Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 2257
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Kiedy i gdzie stosujemy tynki maszynowe?

Poniedziałek, 8 marca 2021, 12:59
Aktualizacja: 13:02
Autor: ts
Polska: Kiedy i gdzie stosujemy tynki maszynowe?
Fot. ts
Budowa domu to bez wątpienia duże i kosztowne przedsięwzięcie. Począwszy od fundamentów aż po dach prace odbywają się etapami. Na każdym z nich oddawane są do użytku kolejne pomieszczenia oraz instalacje. Wówczas dom jest niemal gotowy i przychodzi czas na wykończenie postawionych ścian. Gładkie ściany nieodzownie kojarzą się z tynkowaniem. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat tynków maszynowych, które od lat stanowią alternatywę dla tynków kładzionych ręcznie. Dlaczego warto je stosować? Gdzie sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do lektury.

Co to są tynki maszynowe?
Zacznijmy od podstaw. Tynk to specjalna warstwa, która pokrywa ściany, sufity, ale również filary w naszych domach. Wykonany jest ze specjalnej zaprawy. Tynkuje się zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, choć stosuje się wówczas różnego rodzaju produkty. Głównym powodem, dla którego kładziemy tynk są względy estetyczne. Gładkie ściany to jednak tylko część zalet tynku. Ponadto zabezpiecza on ściany przed wilgocią i jest ognioodporny. O ile zatem termin tynk jest ogólnie znany, o tyle tynk maszynowy może być dla wielu osób spoza branży budowlanej nowością. W praktyce oba te tynki mają podobne zastosowanie. Podczas remontu częściej spotkamy tynki ręczne, a przy budowie lub całkowitym remoncie dużej powierzchni tynki maszynowe. Te drugie miesza się w specjalnej maszynie o nazwie agregat tynkarski, a następnie nakłada się na ściany, sufity za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. Sam agregat nie należy do urządzeń tanich. Ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, co niejako od razu kwalifikuje je jako wyposażenie ekip budowlanych, a nie coś co kupujemy na potrzeby remontu. Dodatkową zaletą korzystania z agregatu jest to, iż może on być wykorzystany nie tylko do nakładania tynku, ale również gładzi czy wylewki samopoziomującej. Dla firmy budowlanej jest to więc dodatkowy argument za inwestycją w urządzenie. Wiemy już czym jest tynk maszynowy i ręczny.

Zastosowanie tynków maszynowych
Tynki maszynowe mają wszechstronne zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z większą powierzchnią np. podczas budowy domu. Tak naprawdę możemy znaleźć je w każdym pomieszczeniu od garażu po sypialnię. Jedyna różnica polega na tym, iż w zależności od miejsca tynkowania używana jest inna mieszanka.
Tynkowanie maszynowe wymaga nieco przygotowania. W przeciwnym razie możemy nie uzyskać pożądanego efektu. Co należy rozumieć przez przygotowanie? Przede wszystkim powierzchnia ścian do tynkowania musi być czysta i pomalowana warstwą środka gruntującego. Poza tym tynkowania nie zrobimy, gdy temperatura spadnie do mniej niż 5°C. W kolejnym punkcie powiemy więcej o rodzajach tynków.

Rodzaje tynków maszynowych
Wykorzystanie tynków maszynowych jest dość wszechstronne i znajduje wiele zastosowań. Wyróżniamy trzy ich rodzaje:
1. Tynki maszynowe gipsowe. Są stosowane do prac wykończeniowych, gdyż pozwalają uzyskać idealnie równie powierzchnie. Ich zaletą jest również to, iż wystarczy jedna warstwa tynku, aby nadać ścianie pożądany wygląd.
Sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach w tym w kuchni i łazience, gdzie jak wiadomo mamy do czynienia z wyższymi temperaturami i wilgotnością.
2. Tynk maszynowy cementowo-wapienny. Mają szersze przeznaczenie, gdyż mogą być użyte zarówno do tynkowania wnętrz, jak i elewacji. Są bardzo odporne zarówno na wilgoć, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Przy czym w odróżnieniu od tynków gipsowych wymagają położenia minimum dwóch warstw. Tynki tego typu sprawdzą się na różnego rodzaju podłożu od betonu, przez cegłę, beton komórkowy aż po ceramikę.
3. Tynki maszynowe akrylowe. Ich skład czyni jest odpornymi za uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Środki wykorzystane do ich produkcji utrudniają rozwój różnego rodzaju grzybów i glonów, o co stosunkowo nietrudno zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach.

Zalety i wady tynków maszynowych
Jak większość metod budowlanych również stosowanie tynków maszynowych ma swoje plusy i minusy.
Do plusów zaliczyć możemy przede wszystkim czas pracy. Jest on nawet trzykrotnie krótszy wobec metod tradycyjnych. Nie potrzebujemy bowiem betoniarki z czym jak wiadomo wiąże się konieczność wygospodarowania miejsca. Drugim plusem jest cena. Sposób nakładania tynku sprawia, że jest on o wiele wydajniejszy od pracy ręcznej. Doświadczony pracownik jest w stanie pokryć nawet 80 m2 ścian. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy do otynkowania jest duża powierzchnia.

W temacie minusów tynków maszynowych możemy wskazać dwie główne kwestie.
1. Tynki maszynowe nie sprawdzą się przy okazji drobnych prac remontowych.
2. Do tynkowania tą metodą przydadzą się dwie osoby. Jedna dba o to, aby w agregacie nie zabrakło mieszanki, a druga nakłada tynk.

Podsumowując, pomimo że samo tynkowanie warto pozostawić fachowcom, warto wiedzieć jakie rodzaje tynków i metod ich kładzenia są dostępne na rynku. Pozwoli to nam oszacować koszty prac i ocenić czas, w których otynkowana zostanie cała powierzchnia. Zazwyczaj z niezrozumienia pewnych procesów mogą wynikać późniejsze nieporozumienia na linii zleceniodawca – ekipa budowlana. Mając teoretyczne podstawy o wiele łatwiej ich uniknąć.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group