Sobota, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5677
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Orzech laskowy – wymagania, pielęgnacja, sadzonki

Środa, 8 września 2021, 10:59
Aktualizacja: 11:00
Autor: ts
Polska: Orzech laskowy – wymagania, pielęgnacja, sadzonki
Fot. ts
Dawniej leszczyna orzecha laskowego używana była celem wyrabiania kosturów, na których pielgrzymi mogli się wspierać podczas drogi do Ziemi Świętej. Trochę później z pędów leszczyny robiono kijki narciarskie oraz wypłatano kosze. Roślina ta naturalnie występuje w Azji Mniejszej i w Europie (także w Polsce). W naszym kraju drzewa orzecha laskowego uprawia się przede wszystkim amatorsko, większe znaczenie mają zaś w krajach należących do Basenu Morza Śródziemnego.

Leszczyna pospolita jest wielopiennym krzewem liściastym, który może dorastać do 5 metrów wysokości. Posiada wzniesione pędy, wytwarzające bardzo gęstą koronę, rozszerzającą się ku górze. Leszczyna jest najwcześniej kwitnącą roślinnością drzewiastą na terenie Polski, jej kwiaty mogą się pojawiać już nawet pod koniec lutego. Chwila ta uważana jest za początek przedwiośnia botanicznego.
Leszczyna to roślina jednopienna, wiatropylna i rozdzielnopłciowa - to znaczy, iż na jednym osobniku mogą się wytworzyć zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie. Kwiaty typu męskiego zbierają się w odznaczające się zwisające kotki, które mogą mieć nawet do 10 centymetrów długości. Żeńskie pozostają schowane w pąkach, zaś podczas kwitnienia widoczne są tylko ich znamiona o czerwonym kolorze. Liście leszczyny także są charakterystyczne, owalno-szerokie, o piłkowanych brzegach, o długości do 10 cm, na szczycie są zaostrzone, zaś u nasady delikatnie sercowate. W porze jesieni mogą się przebarwiać na żółtobrązowy albo żółty kolor.
Jakiego stanowiska wymaga leszczyna?
Celem optymalnego wzrostu leszczyna wymaga jasnego, możliwe jak najbardziej nasłonecznionego miejsca. Stanowisko w cieniu nie będzie dla tejże rośliny właściwe. Dobrze będzie także zapewnić jej osłonę przed dużym wiatrem. Im spokojniejsze stanowisko wybierzemy, tym gęściej nasza roślina będzie się rozgałęziać. Podczas wyboru odpowiedniego miejsca dla leszczyny, należy bezwzględnie uwzględnić jej przyszłe wymiary (a może ona osiągnąć wysokość 8 metrów).
Żeby właściwie rosła i owocowała, leszczyna będzie potrzebować przepuszczalnej oraz żyznej gleby. Jeżeli nie jest łatwo o taką w naszym ogrodzie, trzeba będzie przed posadzeniem, wymieszać ziemię z niewielką ilością piasku.
Leszczyna pospolita - cięcie
Jeśli znamy dokładną charakterystykę odmian możliwych do sadzenia w ogrodzie, warto będzie także poznać właściwie metody i pielęgnacji i technikę przycinania. Młode sadzonki orzecha laskowego rozwijają się bardzo dobrze bez zastosowania szczególnego cięcia. Możemy usunąć ewentualnie słabsze pędy. U leszczyny pospolitej Contorta, należy jednakże zwrócić szczególną uwagę na rosnące z podkładki pędy, gdyż, kiedy się pojawiają, trzeba je usuwać. Jeżeli chodzi o nieco starsze krzewy, to z końcem zimy każdego roku, należy wyciąć wybrane, najstarsze pędy.
Orzechy laskowe - smaczne i zdrowe
Owoce leszczyny to smaczne i jadalne orzechy laskowe. Cena za jeden ich kilogram jest dosyć wysoka, dlatego warto posiadać własny krzew, który co roku będzie owocował. Orzechy laskowe składają się z manganu, żelaza, magnezu, potasu, wapnia, cukru, białka i oczywiście tłuszczu. Pochodzący z nich tłuszcz zbliżony jest swoim składem do oliwy z oliwek. Orzechy laskowe zawierają ponadto witaminy A, B1, B2, C oraz F. Chociaż to produkt bardzo kaloryczny, umożliwia utrzymanie właściwej wagi. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe wręcz ułatwiają jej zrzucanie. Udowodniono, iż osoby regularnie spożywające te orzechy, są o 40 procent mniej narażone na tycie, aniżeli osoby, które ich w ogóle nie jedzą. Orzechy laskowe dają nam także trwające długo uczucie sytości.

Orzechy te zaleca się osobom, które cierpią na nadpobudliwość i bezsenność, oraz są słabo odporne na infekcje. Z uwagi na obecne w nich nienasycone kwasy tłuszczowe, ich spożywanie może zapobiegać cukrzycy, miażdżycy oraz zawałom serca. Za sprawą sporej zawartości witaminy E, są także pomocne w przypadku problemów skórnych. Z kolei zaś witaminy z grupy B pobudzają proces podziału komórek, co poprawia przepływ energii w naszym organizmie. Tak samo jak orzechy włoskie, mogą wspomagać pracę mózgu i układu nerwowego, co zawdzięczają bezpośrednio sporej zawartości lecytyny. Warto jednakże mieć na uwadze, iż orzechy laskowe, orzeszki ziemne, jak również orzechy włoskie, mogą stanowić przyczynę reakcji alergicznych.

Orzech włoski sadzonki
W sklepach znaleźć można wysokiej jakości sadzonki orzecha laskowego, najczęściej mające wysokość 120-150 cm. Dostępne są one między innymi w ofercie sklepu internetowego Podkarpackie Sady . Warto posiadać we własnym ogrodzie leszczyny, głównie z uwagi na wydawane przez nie owoce, które stanowią ceniony towar za sprawą swoich walorów smakowych, dietetycznych i zdrowotnych. Poza tym, krzewy te zachwycają nas przepięknymi barwami liści na wiosnę, latem i jesienią, upiększając nasz sad czy ogród. Warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo dekoracyjną odmianę orzecha laskowego, która ma czerwone liście. Możemy bez przeszkód zasadzić ją pod postacią szpaleru na brzegach ogrodu. Dzięki temu stworzymy letni parawan chroniący przed wiatrem, zaś na jesień możemy zbierać przepyszne orzechy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group