Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10435
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak pobierać muzykę za darmo? Serwisy i aplikacje

Piątek, 10 grudnia 2021, 13:42
Aktualizacja: 13:42
Autor: ts
Polska: Jak pobierać muzykę za darmo? Serwisy i aplikacje
Fot. ts
Można z powodzeniem stwierdzić, że słuchanie muzyki to jedna z najpopularniejszych form rozrywki. W porównaniu do oglądania filmów czy seriali, można z niej czerpać maksimum przyjemności podczas wykonywania innych czynności – jazdy samochodem, uprawiania sportu czy sprzątania. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób szuka wygodnego i szybkiego sposobu na ściąganie swoich ulubionych kawałków z internetu za darmo. Pozostaje więc pytanie, z jakich programów i aplikacji warto skorzystać oraz czy w ten sposób nie łamiemy prawa?

Pobieranie muzyki za darmo – czy to legalne?
Nie od dzisiaj wiadomo, że internet to prawdziwa skarbnica treści dostępnych w różnych formatach. Zagłębiając się w jego zasoby można znaleźć nie tylko filmy czy seriale, ale również utwory muzyczne, które, jak się okazuje, można ściągać całkowicie za darmo. Pozostaje jednak kwestia legalności podobnych działań.


Wbrew pozorom nie jest ona wcale skomplikowana, ponieważ szkopuł tkwi w celach, do jakich pobieramy ulubione piosenki czy podkłady muzyczne. Otóż, jeśli chcemy to zrobić wyłącznie na własny użytek, sprawa jest prosta – nie łamiemy prawa. Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku, gdy ściągamy muzykę z internetu z myślą o odtwarzaniu jej w miejscach publicznych lub rozpowszechnianiu jej na nośnikach – nie jest to zgodne z prawem, chyba że postaraliśmy się wcześniej o pozyskanie odpowiedniej licencji od jej autora.

Warto wspomnieć o licencjach Creative Commons, które zostały stworzone z myślą o maksymalnym uproszczeniu kwestii dotyczących praw autorskich oraz wykorzystywaniu muzyki niej objętymi w celach komercyjnych. Twórca danego utworu muzycznego zachowuje do niego i równocześnie daje przyzwolenie dzielenia się nią z innymi, ale pod kilkoma warunkami. Wśród tych podstawowych można wymienić m.in. możliwość kopiowania czy przedstawiania utworu, ale tylko wtedy, gdy zostanie przywołane nazwisko autora oryginału.

Więcej informacji na temat legalnego pobierania muzyki znajdziesz w tym artykule
https://nano.komputronik.pl/legalne-pobieranie-muzyki-za-darmo/
Darmowe programy i aplikacje do pobierania muzyki
W sieci można znaleźć kilka wartych uwagi programów i aplikacji dedykowanych pobieraniu muzyki całkowicie za darmo i w pełni legalnie. Są one bardzo intuicyjne w obsłudze – w większości przypadków wystarczy tylko jedno kliknięcie, aby ściągać ulubione kawałki, a następnie odtwarzać je w trybie offline.

Free Music Archive
Jednym z najpopularniejszych portali stworzonych do pobierania darmowej muzyki jest Free Music Archive, gdzie można znaleźć kolekcje muzyczne utrzymane w różnorodnych gatunkach – od popu, przez jazz, aż po blues, muzykę klasyczną czy elektroniczną. Wyszukiwanie piosenek zostało uproszczone do maksimum – muzyka została podzielona nie tylko według gatunków, ale również kuratorów, czyli twórców. Warto zaznaczyć, że muzyka dostępna na portalu jest objęta licencją Creative Commons, a to nie koniec niespodzianek. Na FMA znajdziemy nie tylko muzykę do pobierania, ale również przeglądy, recenzje oraz przewodnik dla osób, które chcą stać się częścią tej społeczności.

ReverbNation
ReverbNation to platforma muzyczna o zasięgu globalnym, która dobrze znana jest również polskim użytkownikom. To właśnie dzięki niej wielu początkujących artystów może liczyć na pomoc w budowaniu kariery oraz trafiać do szerszego grona odbiorców. Z serwisem współpracuje wielu wokalistów, zespołów czy DJ’ów, dzięki czemu możemy cieszyć się bardzo rozbudowaną biblioteką. W zasobach ReverbNation znajdziemy utwory z gatunku pop, rock, electro, a nawet country. Udostępnione utwory można pobierać za darmo i cieszyć się ulubioną muzyką płynącą z głośników.


Szeroki wybór głośników przenośnych znajdziesz tu:
https://www.komputronik.pl/search-filter/3033/glosniki-przenosne

Soundcloud
SoundCloud to strona internetowa, która zyskuje międzynarodowy rozgłos. Została ona stworzona z myślą o osobach, które pragną zarówno słuchać muzyki, jak i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi użytkownikami. Można tam bowiem polubić wybrane piosenki oraz zostawiać pod nimi komentarze. Serwis muzyczny pozwala korzystać z bogatych zasobów kolekcji muzycznych pochodzących zarówno od znanych artystów, jak i tych niszowych czy początkujących. Co ważne, piosenki można słuchać strumieniowo lub ściągnąć je na telefon czy komputer bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Jamendo
Jamendo to jeden z najpopularniejszych serwisów muzycznych, za korzystanie z którego nie trzeba płacić. Jego biblioteka jest niezwykle bogata i różnorodna, bowiem gromadzi kilkaset tysięcy piosenek udostępnionych przez wielu artystów z całego świata. Interfejs Jamendo jest bardzo intuicyjny, a prosta w obsłudze wyszukiwarka pozwala szybko i sprawnie przejść do utworu, który zawładnął naszym sercem. Warto jednak zaznaczyć, że w zasobach serwisu na próżno szukać popularnych kawałków – to idealne miejsce dla fanów muzyki niezależnej. Co ważne, Jamendo można pobrać na swoje urządzenie w formie aplikacji.

Musopen
Musopen to idealne miejsce dla miłośników muzyki klasycznej. W bibliotece serwisu można znaleźć utwory autorstwa największych wirtuozów w dziejach tego gatunku – od Chopina, przez Bacha, aż po Vivaldiego. Muzyka udostępniana jest na zasadach licencji Creative Commons, a wyszukiwanie ulubionych kompozycji jest niezwykle łatwe i szybkie. Możemy skorzystać z filtrów i szukać według kompozytora, epoki, a nawet instrumentu. Co ciekawe, Musopen pozwala pobierać pliki nie tylko w standardowej jakości dźwięku, ale również tej najwyższej.

Więcej o darmowych programach do pobierania muzyki znajdziesz na https://nano.komputronik.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
850
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group