Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 7505
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ile kosztuje opróżnianie szamba w 2022 roku?

Czwartek, 17 lutego 2022, 15:02
Aktualizacja: 15:02
Autor: ts
Polska: Ile kosztuje opróżnianie szamba w 2022 roku?
Fot. ts
Szambo czyli zbiornik bezodpływowy od lat jest najpopularniejszym rozwiązaniem gospodarki ściekowej w przypadku braku zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Faktem, który zdecydowanie przemawia za montażem szamba jest niski koszt. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję o budowie zbiornika bezodpływowego należy wziąć pod uwagę przyszłą eksploatację, przede wszystkim koszt opróżniania szamba. Poniższy artykuł przedstawia ile kosztuje opróżnianie szamba w 2022 roku , prawidłową jego eksploatację oraz wymagania prawne co do użytkowania zbiornika bezodpływowego.

Ile kosztuje opróżnianie szamba w 2022 roku?
Opróżnianie szamba to podstawowy obowiązek każdego właściciela. Choć kilka lat temu praktycznie nikt tego nie kontrolował, pogarszający się stan środowiska i wód gruntowych wymusił zmiany w wymaganiach prawnych eksploatacji szamba. Obecnie posiadacze szamb są zobligowani to posiadania dowodów ich opróżniania przez firmy posiadające do tego odpowiednie kwalifikacje i sprzęt. Po opróżnieniu zawartość szamba powinna zostać wywieziona do pobliskiej oczyszczalni komunalnej w celu dalszej utylizacji. Należy pamiętać, że opróżnianie szamba jest niebezpieczne i powinny je wykonywać dwie osoby. Wynika to z faktu, że zachodzą w nim beztlenowe procesy fermentacji, którym towarzyszy powstawanie odorów oraz niebezpiecznych dla zdrowia gazów. W celu upłynnienia zawartości szamba oraz neutralizacji odorów konieczne jest stosowanie biopreparatów. W przypadku kontroli sprawdzana jest częstotliwość wyboru szamba oraz jej pokrycie ze zużyciem wody. Dostępne na rynku szamba posiadają pojemność przeważnie od 6 do 12 m3 . Dlatego niezbędne jest opróżnianie szamba raz lub dwa razy w miesiącu. Jednorazowy koszt opróżnienia szamba w 2022 roku jest to wydatek w zależności od regionu Polski około 200 – 300 zł. Dodatkowe koszty generuje konieczność stosowania biopreparatów. Przekłada się to na roczny koszt eksploatacji wysokości kilku tysięcy złotych.

Ogromne koszty opróżniania szamba oraz uciążliwa eksploatacja zdecydowanie przemawiają za poszukiwaniem rozwiązań alternatywnych. I tu z pomocą przychodzą przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Przydomowa biologiczna oczyszczalnia jest urządzeniem, które oczyszcza ścieki do wody drugiej klasy czystości, a to wszystko za sprawą mikroorganizmów, głównie bakterii. Dzięki nim wpływające do oczyszczalni ścieki są poddawane procesom rozkładu, a oczyszczone ścieki mające postać wody mogą być odprowadzane do gruntu nie stwarzając ryzyka skażenia środowiska. Dlatego przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga tak jak szambo regularnego opróżniania. Wystarczy raz lub dwa razy na rok opróżnić oczyszczalnię z osadu nadmiernego, poprzez zamówienie wozu asenizacyjnego. Przekłada się to na niski koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni. Dlatego mimo zdecydowanie wyższych kosztów montażu własnej oczyszczalni, inwestycja zwraca się już po kilku latach. Sprawdzonym rozwiązaniem dostępnym na rynku od ponad 25 lat jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV. Urządzenia objęte jest dwudziestoletnią gwarancją i posiada certyfikat CE oraz spełnia wszystkie obecnie wymaganie co do jakości ścieków oczyszczonych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group