Niedziela, 14 czerwca
16°C Jelenia Góra
reklamy

Miliony czają się za rogiem

Audio

Czytaj na głos

Autor: MJr 2 min czytania

Aż 14 milionów osób czeka w kolejce po swoją emeryturę. Dla gospodarki kraju to nie będzie dobre. Tylu młodych ludzi, którzy rozpoczną pracę w najbliższych latach nie ma i nie zanosi się, aby było.

reklamy

Obecnie ponad 6 mln Polaków pobiera emeryturę, ok. 2 mln rentę, a kolejne ponad 14 mln w wieku przedemerytalnym czeka w kolejce.

Wielu ma już dość pracy, jednak jakimś pocieszeniem w obecnej sytuacji jest fakt, że ok. 30 % osób, które przejdą na wcześniejszą emeryturę zamierza jednak nadal pracować. Wciąż będą odprowadzać niektóre składki, jednak będą one już o wiele niższe.

Chodzi tu głównie o osoby, których emerytury będą niskie (najniższa możliwa to obecnie 1800 zł brutto - od lutego 2025 będzie nieco więcej). Eksperci podkreślają, że obecność takich osób na polskim rynku pracy jest nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna dla stabilności i rozwoju polskiej gospodarki.

Większość boi się niskiej emerytury

Duża część Polaków myśli o pracy na emeryturze, bo boją się dużej różnicy między dotychczasową wypłatą a wysokością emerytuty z ZUS. A różnice są ogromne.

Fachowo nazywa się to stopą zastąpienia. Na przykład, jeśli stopa zastąpienia wynosi obecnie ok. 56 %, oznacza to, że emerytura będzie stanowiła właśnie 56% wypłaty.

W dużym uproszczeniu, na liczbach wygląda to w ten sposób, że jeśli obecnie ktoś zarabia np. 5000 zł to dostanie ok. 2500 zł emerytury.

Młodzi liczą też na rodziców

Szacunkowo ta stopa za 16 lat spadnie do ok. 40 %, a w 2060 r. może wynieść dramatyczne 30 %. Tyle da państwo. Dlatego też istotne jest, aby młodzi ludzi zaczynali zbierać na swoją emeryturę dużo wcześniej.

- Liczymy również na rodziców, że pomogą - słyszymy.

Obecnie ok. 10 proc. emerytów, czyli ok. 600 tys. osób dostaje co miesiąc od 2600 do 3000 zł brutto, jednak podobna liczba otrzymuje teraz ok. 7000 zł brutto (głównie dzięki rozmaitym waloryzacjom w ostatnich latach).

Są oczywiście rekordziści (rekord padł na Śląsku - 48 tys. zł, jednak pan stał się emerytem mając aż 86 lat), ale to pojedyncze osoby. Jednakże ok. 90 tys. osób dostaje 10 tys. zł brutto co miesiąc z ZUS.

Niektórych może razić duża liczba tzw. emerytur mundurowych - ok. 400 tysięcy. Za osoby te instytucje mundurowe nie odprowadzałay wcześniej składek ZUS, gdyż trzeba pamiętać, że osoby te służyły krajowi i podlegały nieco innym zasadom niż "cywilni" pracownicy.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Piana Party I Animacje dla dzieci Piana Party to Najlepsza atrakcja na ciepłe dni już od 600zł! Oferujemy wersję Giga i Giga Maxi! Zadzwoń, ustalimy szczegóły przebiegu atrakcji. Z… Dodatkowy dochód - Współpraca online Nie jest to klasyczna oferta pracy - działam w modelu współpracy partnerskiej. Obecnie szukam kilku osób do współpracy przy promocji wyjątkowego pro… Renault kangoo 2005 Witam, mam do sprzedania renault kangoo z 2005r. Auto posiada elektryczne szyby, hak,relingi dachowe, radio z kamera cofania, wymienione dwa fotele (… Programista/Programistka Dołącz do WINS i twórz z nami oprogramowanie SaaS, które realnie zmienia sposób pracy tysięcy przedsiębiorców i biur rachunkowych w Polsce. To w pełn… Tester/Testerka oprogramowania Pasjonują Cię nowe technologie i chcesz realnie wpływać na jakość wewnętrznych produktów? Zapraszamy do naszego zespołu! Oferujemy wysokie zarobki o… Firma Dekarska DACHY Firma z wieloletnim doświadczeniem wykona wszelkiego rodzaju usługi dekarskie Dachówka blachodachówka Gont Papa Rynny Obróbki - drobne naprawy … Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka