Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 2714
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: e–PIT – jak najszybciej wypełniać rozliczenie podatkowe?

Środa, 21 kwietnia 2021, 12:23
Aktualizacja: 12:26
Autor: ts
Polska: e–PIT – jak najszybciej wypełniać rozliczenie podatkowe?
Fot. ts
Rozliczenie roku podatkowego zbliża się wielkimi krokami. Już 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych. Wiele osób zawsze ten obowiązek zostawia na ostatnią chwilę, dlatego podpowiadamy, jak szybko i poprawnie wypełnić PIT i wysłać do urzędu skarbowego.

Forma elektroniczna zamiast papierowej
Usługa twój e-PIT
Jak szybko i skutecznie wypełnić PIT-37?
Zalety programów do wypełniania PIT?
Forma elektroniczna zamiast papierowej
Rozliczenia PIT coraz częściej dokonywane są przez podatników w formie elektronicznej i dzieje się tak nie bez powodu. Przede wszystkim programy PIT do pobrania na komputer lub też umożliwiające wypełnienie odpowiednich danych na platformie znacznie upraszczają cały proces przygotowania zeznania podatkowego. Ponadto, wysyłka odbywa się elektronicznie, a więc zajmuje jedynie chwilę. Nawet jeśli wypełniasz PIT ostatniego dnia, nie musisz się martwić, że przekroczysz termin złożenia deklaracji w urzędzie. Omijasz kolejki na poczcie lub w urzędzie, a co lepsze - jeśli należy ci się zwrot podatku, to otrzymasz go szybciej. W przypadku złożenia dokumentu w papierowej formie może to być nawet 90 dni, w przypadku formularz elektronicznych - maksymalnie 45. Jeśli więc nadal do tej pory korzystałeś wyłącznie z druków papierowych, skorzystaj z rozwiązania e PIT i ułatw sobie życie. Dzięki temu unikniesz wielu problemów, potencjalnych błędów i zupełnie niepotrzebnego stresu.

Usługa twój e-PIT
O rozliczenie PIT nie można już prosić Urzędu Skarbowego w odpowiednim wniosku. Rozwiązanie to zastąpiła powszechna usługa Ministerstwa Finansów - Twój ePIT. Na podstawie deklaracji złożonych przez pracodawców odprowadzających za swoich pracowników odpowiednie składki i składających na tej podstawie odpowiedni PIT-11 dla każdego pracownika, Ministerstwo udostępnia gotowy PIT-37 dla każdego podatnika, który takie zeznanie powinien złożyć (przynajmniej w punkcie wyjścia, bowiem np. osoby pracujące na umowie o pracę i prowadzące działalność gospodarczą mogą się za całość w niektórych przypadkach rozliczyć na PIT-36). Rozwiązanie to znacznie ułatwia życie wielu podatników, ponieważ właściwie muszą się oni zalogować na platformę podatki.gov.pl, a następnie potwierdzić zgodność przedstawionych na formularzu danych. I to wystarczy. Niestety nie w przypadku wszystkich. Rozwiązanie to sprawdza się przede wszystkim w przypadku osób, które pracują na jedną umowę u jednego pracodawcy. W takim przypadku rzeczywiście ich zadanie sprawdza się do weryfikacji wszystkich danych. Co jednak w przypadku osób, które mają różne typy umów lub też są zatrudnieni u kilku różnych pracodawców albo prowadzą dodatkowo własną działalność gospodarczą? W takim przypadku konieczne jest samodzielne wypełnienie formularza. W przypadku odprowadzania przez pracodawcę podatków w twoim imieniu, bazować możesz na udostępnionych ci drukach PIT-11. W przypadku własnej działalności, podstawą do rozliczenia rocznego są miesięczne lub kwartalne rozliczenia, jakich dokonywałeś na przestrzeni roku.

Jak szybko i skutecznie wypełnić PIT-37?
Kwestia samodzielnej działalności gospodarczej to osobna kwestia, ponieważ wiele osób korzysta w takim przypadku ze wsparcia księgowych. Natomiast także oni mogą skorzystać z programów PIT dostępnych w sieci. Konfigurator zaznaczenia intuicyjnie przeprowadzi podatnika przez wszystkie kolejne kroki i pozwoli poprawnie wypełnić dane. W przypadku osób rozliczających się na PIT-37 (a więc większości Polaków, program ePIT pozwala na zaimportowanie danych z druków udostępnionych przez Ministerstwo. To jeszcze bardziej skraca czas niezbędny do przygotowania zeznania. Program dokonuje także automatycznych obliczeń. Twoją rolą jest wskazanie, czy korzystasz z konkretnej ulgi lub odliczenia i wypełnienie w takim przypadku odpowiedniego załącznika (rodzaj także podpowie ci konfigurator). Skorzystanie z programu do wypełniania PIT pozwala ci więc nie tylko oszczędzić czas, ale i poprawnie i bez błędów wypełnić formularz.

Zalety programów do wypełniania PIT?
Programy takie jak ePIT z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ ułatwiają ten mało przyjemny obowiązek. Gwarantują również znacznie większe bezpieczeństwo. Program automatycznie oblicza wyniki na podstawie wpisanych lub zaimportowanych danych. To sprawia, że możliwość pojawienia się w formularzu błędów wynikających z obliczeń matematycznych, które mogą się przecież zdarzyć każdemu, zostaje zminimalizowana właściwie do zera. Program podpowiada odpowiednie załączniki, które mogą być potrzebne. Kontroluje także, czy wypełniłeś wszystkie obowiązkowe pola. Zdarza się bowiem często, że pojawiają się braki np. w danych osobowych. Program ePIT nie dopuści do wysłania formularza bez kompletu danych. Sama wysyłka odbywa się również bardzo prosto i intuicyjnie, a formularz od razu trafia do systemu właściwego Urzędu Skarbowego. To wszystko razem sprawia, że wiele osób na wypełnienie formularza podatkowego poświęcają kilkanaście - kilkadziesiąt (w zależności od liczby załączników, odliczeń, ulg) minut zamiast kilku godzin.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group