Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5829
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak zamknąć konto w banku? Zamknięcie konta nie jest trudne!

Wtorek, 2 lutego 2021, 21:54
Aktualizacja: 21:56
Autor: ts
Polska: Jak zamknąć konto w banku? Zamknięcie konta nie jest trudne!
Fot. ts
Banki premiują nowych klientów. Zazwyczaj prowadzenie rachunku jest dla nich darmowe albo znacznie tańsze niż dla stałych klientów. Czasem bank nie spełnia też twoich oczekiwań. Z tego powodu możesz chcieć zamknąć swoje konto bankowe. Na szczęście zamknięcie konta nie jest trudne, ale należy uważać na kilka rzeczy. Dowiedz się, jak zamknąć konto.

Sposoby na zamknięcie konta bankowego
Koniec promocji dla nowych klientów, niezadowalająca obsługa albo zbyt wysokie opłaty? To wszystko wskazuje, że nadszedł czas na zamknięcie konta bankowego. Chociaż najwygodniej byłoby cały czas prowadzić rachunek w jednym banku, to niestety warto raz na jakiś czas zweryfikować, czy nie kosztuje cię to zbyt wiele. Banki pobierają od stałych klientów mnóstwo drobnych opłat, które w skali miesiąca są niezauważalne. W skali roku lub lat dają już duże sumy - które mogłyby zostać w twojej kieszeni.

Cztery sposoby na zamknięcie konta bankowego to:
● Osobiście w oddziale banku.
● Telefoniczne.
● Pocztą tradycyjną.
● Przez internet.

Zamykanie konta online jest najpopularniejszą metodą. W przypadku osobistej wizyty lub rozmowy telefonicznej należy wyjaśnić konsultantowi, że chcesz zamknąć konto, a on wykona wszystkie kroki za ciebie. Listowna rezygnacja wymaga przygotowania wniosku o zamknięcie konta. Pamiętaj, żeby jeszcze przed rezygnacją otworzyć gdzieś nowy rachunek w innym banku. Ofertę dla siebie znaleźć w wygodnym rankingu: https://ofin.pl/konta-bankowe

Jak zamknąć konto bankowe przez internet?
Konkretna procedura zależy od rodzaju banku. Podstawą jest zalogowanie się do serwisu transakcyjnego i wejście w odpowiednią zakładkę, a następnie przejście przez automatyczny proces. Zazwyczaj będą to “rachunki” albo “pasaż” (w przypadku MBanku, który ma automatyczną opcję rezygnacji z rachunku). W takich sytuacjach wystarczy kliknąć przycisk “wypowiedzenie rachunku”. Następnie system sam przekieruje cię na odpowiednią stronę.

Dla niektórych banków odpowiednią zakładką będzie zakładka “wiadomości”, ponieważ procedura wymaga... wysłania wiadomości. Tak jest m.in. w Alior Banku. Wtedy w treści należy wpisać numer zamykanego rachunku bankowego i określić sposób rozwiązania umowy. Umowę można rozwiązać standardowo albo w trybie natychmiastowym. Ten drugi sposób zazwyczaj jest płatny.

Co musi zawierać pisemny wniosek o zamknięcie konta?

Chcesz zamknąć konto listownie? W takim razie przygotuj wniosek o zamknięcie konta. Muszą się w nim znaleźć:
● dane osobowe posiadacza lub posiadaczy rachunku (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego),
● numer zamykanego rachunku,
● numer rachunku, na który mają zostać przelane pieniądze znajdujące się obecnie na twoim zamykanym koncie,
● określenie wszystkich produktów, z których rezygnujesz razem z rachunkiem: kart płatniczych (kredytowa, debetowa),
● własnoręczny podpis, zgodny z tym na karcie wzorów podpisów.

Pamiętaj, że możesz otworzyć tyle nowych rachunków, ich chcesz - nie ma ograniczeń prawnych w tym zakresie. Tę wiedzę wykorzystuje się podczas zarabiania na kontach bankowych. Jeśli to praktykujesz, to wykorzystuj wszystkie promocje: te za otwarcie nowego ROR, kart kredytowych czy rachunków walutowych. Sprawdź, w jaki sposób założyć konto walutowe: www.eostroleka.pl/konto-walutowe-kiedy-moze-nam-sie-przydac-i-jak-je-zalozyc,art76052.html

Co musisz sprawdzić przed zamknięciem konta?
Zamykanie konta w banku to czas, w którym bank znowu może na tobie zarobić. Wystarczy, że nie doczytasz warunków umowy i “załapiesz się” na kolejne opłaty albo twoja dyspozycja będzie przeciągana w czasie - i to zgodnie z regulaminem. Dlatego przed zamknięciem konta koniecznie sprawdź następujące zagadnienia:
● Ile trwa wypowiedzenie umowy? Zazwyczaj to 30 dni. Niektóre banki umożliwiają natychmiastowe, odpłatne zamknięcie konta.
● Czy zamknięcie konto wiąże się z opłatą czy jest darmowe?
● Jakie są koszty zamknięcia rachunku przed terminem, jeśli skorzystałeś z promocji bankowej dla nowych klientów.
● Odwołaj wszystkie zgody marketingowe, które zaznaczyłeś zakładając konto bankowe. Bez tego mimo zamkniętego rachunku będą wciąż obowiązywać.

Po zamknięciu konta zachowuj dowód przekazania bankowi dyspozycji. Może być to screen ekranu po wykonanej procedurze, mail potwierdzający albo skan wniosku o zamknięcie konta, a nawet nagrana rozmowa telefoniczna. W oddziale poproś o wydrukowanie potwierdzenia dyspozycji.

Na zamykanym koncie zostaw pieniądze - bank sam przeleje je na twój nowy rachunek, a może się okazać, że konieczne będzie pobranie opłaty. Jeśli się obawiasz, że twoje środki zniknąć, zostaw tam symboliczną sumę kilkudziesięciu złotych. Poznaj pozostałe wymogi dotyczące zamknięcia konta w banku www.poradnikpracownika.pl/-jak-zamknac-konto-kiedy-oferta-przestala-nam-odpowiadac

Jak zrezygnować z karty płatniczej do konta bankowego?
W taki sam sposób, w jaki rezygnujesz z konta bankowego. Podczas wypowiadania rachunku musisz określić każdą kartę, z której rezygnujesz i która wiąże się z danym kontem. Kartę możesz wypowiedzieć osobiście, telefonicznie, pisemnie albo online. Wszystko zależy od twoich preferencji oraz opcji udostępnianych przez bank.

Na koniec pamiętaj - nie można zamknąć konta, na którym jest debet. Musisz najpierw uregulować długi, aby bank wyraził zgodę na likwidację rachunku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
17%
Złości
4
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group