Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 6635
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak działa giełda i czym są papiery wartościowe? Poradnik dla początkującego inwestora

Środa, 23 lutego 2022, 15:55
Aktualizacja: 15:55
Autor: ts
Polska: Jak działa giełda i czym są papiery wartościowe? Poradnik dla początkującego inwestora
Fot. ts
Inwestycja w papiery wartościowe na giełdzie dla wielu osób wydaje się być poza ich zasięgiem, tymczasem w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Aby móc rozpocząć inwestować swoje środki na giełdzie, nie trzeba spełniać żadnych specjalnych wymagań. Początkujący inwestorzy powinni jednak pozyskać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania giełdy - dzięki temu szanse na osiągnięcie sukcesu będą zdecydowanie wyższe.

Historia giełdowych akcji
Pierwszą firmą na świecie, która podjęła decyzję o wyemitowaniu akcji, była Vereenigde Oostindische Copagnie, czyli Holenderska Kompania Wschodnioindyjska. To wydarzenie nastąpiło w 1602 roku. Posiadacze każdej pojedynczej sztuki papierów wartościowych wyemitowanych przez to przedsiębiorstwo zyskiwali prawo do 18% zysku koncernu.

Definicja akcji
Czym są akcje? Są to papiery wartościowe, które emitują przedsiębiorstwa - spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne. Osoby, które decydują się na zakup akcji danej firmy, stają się automatycznie jej współwłaścicielami. Liczba posiadanych udziałów decyduje o tym, jaki dana osoba ma wpływ na decyzje podejmowane przez firmę. Gdy jeden podmiot dysponuje więcej niż 50% akcjami, wtedy zyskuje tytuł akcjonariusza większościowego i może samodzielnie kontrolować wszystkie kwestie związane z przedsiębiorstwem a także podejmować strategiczne decyzje.

Jak działa giełda?
Jedyną instytucją publiczną mającą status giełdy jest w Polsce Giełda Papierów Wartościowych. Działa ona począwszy od 1991 roku. Inwestorzy mogą tam zaopatrywać się w różne instrumenty finansowe - nie tylko akcje, ale również obligacje, opcje czy kontrakty terminowe. Praca GPW jest podzielona na sesje handlowe. W trakcie poszczególnych sesji sprzedawane są określone rodzaje dóbr we wskazanych ilościach. Ceny notowanych instrumentów są ustalane codziennie.

Okazuje się jednak, że osoby zainteresowane zainwestowaniem swoich środków na giełdzie mogą to zrobić również bez wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanym giełdom online, które pozwalają na zaopatrywanie się w akcje firm z całego świata. Zyskaj dostęp do ponad 30 000 akcji z rynków głównych i wschodzących na 60 giełdach z całego świata z Saxo Bank.

W które akcje opłaca się inwestować?
Inwestycja w akcje musi być niezwykle starannie przemyślana. Jeżeli tego typu decyzje podejmujemy pod wpływem chwili, bez uwzględnienia wielu czynników oraz nie posiadamy profesjonalnej wiedzy na temat funkcjonowania giełdy, nasze szanse na odniesienie sukcesu są nikłe.

Aby zbudować dobry portfel inwestycyjny, trzeba śledzić notowania, analizować prognozy publikowane przez branżowych ekspertów oraz wymieniać się doświadczeniami z innymi inwestorami i korzystać z porad doświadczonych maklerów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group