Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2739
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Gotowy czy indywidualny projekt domu – co radzi biuro projektowe?

Wtorek, 19 kwietnia 2022, 11:55
Aktualizacja: 11:55
Autor: ts
Polska: Gotowy czy indywidualny projekt domu – co radzi biuro projektowe?
Fot. ts
Wiele osób planujących budowę domu już na początku rozważa, czy lepszym pomysłem jest przygotowanie projektu indywidualnego przez biuro projektowe czy może wykorzystanie jednej z gotowych koncepcji. Każda z opcji ma swoje zalety i wady. Nie ulega jednak wątpliwości, że dobrze wybrany i wykonany projekt domu gwarantuje właściwy przebieg całego procesu i późniejsze zadowolenie domowników. Na co zatem zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

1. Gotowe projekty domów - co warto o nich wiedzieć?
2. Indywidualne projekty domów - zalety i wady
3. Co wybrać: projekt na miarę czy gotowy?
Gdzie szukać wymarzonego domu? Odpowiednim adresem jest pracownia projektowa. Gotowe koncepcje możesz zaczerpnąć choćby z biura projektowego z500.pl.

Gotowe projekty domów - co warto o nich wiedzieć?
Zacznijmy od gotowych projektów domów. Są one dostępne w niezliczonych wariantach, dlatego wybór jest w zasadzie nieograniczony. Koncepcję możesz zrealizować na terenie całego kraju, choć trzeba pamiętać o wymogach narzucanych przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Warto uruchomić także wyczucie estetyki: projekty domów jednorodzinnych w góralskim stylu niekoniecznie sprawdzą się w dzielnicy willowej.

Do najważniejszych zalet gotowych projektów zaliczają się:
• niższy niż w przypadku projektów na miarę koszt zakupu,
• krótszy czas oczekiwania,
• możliwość zapoznania się z gotowymi realizacjami,
• łatwiejsza analiza projektu pod względem funkcjonalnym i estetycznym,
• możliwość dopasowania dodatkowych rysunków komplementarnych z danym projektem, na przykład projektów małej architektury czy instalacji ekologicznych,
• uproszczona współpraca z firmą wykonawczą - niektóre biura projektowe deklarują wprost: "bezpłatnie znajdziemy fachowców".

Warto podkreślić, że biuro architektoniczne pozwala na wprowadzenie niektórych zmian w projekcie bezpłatnie - zwykle dotyczą one modyfikacji materiałów, przesunięcia ścianek czy innego wyglądu elewacji. Możesz kupić także warianty koncepcji: typowe projekty dostępne są często w wersji z garażem lub bez, wiatą wolnostojącą, tarasem.
Gotowe projekty mają jednak swoje wady. Przede wszystkim na bazie danej koncepcji nie zawsze powstanie każdy wymarzony dom. Niektóre zmiany wymagają ponownego przeliczenia parametrów domu, co może okazać się bardziej kosztowne niż indywidualny projekt na miarę. Poszczególne rozwiązania są również powtarzalne - głównie dlatego, że bazują na sprawdzonych rozwiązaniach.

Indywidualne projekty domów - zalety i wady
Decydując się na projekt z poziomu indywidualnego podejścia, masz pewność, że zastosowane pomysły będą odpowiadały potrzebom domowników. Na każdym etapie realizacji inwestycji możesz również wdrażać koncepcje przekładające się później na funkcjonalność i aranżacje wnętrz. Masz pełną kontrolę nad pracami, także w zakresie uwzględnienia nietypowych koncepcji. W efekcie twój dom będzie niepowtarzalny.
Indywidualne projekty domów mają jednak swoje wady. Są dużo droższe i z pewnością dłużej poczekasz na gotowy efekt. Wiele zależy także od współpracy z samym biurem projektowym.

Co wybrać: projekt na miarę czy gotowy?
Jak widać, odpowiedź na pytanie, który projekt będzie lepszy, wcale nie jest oczywista, gdyż wynika bezpośrednio z konkretnej sytuacji. Upraszczając, można jednak doradzić, że gdy dysponujesz typową działką i nie masz szczególnych wymagań, gotowy projekt - po ewentualnym dostosowaniu - okaże się całkowicie wystarczający. Oznacza on także dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Projekty indywidualne sprawdzą się przy trudniejszych działkach i w bardziej wymagających okolicznościach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group