Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8034
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Na czym postawić meble ogrodowe?

Piątek, 25 lutego 2022, 20:55
Aktualizacja: Niedziela, 27 lutego 2022, 20:55
Autor: ts
Polska: Na czym postawić meble ogrodowe?
Fot. ts
Planujesz urządzić piękną i komfortową strefę wypoczynku przy swoim domu? Meble ogrodowe pięknie prezentują się na tle zieleni, jednak rzadko kiedy można ustawiać je bezpośrednio na trawie. Warto wcześniej przygotować podłoże, tzn. utwardzić je, układając deski kompozytowe lub płyty. Są one odporne na obciążenia, a także służą do wizualnego odcięcia tarasu od reszty ogrodu.

Wybierz stabilne podłoże pod meble ogrodowe
Meble ogrodowe są potrzebne w każdym ogrodzie i wszędzie dobrze się prezentują. Jednak najlepszym miejscem do ich rozłożenia okaże się taras wykonany z desek, płytek ceramicznych, kamienia lub innych twardszych budulców. Ustawienie na nich mebli ogrodowych nie spowoduje zniszczenia trawy, a zarazem zapewni komfort domownikom i ich gościom. Meble ogrodowe zapadające się w miękką ziemię zamiast upragnionego relaksu przyniosą Ci jedynie frustrację.

Dlatego aranżację ogrodu zacznij od wyznaczenia miejsca pod stoły, krzesła i kanapy ogrodowe. To szczególnie ważne, gdy wybierasz ciężkie metalowe lub drewniane meble na nóżkach. Ustawienie ich na polipropylenowym dywanie, kamieniach czy deskach zapewni:
• stabilność - meble ogrodowe będą stały prosto, więc rzeczy ustawione na blacie stołu nie zmienią swojej pozycji,
• czystość - stojące bezpośrednio na grząskim gruncie meble ogrodowe będą narażone na zabrudzenia błotem lub wodą,
• estetykę krajobrazu - przy aranżacji tarasu warto zadbać o stałe podłoże, które będzie zarazem częścią rekreacyjną wydzieloną z całego ogrodu.

Zestaw mebli ogrodowych obciąża trawę i inne miękkie podłoże
Kusi Cię sielski ogród, bez betonu, tylko meble ogrodowe technorattan lub drewniane elementy małej architektury? Taka wizja raczej nie sprawdzi się w praktyce, ponieważ meble ogrodowe postawione na miękkim podłożu nie mają odpowiedniej stabilizacji, powodują uszkodzenia trawnika, szybko się brudzą i źle reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Meble ogrodowe a uszkodzenie trawy
Szczególnie ciężkie drewniane meble ogrodowe mogą powodować wgniecenia w trawie. Tego typu uszkodzenia powodujące przerwanie ciągłości gleby są trudne do naprawienia w przyszłości, gdy przeniesiesz meble drewniane lub zastąpisz je innymi.

Meble ogrodowe a warunki atmosferyczne
Nawet, jeśli lubisz wypoczynek na świeżym powietrzu, to nie będzie dla Ciebie przyjemnością brodzenie w błocie, aby dojść do mebli ogrodowych. Z takim problemem zmierzysz się, gdy zapanują niekorzystne warunki atmosferyczne, a intensywny deszcz zmieni trawnik w małe bajorko.

Meble ogrodowe a zabrudzenia
Wadą ustawiania mebli ogrodowych bezpośrednio na trawie czy ziemi jest brudzenie. Meble technorattanowe, podobnie jak drewniane meble mogą łatwo oblepiać się błotem. Trudno temu zapobiec, a czyszczenie i suszenie jest bardzo czasochłonne. Na takiej przestrzeni najlepiej poradzą sobie meble z tworzyw sztucznych, ale nawet one mogą stracić na estetyce pod wpływem wilgoci.

Ustawienie mebli ogrodowych na trawie
Masz malutki ogródek? Nie możesz lub nie chcesz betonować tarasu? Na trawie też możesz postawić meble ogrodowe wykonane z lekkich materiałów naturalnych lub sztucznych. Najlepsze będą krzesła z aluminium, leżak ogrodowy z rattanu lub pozostałe meble technorattanowe. Przy zakupie mebli ogrodowych do postawienia na trawę:
• wybieraj te z szerszymi nogami lub płozami - ich ciężar rozkłada się na większej powierzchni, a nogi nie zapadają się w ziemię punktowo (dobrym przykładem jest leżak ogrodowy czy siedziska pufy),
• zmieniaj co jakiś czas ich ustawienie - zestawy ogrodowe składające się z modułów zamieniaj miejscami lub przenoś w inne części ogrodu, aby nie zostawiały trwałych śladów,
• zadbaj o ich zadaszenia - nawet na trawie warto postawić parasol lub markizę, jeśli taras jest przy domu. Ochroni to drewniane meble ogrodowe przed niszczeniem pod wpływem wilgoci czy słońca.
Zastanawiasz się, jakie meble ogrodowe wybrać? Pomyśl też o tym, gdzie zamierzasz je postawić. Najlepiej sprawdzi się wybrukowany lub wyłożony deskami taras w ogrodzie. W przeciwnym razie na trawniku ustaw lekkie meble z plastiku lub aluminium.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group