Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 2319
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Ibuprofen – co trzeba o nim wiedzieć?

Niedziela, 28 lutego 2021, 20:41
Aktualizacja: 20:43
Autor: ts
Polska: Ibuprofen – co trzeba o nim wiedzieć?
Fot. ts
Ibuprofen został wymieniony jako jeden z najważniejszych leków niezbędnych w systemie podstawowej opieki zdrowotnej przez Światową Organizację Zdrowia. Często stosowany jest przy różnego rodzaju dolegliwościach takich jak bóle głowy czy zęba. Leki zawierające ibuprofen są powszechnie dostępne w aptekach, czy sklepach spożywczych. Dowiedz się, czym jest ibuprofen oraz jakie są jego właściwości.

Czym jest ibuprofen?
Ibuprofen to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest pochodną kwasu propionowego. Preparaty zawierające substancję ibuprofen należą do najczęściej stosowanych leków wydawanych bez recepty. Został opracowany w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Działanie i właściwości
Działanie leku opiera się głównie na hamowaniu związków odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn, czyli tak zwanych przekaźników. Uwalniane są one w przypadku urazu, stanu zapalnego czy choroby i sprawiają, że nerwy stają się bardzo wrażliwe na ból. Prostaglandyny przyczyniają się także do gorączki oraz obrzęków tkanek. Jest to sposób na zasygnalizowanie organizmowi, że występują jakieś nieprawidłowości. Ibuprofen blokuje wytwarzanie prostaglandyn, przez co uśmierza odczuwane dolegliwości, co czyni go lekiem przeciwbólowym.

Ibuprofen charakteryzuje się bardzo szybkim wchłanianiem, a jego działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin od momentu podania. Warto wspomnieć, że jest on substancją, która nie kumuluje się w organizmie. Od przyjęcia ostatniej dawki, najpóźniej po upływie doby wydalany jest z organizmu głównie z moczem w postaci niezmienionej lub jako nieaktywny metabolit.

Leki zawierające ibuprofen stosuje się w przypadku takich schorzeń i dolegliwości jak:
● bóle zębów, zatok, kręgosłupa, głowy
● bóle miesiączkowe
● bóle mięśni i stawów przy różnego rodzaju urazach (naderwania, skręcenia, złamania)
● gorączka
● różnorodne objawy przeziębienia i grypy
● obrzęki i opuchlizny
● reumatoidalne zapalenie stawów
● zwyrodnienie stawów
● zapalenie tkanek okołostawowych (ścięgna, więzadła, torebki stawowe, kaletki maziowe)

Stosowanie
Ibuprofen dostępny jest w kilku różnych formach. Można go stosować między innymi w formie kapsułek doustnych, zawiesin, syropów, czopków czy żeli i maści do miejscowego stosowania bezpośrednio na skórę. Kapsułka czy tabletka połknięta z wodą rozpuszcza się, a ibuprofen zostaje wchłonięty do krwiobiegu już w żołądku. Lek przyjmowany w takiej formie zaczyna działać po upływie ok. 30 minut. Optymalna dawka dla osób powyżej 12 roku życia to 1-2 tabletki doustnie co 4 godziny po posiłkach, przy czym nie należy przyjmować dawki większej niż 6 tabletek na dobę. U dzieci poniżej 12 roku życia stosuje się 1 tabletkę doustnie co 6 godzin po posiłkach. Nie należy stosować dawki większej niż 4 tabletki na dobę.
W przypadku urazów, stłuczeń i obrzęków lek można stosować w formie żelu lub maści bezpośrednio nanosząc go na skórę. Zaaplikowany w miejscu urazu przynosi ulgę w bólu i zmniejsza opuchliznę. Dzięki temu, że nie jest on wchłaniany z żołądka, jego działanie nie dociera do innych części ciała.
Dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny stosować leku w formie tabletek i kapsułek. Od 3 miesiąca życia można stosować u dzieci ibuprofen w formie zawiesiny doustnej lub syropu.

Przeciwskazania
Leki zawierające ibuprofen nie mogą być stosowane w przypadku:
● chorób układu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna)
● nadciśnienia tętniczego
● arytmii serca
● niewydolności nerek, wątroby lub serca
● zaburzeń krzepnięcia krwi
● skazy krwotocznej
● reakcji alergicznych na kwas acetylosalicylowy
● toczenia rumieniowatego i mieszanej choroby tkanki łącznej
● przyjmowania innych leków z grupy NLPZ
● przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, moczopędnych, nasercowych lub kortykosteroidów
● ciąży w III trymestrze

W przypadku przyjmowania leków na choroby przewlekłe należy skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku przeciwbólowego zawierającego ibuprofen.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group