Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 4143
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ile kosztuje projekt domu od architekta?

Poniedziałek, 28 czerwca 2021, 11:13
Aktualizacja: 11:14
Autor: ts
Polska: Ile kosztuje projekt domu od architekta?
Fot. ts
Budowa domu to proces wieloetapowy i wieloletni. Należy go rozpocząć od kupna działki, na której ma powstać nasz wymarzony dom. Kolejny etap to wybór projektu domu. Musi on być zgodny wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przede wszystkim z naszymi oczekiwaniami.

Do wyboru są dwie opcje kupno gotowego projektu lub projekt „szyty na miarę” przygotowany przez projektanta. Poniżej podpowiadamy która opcja jest korzystniejsza oraz jaki jest koszt projektu domu od architekta.

Projekt gotowy czy od architekta?
Wśród inwestorów opcją zdecydowanie częściej wybieraną jest kupno gotowego projektu mimo, że przygotowanie indywidualnego projektu zapewnia w większym stopniu dostosowanie do potrzeb przyszłych mieszkańców. Wynika to głównie z niższych kosztów zakupu projektu gotowego. Jeżeli szukamy projektu domu na dużą działkę o regularnym ukształtowaniu terenu do wyboru mamy ogromny wybór gotowych projektów domu. Sytuacja komplikuje się gdy działka jest mała, posiada nieregularny kształt lub znajduje się na skarpie. W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej jest dobrać bryłę domu do warunków terenowych przygotowując indywidualny projekt u architekta. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest oczywiście wysoki koszt usługi. Decydując się na projekt indywidualny należy liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena projektu jest uzależniona głównie od następujących czynników: wielkość domu, skomplikowanie rozwiązań, mapy, geologia, uzgodnienia pozwalające na złożenie wniosku na budowę oraz oczywiście od regionu kraju. Istotny wpływ na cenę projektu od architekta ma zakres prac. Najtańszą opcją jest wykonanie przez architekta wyłącznie projektu budowlanego. Jednak, aby mieć pewność, że dom zostanie zbudowany zgodnie z początkowymi założeniami, warto zlecić architektowi wykonanie zakresu opracowań: materiałów przedprojektowych, koncepcji architektonicznej, projektu wykonawczego (konstrukcja, instalacje wewnętrzne) czy nadzór autorski.

Projekt budowlany domu to nie tylko budynek, to również niezbędne do funkcjonowania obiekty np. studnia głębinowa, szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków dotyczy działek, gdzie brak zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Obecnie szambo ze względu na wysokie koszty eksploatacji oraz niejednokrotnie uciążliwość zapachową jest niechcianą koniecznością, gdy warunki terenowe lub przepisy nie pozwalają na budowę własnej oczyszczalni. Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków są nowoczesnym rozwiązaniem gospodarki ściekowej. Charakteryzują się wysoką efektywnością oczyszczania ścieków oraz tanią i nieuciążliwą eksploatacją. W przypadku braku kanalizacji już na etapie projektu domu warto uwzględnić przydomową oczyszczalnię ścieków, aby uniknąć późniejszego załatwiania formalności. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni ścieków jest firma Traidenis-Pol Sp. z o.o., która na terenie kraju działa już ponad 15 lat. Traidenis-Pol Sp. z o.o. świadczy usługi na ternie całego kraju poprzez sieć regionalnych dystrybutorów. Już na etapie projektu domu służymy wiedzą i doświadczeniem w doborze oczyszczalni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group