Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 5016
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną?

Poniedziałek, 15 listopada 2021, 12:32
Aktualizacja: 12:33
Autor: ts
Polska: Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną?
Fot. ts
Mycie zębów to nie jedyna czynność, którą należy wykonywać codziennie, aby ochronić je przed wpływem szkodliwych bakterii. Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną, żeby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?

Zdrowie jamy ustnej zależy od nas samych. Unikając regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa i zaniedbując codzienną pielęgnację, przyczyniamy się do powstawania próchnicy oraz stanów zapalnych, które mogą stanowić zagrożenie dla całego naszego organizmu. Profilaktyka jest więc bardzo ważna, tylko jak prawidłowo dbać o stan naszych zębów i dziąseł? Poznaj kilka ważnych wskazówek, dzięki którym zyskasz piękny uśmiech i pewność siebie!

Jak prawidłowo pielęgnować jamę ustną?
Najskuteczniejszym sposobem, pozwalającym zapobiec rozwojowi próchnicy oraz stanów zapalnych, jest regularna higiena. W tym celu musimy użyć kilku niezbędnych narzędzi, które pomogą nam dokładnie pozbyć się wszelkich bakterii przebywających w jamie ustnej. Drugą ważną kwestią jest częstotliwość mycia zębów – według rekomendacji lekarzy stomatologów, należy wykonywać tą czynność co najmniej 2 - 3 razy dziennie, nie wcześniej niż pół godziny po spożytym posiłku.

Szczoteczka i pasta – podstawowy zestaw do pielęgnacji zębów
Klasyczny duet, czyli szczoteczka i pasta do zębów, to absolutne minimum codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Warto zwrócić uwagę, aby ich wybór nie był przypadkowy – każda pasta spełnia określoną funkcję, dlatego dobrze jest kupić produkt odpowiadający na nasze indywidualne potrzeby. Taka sama zasada dotyczy również szczoteczek do zębów. Niestety, nie każda szczoteczka sprawi, że będziemy mogli pochwalić się pięknym uśmiechem.

Szczoteczki soniczne – efektywna pielęgnacja jamy ustnej
Najlepiej postawić na szczoteczki soniczne, które zostały opracowane z myślą o profesjonalnym efekcie czyszczenia. Szczoteczki soniczne o wiele lepiej usuwają płytkę nazębną niż szczoteczki manualne, a do tego dzięki technologii sonicznej docierają do trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Obecnie można zakupić je w większości dobrych sklepów elektronicznych oraz w sklepach internetowych, na przykład na stronie https://oclean.pl. Niezależnie jaki model wybierzemy, musimy pamiętać o regularnej wymianie końcówek raz na 3 miesiące – tylko w ten sposób mycie będzie skuteczne, ponieważ włosie ma swój termin ważności i po pewnym okresie traci swoje właściwości.

Higiena przestrzeni międzyzębowych, dziąseł oraz języka
Częstym błędem popełnianym podczas rutynowej pielęgnacji jest pomijanie innych, równie ważnych jak szczotkowanie zębów kroków, takich jak czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, języka oraz dziąseł. Są to obszary, na których także gromadzą się bakterie – mogą one powodować nie tylko stany zapalne w jamie ustnej, ale także powodować nieprzyjemny oddech. Aby zadbać o te strefy w prawidłowy sposób, powinniśmy wyposażyć się w kilka ważnych akcesoriów.

Podczas szczotkowania warto uwzględniać nie tylko zęby, ale i dziąsła. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to w bardzo delikatny sposób i tylko przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem. Prawidłowym sposobem jest wykonywanie kolistych ruchów – taki masaż będzie bardzo komfortowy i zadziała na dziąsła wzmacniająco. Po umyciu zębów należy natomiast dodatkowo oczyścić powierzchnię języka. Możemy zrobić to za pomocą szczoteczki, o ile jej końcówka jest odpowiednio do tego skonstruowana. Jeżeli nie, warto posiadać specjalnie przeznaczone do tej czynności skrobaki. Wystarczy wykonać kilka ruchów, kierując się od wnętrza jamy ustnej ku końcowi języka.

Chcąc kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej, nie należy zapominać o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Możemy użyć do tego nici dentystycznej, która pomoże nam dokładnie pozbyć się resztek jedzenia i bakterii z pomiędzy zębów. Alternatywą dla nici jest także irygator do zębów – urządzenie czyszczące szczeliny międzyzębowe i kieszonki dziąseł, polecane zwłaszcza dla osób wrażliwych, odczuwających dyskomfort podczas używania nici.

Płukanie jamy ustnej
Końcowym etapem naszej pielęgnacji powinno stanowić wypłukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem. Zabieg ten pozbędzie się resztek bakterii i przyjemnie odświeży nasz oddech na długi czas. Wystarczy użyć niewielkiej ilości płynu i płukać jamę ustną przez około pół minuty, a następnie wypluć zawartość z ust. Obecnie na rynku znajdziemy różne warianty smakowe oraz właściwości płynów, dzięki czemu łatwo wybrać odpowiedni produkt dla siebie.

Kiedy codzienną pielęgnację mamy już opanowaną do perfekcji, warto także pamiętać o regularnych wizytach u dentysty – ten nawyk również wyjdzie nam na zdrowie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group