Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5808
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak efektywnie palić ekogroszkiem?

Poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:48
Aktualizacja: 17:50
Autor: Artykuł sponsorowany
Polska: Jak efektywnie palić ekogroszkiem?
Fot. ts
Wydatki na ogrzewanie pochłaniają sporą część domowego budżetu. Coraz więcej osób decyduje się na palenie ekogroszkiem. To rozwiązanie tańsze niż ogrzewanie tradycyjnym węglem, a przy tym dużo bardziej przyjazne dla środowiska. Koszty związane z ogrzewaniem domu można dodatkowo zminimalizować. Jak ekonomicznie palić ekogroszkiem? Co zrobić, żeby spalanie ekogroszku przebiegało efektywnie?

Ekonomiczne palenie ekogroszkiem – dobór odpowiedniego surowca
Żeby palenie ekogroszkiem było efektywne, należy kupować jedynie surowce dobrej jakości. Czyli jakie? Ekogroszek dobrej jakości ma wysoką wartość opałową, w jego składzie są znikome ilości siarki, a poza tym proces jego spalania generuje małe ilości popiołu. Należy wybierać produkty jedynie od sprawdzonych producentów, takich jak Najlepszyekogroszek.pl. Warto też zwrócić uwagę na to, by rodzaj ekogroszku był dostosowany do pory roku, w której będzie używany. Na cieplejsze miesiące, czyli jesień i przedwiośnie, można kupić ekogroszek o nieco mniejszej wartości opałowej, czyli ok. 21-24 MJ/kg. Wtedy zapotrzebowanie na energię spalania jest mniejsze, więc produkt o takich parametrach sprawdzi się idealnie. Z kolei na zimę, lepiej wybrać ekogroszek o wartości opałowej 27-29 MJ/kg.

Oszczędne palenie ekogroszkiem – tajemnica tkwi w rodzaju kotła
Palenie ekogroszkiem jest najbardziej ekonomiczne wtedy, gdy do jego spalania używa się kotła z automatycznym podajnikiem. Jak kocioł wpływa na oszczędność palenia ekogroszkiem? Kotły z automatycznym podajnikiem są zaprojektowane w taki sposób, że używając ich podczas spalania, ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Kotłownie wystarczy odwiedzić raz na kilka dni, by uzupełnić podajnik. Jednak niewątpliwa wygoda nie jest najważniejszą zaletą tych kotłów. Dużo istotniejsze jest to, że w tego typu urządzeniach można samodzielnie ustawić parametry spalania surowca tak, by cały proces był jak najbardziej wydajny.

Palenie ekogroszkiem – ile kosztuje?
Za tonę dobrej jakości ekogroszku trzeba zapłacić ok. 900-1000 złotych. Jednak ile ostatecznie wyniesie koszt ogrzewania domu, zależy od kilku czynników. Najważniejszy z nich to oczywiście metraż domu. Co oczywiste, więcej trzeba będzie wydać na ogrzanie większego domu. Duże znaczenie będzie miało również to, czy budynek posiada ocieplenie, jeśli nie – straty ciepła będą dużo większe. Koszt ogrzewania w największym stopniu jest uzależniony od ceny ekogroszku. Najlepiej wybierać produkty wysokokaloryczne. Jednak im kaloryczność będzie większa, tym cena ekogroszku będzie wyższa. Natomiast i tak wybierając produkt wysokokaloryczny, mimo tego, że jest droższy, całkowita cena ogrzewania będzie niższa. Skad te dysproporcje? Kaloryczność ekogroszku to parametr, który określa, ile ciepła można dostarczyć, spalając kilogram surowca. Im kaloryczność będzie niższa, tym więcej produktu trzeba będzie spalić, by uzyskać taką ilość ciepła, jaka jest w stanie wytworzyć ekogroszek o większej wartości opałowej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
5
71%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group