Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3663
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dawno, niedawno... , dzisiaj - wieś w malarstwie Wioletty Rzążewskiej

24.09-14.11.2021 (52 dni)
godz. 17:00
Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra
ul. Matejki 28

Wystawa „Dawno, niedawno…, dzisiaj. Wieś w malarstwie Wiolety Rzążewskiej. Dzieła dolnośląskich twórców ludowych” nawiązuje do 75. rocznicy przybycia powojennych osiedleńców na nowe Ziemie Zachodnie. Życie lokalnych wspólnot w polskich regionach było w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych podobne. Odreagowywano wojenne traumy, radowano się młodością, przejmowano miejskie mody, rodziły się dzieci… Ważną rolę w życiu społeczności odgrywały tradycje wyniesione z miejsc pochodzenia i kultywowane niejednokrotnie do dziś.
Obrazy Wiolety Rzążewskiej są dopowieścią do czasu, który nie całkiem jeszcze przeminął. Trwa w pamięci żyjących pokoleń, a także w realiach współczesności. Na ekspozycję składają się również powojenne fotogramy opowiadające o życiu w pierwszych latach po osiedleniu na Dolnym Śląsku i wybrane artefakty ludowej twórczości.
Wioleta Rzążewska - malarka, absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jej dyplomowy cykl malarski „Sto lat!” został zakupiony do kolekcji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W 2019 i 2020 roku znalazła się w rankingu Kompasu Sztuki. Laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2018 roku, a także wielu nagród i wyróżnień. Zrealizowała liczne wystawy indywidualne i uczestniczyła w prezentacjach zbiorowych. Maluje wieś czasu przemian wpisując się stylistycznie w nurt realizmu, który można określić „reportażowym”. Jej obrazy stanowią poetycką syntezę na temat potęgi społecznych więzi, a także pełną pogody refleksję o czasie życia i czasie umierania.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Wystawa będzie prezentowana w terminie 24.09.2021 - 14.11.2021 r.

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group