Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 7067
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Kupno używanego samochodu – o czym pamiętać?

Piątek, 27 listopada 2020, 22:27
Aktualizacja: 22:27
Autor: ts
Polska: Kupno używanego samochodu – o czym pamiętać?
Fot. ts
Kupno samochodu to wielkie wydarzenie w życiu każdego kierowcy. Jednak zakup używanego auta niesie ze sobą pewne ryzyko, którego warto być świadomym. Z tego tekstu dowiesz się, o czym pamiętać, przy wyborze pojazdu z drugiej ręki, aby być zadowolonym z transakcji.

Umowa, umowa i jeszcze raz umowa
Umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona w określony sposób, aby była w pełni respektowana przez Urząd Skarbowy. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, byś dopilnował tego, jaki dokument podpisujesz. Jeśli chcesz mieć pewność, zawsze możesz zaproponować sprzedającemu skorzystanie ze wzoru umowy kupna-sprzedaży. Sprawdź tutaj: https://autoumowa.pl/download/ - umowę kupna sprzedaży auta do pobrania.

Sprawdź historię pojazdu
Przed ostateczną decyzją i podpisaniem umowy, sprawdź koniecznie historię samochodu, który chcesz kupić. Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz z ogólnodostępnych stron rządowych. Dzięki nim po wpisaniu numeru VIN lub numeru rejestracyjnego dowiesz się wszystkiego, co istotne z przeszłości danego pojazdu. Jeśli uda Ci się ustalić, że samochód był użytkowany przez krótkie okresy i często zmieniał właścicieli to znak, że istnieje ryzyko wad technicznych. W takiej sytuacji lepiej będzie zrezygnować. Kto wie, czy Twój „nowy” samochód nie był bohaterem podobnego zdarzeniaa.

Skorzystaj z pomocy
Nie każdy musi znać się na samochodach. Jeśli uważasz, że Twoja wiedza jest mała i czujesz obawy przed samodzielnym zakupem pojazdu, weź ze sobą bardziej doświadczonego znajomego, który nie pozwoli Ci na podjęcie pochopnej decyzji oraz doradzi. Dobrym pomysłem jest też wizyta u mechanika, który sprawdzi samochód z każdej strony. Jeśli sprzedający nie zgodzi się na tego typu kontrolę, to jest więcej niż pewne, że ma coś do ukrycia.

Udokumentuj stan pojazdu
Najłatwiejszym sposobem na udokumentowanie stanu technicznego samochodu, który kupujesz, jest wpisanie do umowy jak największej liczby szczegółów przekazanych Ci przez sprzedającego. Jest to o tyle istotne, że w razie problemów zawsze możesz powołać się na zapisy umowy, w której znajdują się podpisane przez poprzedniego właściciela informacje. Jeśli o to nie zadbasz, to jest duża szansa, że nie ugrasz za wiele w sytuacji spornej.

Sprzedawca chce zaniżyć cenę? Nie zgadzaj się!
Z pozoru to może wydawać Ci się nielogiczne, ale musisz wiedzieć, że po zakupie pojazdu będziesz musiał opłacić podatek od wzbogacenia się. Jest on obliczany na podstawie wartości samochodu zapisanej w umowie. Jeśli jednak zaniżysz kwotę, to będziesz mieć dużą szansę, że urzędnik sprawdzi widełki dla marki i modelu, który chcesz zalegalizować. W takiej sytuacji prawda wyjdzie na jaw, a Ty zostaniesz oskarżony o złamanie prawa. Cena w umowie lub na fakturze musi odzwierciedlać rynkową wartość przedmiotu transakcji.

Zadbaj o dokumenty
Sprzedawca powinien Ci przekazać wszystkie dokumenty związane z samochodem. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że nie otrzymasz karty pojazdu, bo nie była nigdy wcześniej wyrobiona. W takiej sytuacji, możesz samodzielnie wyrobić kartę, oczywiście, jeśli naprawdę jej potrzebujesz. Dowód rejestracyjny oraz dokument poświadczający zawarcie OC będą jednak bezwzględnie potrzebne.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group