Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 2908
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Dowiedz się, jak działa hipoteka? Czym jest kredyt hipoteczny i w jaki sposób wiąże się z hipoteką. Czy możemy sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Środa, 13 stycznia 2021, 21:08
Aktualizacja: 21:08
Autor: ts
Polska: Dowiedz się, jak działa hipoteka? Czym jest kredyt hipoteczny i w jaki sposób wiąże się z hipoteką. Czy możemy sprzedać mieszkanie z hipoteką?
Fot. ts
Decydując się na zakup mieszkania lub budowę domu, często konieczne jest rozważenie zaciągniecie kredytu. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest kredyt hipoteczny! Dowiedz się czym w rzeczywistości jest hipoteka, jak wpływa na stan prawny nieruchomości. Sprawdź jakie są najważniejsze cechy hipoteki i co ona oznacza dla Ciebie i Twojego mieszkania.

Hipoteka – jak wiąże się z kredytem hipotecznym?

Czym jest kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, inaczej kredyt mieszkaniowy, to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Pozwala on na łatwe i szybkie otrzymanie pieniędzy niezbędnych na zakup domu czy mieszkania. Dzięki temu nie musimy latami gromadzić ogromnych oszczędności, by wreszcie sobie pozwolić na własne cztery kąty. Oczywiście kredytu hipotecznego nie dostaje się bez dokonania formalności – bank, w którym postanowimy zaciągnąć pożyczkę, postawi przed nami określone warunki.

Jednym z wymagań banku jest wkład własny, konieczny przy takim kredytowaniu, co tłumaczą eksperci na stronie https://pozyczkaportal.pl/kredyt-hipoteczny-bez-wkladu-wlasnego. Poza złożeniem wniosku musimy przedstawić zaświadczenia o zarobkach, bo to przede wszystkim na ich podstawie jest oceniana nasza zdolność kredytowa. Równie ważna jest historia kredytowa w postaci raportu BIK, która wykaże, czy jak dotąd wywiązywaliśmy się ze swoich obowiązków finansowych.

Cechy kredytu hipotecznego
Dług zaciągany w postaci takiego kredytu jest zobowiązaniem na lata, dlatego też procedura kredytowania jest wymaga zrealizowania niezbędnych formalności. Kredyt hipoteczny udzielany jest może być rozłożony nawet na 25 lat, warto więc skorzystać z pakietu ubezpieczeń od utraty pracy, śmierci czy choroby. Ponadto kredyt taki cechuje:
- niskie oprocentowanie kredytu,
- wysoka kwota kredytowania,
- konieczność wkładu własnego,
- stosunkowo niskie raty,
- skomplikowana procedura wnioskowania,
- obciążenie zakupionej nieruchomości hipoteką.

Jak działa hipoteka?

Hipoteka
to nic innego, jak ograniczone prawo rzeczowe przeznaczone dla wierzyciela (czyli naszego kredytodawcy). Stanowi to doskonałe zabezpieczenie pożyczki, z którego bank może skorzystać w chwili, kiedy przestaniemy spełniać warunki umowy kredytu i nie będziemy spłacali rat w wyznaczonym terminie. Wówczas bank – za pośrednictwem komornika lub bez – będzie mógł sprzedać nieruchomość, by w ten sposób uzyskać pieniądze na pokrycie długu. Hipoteka obejmuje nie tylko prawo własności nieruchomości czy gruntów, ale także spółdzielcze prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego czy prawo do wieczystego użytkowania.

Hipoteka obowiązuje od chwili, kiedy zostaje dokonany wpis w księdze wieczystej (w tym przypadku w dziale IV, który jest w całości temu poświęcony). Jeśli planujemy zakupić jakąś nieruchomość, to dzięki numerowi księgi wieczystej możemy sprawdzić, czy dany budynek bądź mieszkanie jest obciążone hipoteką. Dopóki nie uzyskamy wpisu, raty naszego kredytu będą nieco wyższe. Wszystko dlatego, że bank bez ochrony w postaci hipoteki podejmuje większe ryzyko, udzielając nam pożyczki, więc wyrównuje to poprzez większą ratę kredytową.

Kredyt hipoteczny w polskim prawie
Od 23 marca 2017 roku w Polsce obowiązuje ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która działa na korzyść wszystkich osób z aktywną hipoteką. Zawarte w niej przepisy wymagają od banku, by ten przez co najmniej pół roku wstrzymał się od korzystania z pomocy komornika celem wystawienia nieruchomości na sprzedaż. Dodatkowo od tego momentu prawo zezwala właścicielowi danego lokalu na samodzielne znalezienie kupca. W ten sposób można mieć wszystko pod kontrolą, a przede wszystkim sprzedać nieruchomość za znacznie większą kwotę. Za nieruchomość z licytacji komorniczej z reguły uzyskuje się mniejszą sumę niż jej rzeczywista wartość.

Faktem jest, że podjęcie kroków prawnych w postaci zwrócenia się do komornika oraz sprzedania lokalu to dla banku ostateczność. Wcześniej będziemy po prostu ponaglani ze spłatą kredytu, istnieje więc duża szansa, że uda nam się stanąć finansowo na nogi i powrócić do terminowej spłaty rat kredytowych.
Hipoteka umowna i hipoteka przymusowa – czym się różnią?
Hipoteka umowna
to termin, który napotkamy już z chwilą złożenia wniosku o kredyt na mieszkanie. Oznacza po prostu to, że obie strony zawierające umowę pożyczkową – czyli w tym przypadku bank i kredytobiorca – uzgadniają dokładnie warunki tego zobowiązania i zgadzają się na nie. Od samego początku wiadomo, że na nabywaną nieruchomość zostanie nałożona hipoteka, tak by kredytodawca zyskał odpowiednie zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy nie stosowali się do tego, co zostało zawarte w umowie kredytowej.

Hipoteka przymusowa niestety jest bardziej skomplikowana, a przez to problematyczna. Wówczas to zobowiązanie jest egzekwowane niezależnie od tego, czy się na to zgodziliśmy. Jak poradzić sobie z taką sytuacją, zostało dokładnie wytłumaczone na stronie https://pozyczkaportal.pl/hipoteka-przymusowa

Zdarza się nawet, że właściciel nieruchomości nie jest świadomy tego, że zakupiony lokal został obciążony hipoteką. Ważne jest zatem, by dobrze wybrać dewelopera, bo można trafić na kogoś nieuczciwego. Przykładowo firma budowlana, która wykonała zlecenie w postaci wzniesienia domu, może nałożyć hipotekę w chwili, kiedy nie otrzymała wynagrodzenia za realizację projektu.

Czy możemy sprzedać mieszkanie z hipoteką?
Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny wiele osób zastanawia się, czy w przyszłości będą mogli sprzedać dom lub mieszkanie, z takim obciążeniem. Często rozważają podjęcie kredytu gotówkowego zamiast hipotecznego, jednak kwota uzyskana takim sposobem może być niewystarczająca, a zauważa to autor artykułu https://www.rp.pl/ekonomia/191129307-Kredyt-hipoteczny-czy-gotowkowy---ktory-z-nich-zaciagnac-na-zakup-domu.html .

Decydując się na zakup mieszkania lepiej wybrać kredyt hipoteczny, nie martwiąc się przyszłą, ewentualną sprzedaż. Potencjalny kupiec musi być poinformowany, jakie obowiązki i opłaty go czekają w związku z nabyciem nieruchomości. Hipoteka jest ściśle powiązana z samym lokalem, a nie jego właścicielem – więc wraz ze sprzedażą mieszkania przekazujemy także to zobowiązanie.

Dlatego tak ważne jest, by przed kupnem domu sprawdzić w księdze wieczystej, czy na nieruchomości ciąży hipoteka. Jeśli tak, będziemy musieli ją spłacać. Bank niekoniecznie dba o to, kto będzie regulował płatność – najważniejsze, by mógł w razie czego odzyskać zainwestowane pieniądze. Mimo wszystko hipoteka nie jest zbyt skomplikowana ani trudna, więc kredyt hipoteczny to doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy mieć własne mieszkanie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group