Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 2545
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ile kosztuje architekt wnętrz?

Czwartek, 30 września 2021, 7:37
Aktualizacja: 7:38
Autor: ts
Polska: Ile kosztuje architekt wnętrz?
Fot. ts
Bez wątpienia pomoc architekta wnętrz może być dużym ułatwieniem w aranżacji mieszkania czy domu. Czy jednak wybór ten naprawdę się opłaca? Odpowiadając na to pytanie, warto bliżej przyjrzeć się temu, ile kosztuje architekt wnętrz. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto skorzystać z jego usług, sprawdź przygotowany przez nas artykuł. Dowiedz się, od czego zależy cena usług projektanta wnętrz i jakie działania wchodzą w zakres jego pracy.

Zakres pracy architekta
Podstawowym zadaniem architekta wnętrz jest stworzenie takiego projektu, który spełniał będzie oczekiwania klienta, proponując mu wygodne i praktyczne rozwiązania przy zachowaniu ich estetyki. Dlatego przed rozpoczęciem prac tak istotne jest zapoznanie z wizją i upodobaniami domowników.

Współpraca z architektem to pomoc związana z doborem odpowiedniej kolorystyki, rozmieszczeniem i rodzajem mebli, wyborem materiałów wykończeniowych, dopasowaniem oświetlenia, a także projektem sanitarno-wentylacyjnym czy elektryki. Dla przykładu: architekt, biorąc pod uwagę nasze preferencje oraz możliwości danej przestrzeni, z pewnością dobrze doradzi, który rodzaj podłogi okaże się optymalny – parkiet, panele podłogowe drewnopochodne, panele podłogowe ac5 czy płytki.

Do zadań projektanta może również należeć sporządzenie dokładnej dokumentacji technicznej oraz nadzór nad wykonawcami prac, dzięki czemu można uniknąć pomyłek wykonawców, a przy okazji zaoszczędzić czas i przysłowiowe nerwy. Jak widać, zakres pracy architekta może być naprawdę duży, ale finalnie to Ty decydujesz, w jakim stopniu potrzebujesz pomocy i na jaki zakres usług możesz sobie pozwolić.

Ile kosztuje architekt wnętrz?
Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje architekt wnętrz, nie jest już tak oczywista. Chcąc oszacować cenę za pracę projektanta, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Po pierwsze duży wpływ na cenę usługi ma powierzchnia mieszkania oraz jego lokalizacja. Oczywiście projekt większego domu czy dużego apartamentu / mieszkania będzie miał inną cenę za m2 niż praca nad kawalerką o niewielkim metrażu. Warto również wspomnieć, że ceny w większych miastach są wyższe od cen w małych miejscowościach. Kolejną sprawą jest poziom trudności projektu. Jeśli klient wymaga od architekta nieszablonowych pomysłów stworzonych zgodnie z indywidualnymi potrzebami, to współpraca taka będzie droższa od realizowania tego samego projektu ale na gotowych rozwiązaniach dostępnych na rynku. Na wysokość stawki za 1 m2 ma także bez wątpienie wpływ fakt doświadczenia, młodzi adepci tej pięknej sztuki aranżacji wnętrz będą co oczywiste bardziej konkurencyjni cenowo od znanych nazwisk czy marek.

Na koszty pracy architekta oddziałuje również zakres wszystkich prac wybranych przez klienta do zrealizowania, bowiem najczęściej projektanci w swoich ofertach występują z propozycją trzech wariantów:

Projekt koncepcyjny
Jest to opcja dla osób, które chcą uzyskać pomoc od projektanta, ale nie wydając przy tym zbyt wiele. Taka usługa kosztuje ok. 70-100 zł/m2. W zakresie tego wariantu projektanci zapoznają się z oczekiwaniami klientów, a następnie przedstawiają wizualizację pomieszczeń, planują punkty hydrauliczne i elektryczne oraz prezentują pomysły kolorystyczne. Wszystko to z dbałością o zdobytą wiedzę o swoim zleceniodawcy / domowniku.

Projekt kompleksowy / wykonawczy
Jak sama nazwa wskazuje, w tym wariancie klienci mogą liczyć na wieloaspektową pomoc architektów / projektantów wnętrz. Oprócz wykonania działań z projektu podstawowego-koncepcyjnego, dodatkowo zajmują się przygotowaniem listy materiałów, kosztów pracy oraz produktów, doborem stolarki wewnętrznej, płytek ceramicznych, mebli, podłóg i oświetlenia. Pomagają także w kupnie wszystkich wyszczególnionych produktów. Cena projektu kompleksowego wynosi ok. 150-200 zł/m2.

Projekt kompleksowy/wykonawczy z nadzorem
Jeśli zależy Ci na kompleksowej pomocy architekta, to ta opcja będzie najlepsza. Projektant oprócz pracy nad wszystkimi obowiązkami z powyższych projektów, dodatkowo przebywa regularnie na budowie, a na pewno już w trakcie prac wykonawców, sprawdzając, czy wszystko jest wykonywane zgodnie z projektem i co równie ważne z planem. Ta usługa kosztuje uśredniając ok. 250 zł/m2 – jak wspomnieliśmy na początku artykuły podane stawki, zależą oczywiście od powyżej opisanych składowych mając wpływ na cenę projektu.

Z pewnością remont czy budowa domu z pomocą architekta wnętrz jest dużym ułatwieniem ale co szalenie istotne daje możliwość zobaczenie na projektach / wizualizacjach ostatecznego projektu każdego pomieszczenia. Ważne jest i to, że można wybrać wariant współpracy, który pozwala dopasować zakres pomocy do naszego budżetu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group