Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6723
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jaką rolę pełni placebo w badaniu klinicznym?

Środa, 18 listopada 2020, 17:41
Aktualizacja: 17:42
Autor: ts
Polska: Jaką rolę pełni placebo w badaniu klinicznym?
Fot. ts
Placebo (z łac. „będę się podobał”) polega na podaniu pacjentowi środków, które nie zawierają substancji aktywnej, jako element terapii - tego typu praktyki są znane w medycynie od wieków. Współcześnie ten fenomen znajduje zastosowanie na wielu polach, w tym przy przeprowadzaniu badań klinicznych. Co warto wiedzieć o efekcie placebo w kontekście eksperymentalnych kuracji, które mają na celu sprawdzać nowe metody leczenia chorób?

Potęga autosugestii. Co to jest placebo?
Wiele osób wciąż nie wie, na czym polega efekt placebo. Najprościej rzecz ujmując, pacjent otrzymuje „lek”, który tak naprawdę nie jest substancją leczniczą, a mimo to zauważa u siebie poprawę stanu zdrowia (oczywiście chory nie wie, że preparat, który otrzymał, nie jest tak naprawdę lekiem i ma obojętny wpływ na zdrowie). Zdarza się, że faktycznie chory zdrowieje, właśnie dzięki efektowi placebo. Psychika człowieka będąca fundamentem efektu placebo może pomóc w zneutralizowaniu zwykle niegroźnych objawów i chorób, takich jak np.: zaburzenia nastroju, różne dolegliwości bólowe, stany lękowe. Choć częściej wiara chorego w skuteczność zastosowanego preparatu + efekt sugestii ze strony lekarzy może poprawić jedynie stan psychiczny pacjenta. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że działanie homeopatii, z której korzysta 30% polskich pacjentów, uznaje się za efekt placebo. Środki homeopatyczne mają zerowe lub śladowe ilości leku, a mimo to wiele osób stosujących preparaty homeopatyczne odczuwa poprawę nastroju.

Placebo a nocebo - czym się różnią?
Nocebo (z łac. „będę szkodzić”) działa na tej samej zasadzie, co placebo, ale pacjent spodziewa się, że podany mu „lek” zadziała niekorzystnie - wywoła szkodliwe objawy. W przypadku nocebo negatywne myśli mogą spowodować pogorszenie stanu zdrowia, stan pacjenta pogarsza się, ponieważ nie wierzy on w skuteczność leczenia (nocebo może doprowadzić nawet do paranoi, to wyłącznie negatywne zjawisko).

Zastosowanie placebo w badaniach klinicznych
Placebo jest wykorzystywane w testowaniu leków i terapii w badaniach klinicznych (jest jednym z wymogów nowoczesnych badań, opartych na zasadach EBM - Evidence Based Medicine). Stanowi element tzw. ślepej próby, dzięki której naukowcy mogą potwierdzić lub wykluczyć skuteczność działania danego leku. Jak przeprowadza się ślepą próbę? Ochotnicy, którzy biorą udział w badaniu klinicznym, są dzieleni na 2 grupy. Uczestnicy nie otrzymują informacji, czy trafili do grupy, dla której przeznaczony jest nowy (testowany) lek, czy substancja obojętna dla organizmu (placebo). Zespół badawczy może dzięki temu zweryfikować skuteczność nowego leku. Natomiast w przypadku przeprowadzenia tzw. podwójnej ślepej próby, o tym, która grupa uczestników otrzymała placebo, nie wiedzą również osoby, które przeprowadzają badanie.

Warto wspomnieć, że zanim możliwe będzie zarejestrowanie danego leku i wprowadzenie preparatu na rynek, konieczne jest wykazanie w badaniu klinicznym, że efekty terapeutyczne leku przewyższają placebo.

Podsumowując, o efekcie placebo mówimy wówczas, gdy na skutek podania pacjentowi obojętnego leku (placebo) odczuwa on poprawę stanu zdrowia. Wykorzystanie placebo w badaniach medycznych daje szansę na poprawę zdrowia i życia wielu chorych oraz przyczynia się do rozwoju medycyny.

Centrum Medyczne Synexus prowadzi badania kliniczne dotyczące cukrzycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenie jelita grubego, niealkoholowego stłuszczenia wątroby oraz innych chorób o charakterze przewlekłym. Naszą ideą jest opracowanie nowych metod terapii, które podniosą komfort życia i poprawią stan zdrowia pacjentów zmagających się z powyższymi schorzeniami. Podanie grupie kontrolnej placebo stanowi zwykle jeden z elementów terapii eksperymentalnej, ale w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu uczestników badania.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group