• Poniedziałek, 9 grudnia 2019
  • Godz. 5:59
  • Imieniny: Joanny, Leokadii, Wiesława
  • Czytających: 2323
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wernisaż wystawy "Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz"

12.11-27.12.2019 (46 dni)
godz. 12:00
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna "Biblioteka pod Atlantami", Rynek 9
Wałbrzych
Rynek 9
Wstęp wolny

WIESZCZ U FOTOGRAFA, CZYLI JAK WYGLĄDAŁ MICKIEWICZ
Wystawa w Bibliotece pod Atlantami

Wystawa została przygotowana w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dla uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (przypomnijmy, że urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r. ), a w listopadzie i grudniu 2019 r. będzie prezentowana w bibliotece pod Atlantami. Pokazujemy na niej wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem.

Towarzyszą im wyimki ze wspomnień krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego Poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Znaleźć w nich można wiele zaskakujących i intrygujących detali.

Oprócz fotografii Mickiewicza można obejrzeć zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków córki Poety Marii Goreckiej – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki Poety. Wśród nich jest kilka znaczących postaci, takich jak syn Władysław (mimo wielkich zasług dla polskiej kultury, jego działalność budzi duże kontrowersje), prawnuk Georges Gorecki-Avronsart, znany dziennikarz francuski, któremu peerelowska Służba Bezpieczeństwa założyła teczkę, zarzucając prowadzenie działalności wywiadowczej, czy wreszcie Louis-Charles Royer, prawnuk o zdolnościach literackich, ale spełniający się w szczególnej dziedzinie piśmiennictwa, był bowiem autorem kilkudziesięciu powieści o tematyce erotycznej.

Na wystawie znalazły się też fotografie Zygmunta Krasińskiego, który opisał swoją wizytę u – jak go nazwał – dagierotyparza: „Siedziałem na słońcu przed kamerą obskurną pół minuty. Światło mi dokuczało, więc wyraz moich oczu pełen bólu był i walki”. Są portrety Cypriana Kamila Norwida, który tłumaczy pięknym wierszem, dlaczego sfotografował się w konfederatce. Osobne miejsce na wystawie zajmuje postać Michała Szweycera, towiańczyka, który był autorem prawie wszystkich dagerotypów i fotografii Mickiewicza. Ciekawe, że chociaż jedyne zdjęcie przedstawiające popiersie Szweycera przetrwało tylko na niewielkiej reprodukcji w „Tygodniku Illustrowanym”, to jego oblicze i tak jest znane, choć większość ludzi oglądających słynny obraz „Kazanie Skargi”, nie wie, że to właśnie on pozował Janowi Matejce do postaci narodowego kaznodziei.

Koncepcja i realizacja wystawy: Jacek Czarnik i Małgorzata Laszczak

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group