Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 4273
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: O czym pamiętać, komunikując się z seniorem z zaburzeniami mowy?

Czwartek, 30 września 2021, 7:30
Aktualizacja: 7:31
Autor: ts
Polska: O czym pamiętać, komunikując się z seniorem z zaburzeniami mowy?
Fot. ts
Praca dla opiekunek w Niemczech to oferty opieki nad osobami starszymi w różnym stanie. Do naprawdę dużych wyzwań zalicza się pracę na seniorem dotkniętym zaburzeniami mowy. Taka praca jest mocno utrudniona, co jednak nie znaczy, że niemożliwa. Podpowiadamy o czym powinny pamiętać opiekunki osób starszych pracujące z podopiecznym z zaburzeniami mowy.

Funkcjonowanie seniora z zaburzeniami mowy
Osoby starsze, które dotknęły zaburzenia mowy wymagają szczególnej opieki – nie ulega to wątpliwości. Trudność z przekazaniem tego, co chce się powiedzieć bądź zrozumieniem komunikatów, które są nadawane do nas wywoływać może frustrację, co doprowadzić może nawet do wybuchów gniewu. Dlatego opiekunki osób starszych podejmujące się pracy z takimi podopiecznymi powinny cechować się szczególną dozą cierpliwości, empatii i zrozumienia.


Jak zaburzenia mowy wpływają na samopoczucie seniora?
Trudność z komunikowaniem siebie za pomocą słów i rozumieniem tego, co mówią do nas inni może poważnie obniżać samoocenę seniora. Do konsekwencji zalicza się również stopniowe wycofywanie się z kontaktów społecznych, a także depresję, która nierzadko może wiązać się z koniecznością zastosowania farmakoterapii. Im gorsze samopoczucie psychiczne seniora, tym większe ryzyko tego, że szybciej będzie on podupadał na zdrowiu.


Podstawowe zasady komunikacji z seniorem z zaburzeniami mowy
Bez względu na stopień zaawansowania trudności należy pamiętać, że do seniora z zaburzeniami mowy należy formułować bardzo proste i możliwe jak najprostsze zdania. Z całą pewnością wystrzegać należy się zdań złożonych, których senior dotknięty zaburzeniami mowy po prostu nie zrozumie. Ogromne znaczenie w komunikacji z taką osobą ma także ton głosu oraz tempo wypowiedzi. Senior może nie rozumieć słów bądź mieć problem z ich wypowiadaniem, ale może bezbłędnie odczytywać emocje, na które wskazuje sposób naszej wypowiedzi. Jeśli zauważy, że jesteśmy zniecierpliwieni, zdenerwowanie, na pewno nie poczuje się lepiej i nie poprawi to w żaden sposób jego komunikacji z otoczeniem. Tym, co bardzo pomaga w komunikacji z seniorem z zaburzeniami mowy są różnego rodzaju rekwizyty, za pomocą których można obrazować to, o czym się mówi. Doskonale w tej roli sprawdzają się przedmioty codziennego użytku. Należy pamiętać, aby nie poprawiać usilnie błędów, które popełnia osoba starsza i nie dopowiadać brakujących jej słów. Wbrew temu, co nam się wydaje takie zachowanie nie pomaga, a dodatkowo frustruje i pogarsza nastrój seniora. Warto dawać podopiecznemu czas na to, aby zebrał myśli, znalazł brakujące słowo lub przeanalizował to, co usłyszał od nas. Dobrą praktyką jest też wprowadzenie ćwiczeń logopedycznych.

Opieka nad seniorem mającym problemy z komunikacją nie należy do najłatwiejszych. Wystarczy jednak stosować się do przedstawionych przez nas wskazówek, aby ryzyko pojawienia się poważnych problemów było naprawdę niewielkie. Decydując się na opiekę nad osobą starszą dotkniętą takimi problemami, należy pamiętać o tym, że pomocna będzie na pewno cierpliwość i empatia.
ATERIMA MED - Sprawdź naszą ofertę pracy w opiece.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group