Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6377
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jaki antywirus 2022?

Poniedziałek, 28 lutego 2022, 12:09
Aktualizacja: 12:10
Autor: ts
Polska: Jaki antywirus 2022?
Fot. ts
Współcześnie niemal każdy z nas posiada swój prywatny komputer, który jest już nie tylko narzędziem pracy i rozrywki multimedialnej, ale również urządzeniem, służącym do wykonywania różnego rodzaju operacji finansowych. Nie dziwmy się więc tym, że komputery stacjonarne i laptopy celem cyberprzestępców. Korzystając z komputera, wyznawajmy zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czym? Dobrym antywirusem.

Cechy dobrego antywirusa w 2022 roku
Współcześnie na rynku jest dostępnych tak wiele antywirusów, że wybór dobrego oprogramowania wcale nie musi być zadaniem prostym. Jak więc znaleźć program, który faktycznie zagwarantuje odpowiednią ochronę komputera? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom dobrego oprogramowania antywirusowego.

Ochrona w czasie rzeczywistym
Podstawowym zadaniem każdego antywirusa – zarówno darmowego, jak i płatnego – jest ochrona urządzenia w czasie rzeczywistym. Aplikacja powinna monitorować wszystkie działania użytkownika – strony, jakie odwiedza, pliki, które chce pobrać i irytujące reklamy, które utrudniają korzystanie z sieci.
Antywirus powinien informować internautę o zagrożeniach, pochodzących z podejrzanych stron internetowych czy plików. Powinien także blokować potencjalnie niebezpieczne reklamy oraz rozpoznawać konie trojańskie i programy szpiegujące, czyli spyware.

Skanowanie
Zdarzają się sytuacje, w których użytkownik komputera, nawet mimo zachowania ostrożności, nieopatrznie ściągnie podejrzane pliki i obawia się, że jego komputer mógł zostać zainfekowany. W takich okolicznościach niezbędne będzie przeskanowanie całego dysku twardego, co pozwoli wykryć ewentualne niebezpieczeństwa i usunąć je. Każdy dobry https://gdata.pl/wyprobuj-przez-30-dni lub płatny – powinien obecnie posiadać funkcję skanowania.

Firewall
Oprogramowania firewall znane są także jako zapory ogniowe. Ich zadaniem jest monitorowanie całego ruchu sieciowego urządzenia – zarówno przychodzącego, jak i wychodzącego. Jednym z zadań firewall jest blokowanie wysyłania danych do urządzeń, które antywirus uzna za potencjalnie niebezpieczne.

Ochrona poczty e-mail
Warto mieć świadomość tego, że hakerzy bardzo często do cyberataków wykorzystują skrzynkę mailową. Wszyscy chyba wiemy, jak bardzo irytujący może być spam i fikcyjne oferty sprzedażowe. Popularnym typem ataku jest phishing, czyli podszywanie się pod kogoś i wyłudzanie danych. Dobry antywirus w 2022 roku powinien mieć funkcję filtrowania przychodzących maili.

Płatny czy darmowy antywirus w 2022 roku?
Jednym z podstawowych pytań, na jakie musimy odpowiedzieć, chcąc zainstalować program antywirusowy, jest to, czy wybrać płatny czy darmowy antywirus? Nie będziemy owijać w bawełnę – za jakość, czy też raczej – profesjonalną ochronę, trzeba zapłacić. Co prawda darmowe programy również gwarantują podstawowe zabezpieczenie, niemniej w przypadku płatnych aplikacji możemy liczyć na bardziej zaawansowane funkcje. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego i sprawdzić, czy faktycznie potrzebujesz zaawansowanej ochrony – taką możliwość oferuje między innymi antywirus GDATA.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group