Środa, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 2753
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dowody osobiste ponownie do wymiany

Czwartek, 24 września 2009, 14:39
Aktualizacja: 14:43
Autor: Mar
Jelenia Góra: Dowody osobiste ponownie do wymiany
Tak może wyglądać nowy polski dowód osobisty
Fot. Mar
Kilka lat temu zakończyła się akcja wymiany starych dowodów tzw. „książeczek” na plastikowe karty. Jednak władze uznały, że potrzebujemy nowszych, doskonalszych dokumentów. Będą to dokumenty zawierające dane biometryczne, czyli odcisk palca, waga wzrost i inne zaszyfrowane dane.

Poza dodatkową porcją informacji o właścicielu, nie będą się różnić od tych obecnie używanych. Zmieni się najwyżej grafika. To, co nowe, to zabezpieczony elektronicznie biometrycznie wizerunek twarzy. Nie będzie to jednak dokument zamknięty. Będzie można do niego "dodawać" nowe funkcje - w miarę nadawania nowych praw i obowiązków.

W nowym dowodzie nie będzie rysopisu posiadacza. Pojawią się natomiast dane o obywatelstwie, co ma ułatwić posługiwanie się dowodem za granicą.

Nowe dowody będą miały prawo mieć 3-latki, obowiązkowy będzie od 18 roku życia. Wymieniany będzie przez niepełnoletnich po 5 latach, pełnoletni wymieniać muszą po 10 latach. Nowością ma być to, że dowód będzie mogła wydać dowolna gmina w kraju, a nie tylko ta z miejscem zamieszkania.

- Ale i teraz dowody osobiste możemy wystawiać dzieciom, nawet kilkuletnim, na prośbę rodziców – wyjaśnia naczelnik wydziału spraw obywatelskich, Krystyna Chyczewska – według nowych przepisów dostaną je dopiero 13 latkowie. Dla wielu osób jadących za granicę dowód osobisty zastępował dziecku paszport.

Pieniądze za wydane dokumenty trafiały do skarbu państwa, miasto potrącało z tej sumy pięć procent.
- W tym roku zaplanowano w Jeleniej Górze 120 tysięcy złotych z tytułu wydanych dowodów osobistych. Z tej kwoty zostawało nam 6 tysięcy, czyli kwota dla miasta niezauważalna – wyjaśnia zastępca prezydenta Jerzy Lenard.

Jednocześnie od 2010 roku wydanie nowego dowodu będzie bezpłatne, niezależnie od tego, czy go zgubimy, zniszczymy lub zostanie nam skradziony. Za darmo dowód otrzymają też osoby, które będą się o niego ubiegały po raz pierwszy lub będą go musiały wymienić z powodu zmiany danych.

Nowe dokumenty osobiste będą darmowe dla obywatela tylko pozornie, bo choć w okienku nie zapłaci, to koszt wydania milionów dokumentów kosztujących blisko 60 złotych za sztukę będzie pokrywany z podatków. Wymiana została zaplanowana na lata 2011 – 2015, ale nie będzie terminu granicznego. Nowe dokumenty będą wydawane w miarę, gdy dotychczasowe „plastiki” będą tracić ważność.

Dowody będą bezpłatne ponieważ, jak argumentowali w Sejmie posłowie, żądanie od obywatela posiadania dowodu osobistego, obowiązek jego wymiany, grożenie sankcją karną za niedopełnienie tych obowiązków, a jednocześnie pobieranie przez państwo opłat za każdorazowe wydanie, jest zwyczajnie nieprzyzwoite.

Jak ma wyglądać taki e-dowód w rodzimym wydaniu? Według koncepcji MSWiA polski elektroniczny dowód osobisty - określany jako pl.ID - będzie dokumentem tożsamości wzbogaconym o mikroprocesor. Plany resortu zakładają, że dokument ten zawierać będzie bezpłatny elektroniczny podpis, równoważny w kontaktach urzędowych podpisowi tradycyjnemu. E-podpis miałby ułatwiać obywatelom korzystanie z narzędzi teleinformatycznych w kontaktach z administracją.

Zgodnie z założeniami projektu dedykowany mikroprocesor nowego dowodu osobistego będzie miał możliwość zapisu certyfikatu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dzięki czemu dokument będzie mógł być wykorzystywany w kontaktach z administracją samorządową, rządową, z innymi instytucjami oraz w kontaktach handlowych i biznesowych.

Elektroniczny dowód osobisty miałby również spełniać funkcję "klucza" dostępu do znajdujących się w rejestrach państwowych danych dotyczących obywatela. Jak twierdzą specjaliści z resortu spraw wewnętrznych, pracujący nad koncepcją e-dokumentu, funkcja taka może być szczególnie przydatna w przypadku dołączania do wniosków czy podań do wniosków czy podań dodatkowych dokumentów (zaświadczeń, odpisów) znajdujących się w innych urzędach.

Takie są założenia specjalistów, co z nich uda się urzędnikom ministerialnym urzeczywistnić dowiemy się po 1 stycznia 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group