Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 2427
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Drukarki 3D – co warto o nich wiedzieć?

Czwartek, 14 kwietnia 2022, 21:20
Aktualizacja: 21:21
Autor: ts
Polska: Drukarki 3D – co warto o nich wiedzieć?
Fot. ts
Drukarki 3D stały się już na tyle przystępne, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup do własnego domowego użytku. Z tego powodu chcielibyśmy przybliżyć wam działanie tych urządzeń.

Czym jest drukowanie 3D?
Tak naprawdę drukarka 3D nie przypomina klasycznych drukarek, które mogą wydrukować jedynie dwuwymiarowe obrazy. Te urządzenia są w stanie budować trójwymiarowe obiekty z różnych materiałów. W dobrych rękach są to narzędzia, które pozwalają nam na naprawdę wiele.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że druk 3D jest procesem produkcyjnym, w którym używamy konkretnego materiału, którym są filamenty, warstwa po warstwie. Wszystko bazuje na plikach cyfrowych, które zawierają dane trójwymiarowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć obiekty fizyczne wykonane z różnego rodzaju plastików bądź metali.

Niektórzy zastanawiają się nawet nad tym, czy druk 3D na pewno można nazwać drukowaniem. Odpowiedź jednocześnie jest i nie jest oczywista. Zasadniczo owszem, jest to drukowanie, jednak z pewnością nie według klasycznej definicji tego słowa. Musimy być jednak świadomi tego, że nasz świat się zmienia, a więc i pewne pojęcia mogą ewoluować. Druk 3D wywodzi się z tradycyjnego druku, dlatego też nazywa się tak a nie inaczej.

Jak działa druk 3D
Być może nie zdawaliście sobie z tego sprawy, ale pierwsze drukarki 3D powstały już w latach 90. Aktualnie urządzenia te wykorzystują różnorakie technologie. Najbardziej znany model opiera się na modelowaniu osadzenia topionego. Filament jest topiony i osadzany warstwami za pomocą podgrzewanej dyszy wytłaczającej.

Co daje nam druk 3D?
Zastosowanie tego urządzenia jest naprawdę wszechstronne. Na przykład za jego pomocą projektanci mogą sprawnie utworzyć modele 3D swoich projektów. Ciekawie wygląda również sytuacja związana z medycyną. Niskobudżetowy druk 3D wkracza między innymi do świata protez. Wolontariusze współpracują ze sobą, aby wykorzystać tę technologię do niesienia pomocy innym ludziom. Wykonanie protezy dla dziecka kosztuje około 50 dolarów, a niektóre projekty sprawiają, że cena to może ulec sporemu obniżeniu. To pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w druku 3D.

Widać go zresztą również w budownictwie. Choć wydaje się to nie do pomyślenia, to w Chinach od 8 lat drukuje się już domy. Koszt wydrukowania takiego mieszkania to niecałe 5000 dolarów. Oczywiście takie przedsięwzięcie wymaga drukarki ogromnych rozmiarów. W przypadku firmy z Szanghaju użyto drukarki 3D o polu roboczym wynoszącym 32 x 10 x 6,6 metrów.

Jesteśmy przekonani, że druk 3D zrewolucjonizuje świat. Otwiera on ogromne perspektywy przed wieloma różnymi branżami. Z roku na rok będziemy potrafili coraz lepiej wykorzystać tę technologię. W przypadku druku domowego duże możliwości stoją przed osobami, które hobbystycznie będą chciały bawić się swoimi projektami lub tworzyć figurki czy też ozdoby do swojego mieszkania.

Jedno jest pewne. Jeżeli mowa o druku 3D to najlepsze dopiero przed nami. Mamy nadzieję, że ta technologia faktycznie będzie w stanie wymiernie poprawić jakość naszego życia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group