• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Godz. 14:56
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra
  • Czytających: 6106
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Jedzenie przeciwko sidłom establishmentu – debata o GMO

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 28 stycznia 2013, 8:29
Aktualizacja: 8:33
Autor: Adam Stochwicz
Fot. Organizator
Czy żywność modyfikowana genetycznie jest niebezpieczna? Co możemy zyskać dzięki strategii zrównoważonego eko–rozwoju w naszym regionie? Na te i inne tematy dyskutowali ostatnio mieszkańcy powiatu lubańskiego.

W związku z oczekiwaniem na weto Prezydenta RP ws. ustawy o nasiennictwie trwa dyskurs społeczny. W Łużyckim Centrum Rozwoju w Lubaniu odbyła się debata publiczna dotycząca GMO, czyli genetycznie modyfikowanych organizmów.

Dyskusję poprzedziła projekcja filmu „Monsanto - Teraz Polska - NIE dla MONopolu” oraz komentarz Jemiołki Wiktorczyk, reprezentującej Koalicję Polska Wolna od GMO. Podniesione zostały m.in. takie problemy, jak obecna sytuacja prawna i ekonomiczna, negatywny wpływ GMO na rolnictwo, a co za tym idzie na ludzkie zdrowie i środowisko. Przypomnijmy, że chociaż wszystkie województwa w Polsce ogłosiły się „Strefami Wolnymi od GMO”, to - w świetle najnowszej ustawy - wprowadzanie do obrotu nasion transgenicznych ma być dozwolone. Sprzeciw dla GMO to jednak za mało. Na drodze zrównoważonego rozwoju naszego regionu należy skupić się na promocji ekologicznego rolnictwa, niosącej dla naszego regionu i dla nas samych długofalowe, wymierne korzyści tj. zdrowie, wzrost świadomości społecznej, rozwój mikroekonomii i agroturystyki, kultywowanie relacji społecznych i sąsiedzkich oraz wiele innych.

Odmienne stanowisko zajął szef Komisji Gospodarki Przestrzennej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Lubań – Jerzy Dulnik - orędownik upraw GMO. Opowiadał m.in. o swoim wieloletnim doświadczeniu w uprawach GMO, o kierowaniu PGR-em czy ponad 20 wizytach w USA na zaproszenie Monsanto. Jego główne argumenty za nową ustawą to wysokie ceny mięsa, na które GMO miałoby być receptą i czynienie z Polski „zaścianka”. Bez żadnego kontrargumentu zdyskredytował badania prof. Seraliniego nad populacjami umierających od nowotworowych guzów szczurów karmionych GMO, na podstawie których importu GMO zabroniły ostatnio Rosja, Armenia, Kenia. Mimo milczenia na temat podstawowych zagrożeń dla zdrowia, przewodniczący podkreślił niebezpieczeństwa płynące z monopolu (na rynku nasion) czy upraw monokulturowych.

Głos zabierali również miejscowi rolnicy, jednomyślnie krytykując zagrożenia płynące z wprowadzenia prawa patentowego oraz z inwazyjności laboratoryjnie produkowanych nasion, jak również ich szkodliwość dla ludzi, gleby oraz dla pszczół, motyli czy innych organizmów żyjących w ekosystemie.

Dyskusję uwieńczył głos Wojciecha Zembika - członka zarządu Starostwa Powiatowego. Jednoznacznie stwierdził on, że uprawy GMO są niebezpieczną ingerencją w Naturę i entuzjastycznie podszedł do wizji zrównoważonego rozwoju naszego regionu opartej na agroturystyce, tradycji, produkcji ekologicznej żywności, wsparciu eko-budownictwa i odnawialnych źródłach energii. Przedstawiona perspektywa jest początkiem kompleksowej strategii ożywienia lokalnej gospodarki. Zagrożeniem dla niej jest działanie ponadnarodowych korporacji prowadzących obecnie silny lobbing na terenie Polski celem przejęcia kontroli nad żywnością.

Debata była nie tylko znakomitym przykładem oddolnej inicjatywy obywatelskiej, pozwoliła wypowiedzieć na głos w przestrzeni publicznej szereg najpoważniejszych zagrożeń w temacie GMO, ale również pokazała, że istnieje realna alternatywa dla regionu. Spotkanie jasno ukazało oblicze zwolenników i przeciwników GMO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 28-01-2013 10:29
Redakcjo, Jelonka jest kierowana do ogolu czytelnikow. Nie jest OK uzywanie slownictwa obcego, ktore nawet ciezko przeczytac (ESTABLISHMENTU). Moze ktos Ę,Ą daje sobie rade w takich idiomach. Napewno jest polskie okreslenie wyrazajace to znaczenie.
~ 28-01-2013 11:56
do powyżej> do szkoły było chodzić a nie kamieniami rzucać...!!!!
~ 28-01-2013 12:37
Codex Alimentarius - zacznijcie czytać to będziecie wiedzieć co nas czeka w niedalekiej przyszłości - i zobaczcie też kto go podpisał jak był ministrem zdrowia hehe
~mentra 28-01-2013 13:15
A może podyskutujmy o GMO? Bo chyba to ważniejszy temat, niż kłótnia wokół słowa: establishment, które nota bene weszło już w obieg. Ja zawsze będę przeciwna GMO i żywię się tylko żywnością ekologiczną!
~ 28-01-2013 14:18
do 11; 56. Dziecko, ja chodzilem do szkoly w latach 60, 70tych. wtedy krzyczano- niech zyje i zwyciez socjalizm! Dzisiaj zyje nadal i trudno nadazyc za wkraczaniem obcego slownictwa do dialektu naszej mowy ojczystej. Jesli ma to calkiem zdominowac nasza mowe... moze zaczac mowic juz dzisiaj jezykiem przyszlego zaborcy. nawiasem mowiac, twoja uwaga jest nie OK. Mamusia nie nauczyla ze starszym nalezy sie szacunek. Twoje roczniki maja szanse na nauke angielskiego, niemieckiego itp., Ja mialem wybor... Sowiecki i na tym koniec gdyz rodzicow nie bylo stac na ekstra szkoly jezykowe. Ale czy mozna winic za to mnie? Popatrz na swoich dziadkow - napeno obcy jest im angieski. Zatem zbyt inteligentny(a) nie jestes i wychowanie, mimo szkol tez nie jest twoja dobra strona.
~do 14:18 28-01-2013 14:37
Drogi cyber-dziadku, a skąd miałem wiedzieć ile ty masz lat? skąd? Podpisuj się wiekiem, albo wklejaj zdjęcie to unikniesz takich sytuacji. No i ucz sie nowych wyrazów, zamiast sie w kółko gapić w TV na głupie seriale, bo potem głupoty wypisujesz.
~ 28-01-2013 14:47
Ok kolego, Jest cos takiego jak poczucie taktu. Prosze, korzystaj z tego, gdyz nikt nie musi sie spowiadac kim jest, a wiadomo ze czlowiekiem. Szanuj kazdego nim z gory urazisz jego dume. Czuje ze jestes chlopakiem dobrze ulozonym i nastepnym razem przemyslisz nim napiszesz.
~ 28-01-2013 15:01
cytat >>Zatem zbyt inteligentny(a) nie jestes, i wychowanie mimo szkol tez nie jest twoja dobra strona
~ 28-01-2013 15:02
dlatego Cyber Dziadku: Jest cos takiego jak poczucie taktu. Prosze, korzystaj z tego, gdyz nikt nie musi sie spowiadac kim jest, a wiadomo ze czlowiekiem. Szanuj kazdego nim z gory urazisz jego dume. Czuje ze jestes chlopakiem dobrze ulozonym i nastepnym razem przemyslisz nim napiszesz.
~ 28-01-2013 16:51
panna dynamic chello udaje teraz faceta...no, no, no.....jak tak dalej pojdzie ....
CН.W.D.P. 28-01-2013 17:21
Vikusiu, A ZAPOMNIAŁAŚ JUŻ, JAK TY UDAWAŁAŚ KIEDYŚ JAKIEGOŚ BENA??
~17:26 28-01-2013 17:26
Nie pomagać!
~ 28-01-2013 17:38
A ty? kogo udajesz? policjanta na wozku, wlasciciela kota, ktory zdechl, a dalej chlipie mleko, czy kogo? Chello zrobila sie troche grzeczna, bo ja mam jej dawac lekcje niemieckiego. Ale dzis troche znow zwatpilam w jej mozliwosci. Wypowiadala sie na temat sztuki Brychta, ktora byla wystawiana w teatrze i ma w tytule nazwisko pewnego dziada z wasikiem, czyli hitlera. ojojojojoj......inteligencja inaczej...bardzo inaczej. Chyba wole uczyc jednak wiewiorki.
~ 28-01-2013 17:41
Helga, tu wszyscy kogoś udają, włącznie z tobą, więc nie bądź pan rura i nie pękaj
~ 28-01-2013 17:48
Jesli Helga to ja- to powiem tak: (niestety) nie udaje. Moze powinnam, bylby swiety spokoj. A tak? jestem zdemaskowana, obnazona. kazdy wie, kim jestem. Zna moje nazwisko, imie, zawod, mojego ojca. Tego juz sie nie da odwrocic. A niech tam.
~ 28-01-2013 17:51
dobra, dobra...
rymcycymcy 28-01-2013 18:04
17:51 | ~ | ...nie poddawaj się ! ...dasz radę ! ;)
CН.W.D.P. 28-01-2013 18:05
Vikusiu, NAGADAŁAŚ SIĘ, JAK KONFERANSJERKA, A PYTANIE MOJE POZOSTAWIŁAŚ BEZ ODPOWIEDZI... ZNANY JEST TWÓJ SPOSÓB ODWRACANIA UWAGI OD TEMATU... ZAPYTAM PONOWNIE: ZAPOMNIAŁAŚ JUŻ, JAK TY UDAWAŁAŚ KIEDYŚ JAKIEGOŚ BENA??
~ 28-01-2013 18:22
Nie zastanowiło cię nigdy Helga dlaczego tylko ty tutaj jesteś taka obnażona biegasz? Mnie by zastanowiło na twoim miejscu. Przecież nikt normalny sie raczej w necie nie afiszuje. Taka naiwna jesteś? Cóś mi tu nie pasi....
CН.W.D.P. 28-01-2013 18:35
chello, I TAK PRZEGRASZ... TO PO CO GRASZ?? WIEM, ŻE JUŻ SAMA GRA SPRAWIA RADOŚĆ, ALE W TYM TWYM PRZYPADKU BĘDZIE TA RADOŚĆ OKUPIONA ŁZAMI I BÓLEM PORAŻKI... CZY WARTO ROBIĆ COŚ, CO Z GÓRY SKAZANE JEST NA KLĘSKĘ?? LUBISZ CIERPIEĆ??
~ 28-01-2013 18:38
CHWDP twój post miałby dużo głębszy sens gdybyś zamienił słowo: chello na słowo: Vikusia
~beee 28-01-2013 20:00
a czy przypadkiem my już nie jemy GMO pod różną postacią :wypełniaczy w parawędlinach,zupkach,pieczywach,serach seropodobnych itd itp i czy ten ESTABLISHMENT nie ma nas już w sidłach ?Kto nam zagwarantuje że krówki p.Dulnika nie dawały mleczka napędzanego GMO ?Obawiam się,że już się TO stało.. statystyki chorych na raka czegokolwiek i prognozy wzrostu zachorowań chyba potwierdzają słuszność przeciwników GMO.Zapotrzebownie na żywność chyba przechyli szalę, ale konsument powinien mieć wybór i dobrze oznakowaną żywność.Ale obawiam się o uczciwość polskich kupców , którzy rżną klientow np. sprzedając jaja od zielononóżki,teraz jak wszyscy jedzą tylko jaja szczęśliwych kur, jedna nioska widocznie znosi 5 jaj na dobę...
~ 28-01-2013 21:21
Nie BEN, tylko BENNO...pudlo...pudeleczko.
~do18:22 28-01-2013 21:31
A mi nie pasi twoj ciagly brak inteligencji, chello. PS lubie sie obnazac. Nie mam nic do ukrycia. A ty -sadzac po twoich wpisach-bardzo, bardzo wiele. Pyszczek masz rozdarty+zero wiadomosci tak ogolnie wzietych.A to zgubna kombinacja. Pogadac by sie chcialo, ale jak- kiedy sie guzik wie, bo sie w du...bylo....i gu...widzialo...Wpisem typu: precz z propagowaniem nazizmu pod recenzja sztuki antyhitlerowskiej dalas niestety swiadectwo niezmiernej, nieobliczalnej, niebywalej glupoty. A ja glupich nie lubie....
~ 28-01-2013 21:43
coż, nie dziwi mnie zbytnio że razi cię hasło: Precz z propagowaniem nazizmu. w szoku byłabym gdyby było inaczej
~wielbiciel s 28-01-2013 21:52
A co na to mgr Stachowucz z Sanepidu. Acha Pani Dyrektor praca zaczyna sie rano a nie w południe i trwa 7.35.
~ 29-01-2013 8:21
chello, ja powiem tak: od samego poczatku wiedzialam, ze jestes "prostej budowy ciala", ale nie, za az tak.Niedobra to kombinacja, ktora reprezentujesz: pyskata buzia a malo pod dekielkiem....daleko na tym nie zajedziesz. Dla jasnosci: jestem antynazistowska pacyfistka. Nienawidze przemocy, wojny, Hitlera. A ty rzucasz pustymi haslami. Widze, ze masz czas. Czytaj cos innego, niz "Klaudia" albo" Wprost". I przestan ogladac seriale. One do twojego zycia intelektualnego nie wnosza nic, co widac na zalaczonych obrazkach bardzo wyraznie.Ja nie lubie glupoty polaczonej z rozdartym ryjkiem.
~ 29-01-2013 8:28
Chwdp...i co? sprawdziles Benno? tak ma na imie moj maz. Moze...to on do ciebie pisal? He? zjadles juz ta owsianke? bleeeeeeeee. Chodz do mnie na sniadanko. Dam ci swieza buleczke z serkiem i pomidorkiem, usmaze jajecznice, wycisne sok pomaranczowy, a nie takie tam......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group