, dochody i podatki, a także wskaże, które pola należy koniecznie uzupełnić. Darmowy program do rozliczania PIT pozwala wypełnić i wysłać deklarację nawet w weekendy, święta czy też w nocy, czyli w czasie, gdy placówki urzędów skarbowych są zamknięte. Aplikacja do rozliczania PIT sprawdzi się więc świetnie dla osób, które nie mają czasu ani ochoty na dostarczanie dokumentów do stacjonarnej skarbówki. Metoda ta oszczędza czas i pieniądze. Wybierając dobry program do rozliczania, masz pewność, że Twoja deklaracja zostanie błyskawicznie dostarczona do właściwego urzędu skarbowego, a Ty otrzymasz potwierdzenie wysłania deklaracji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group