Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8256
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Dofinansowania w ramach programów "Mój Prąd 3.0" oraz "Czyste Powietrze"

Poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:57
Aktualizacja: 12:58
Autor: ts
Polska: Dofinansowania w ramach programów "Mój Prąd 3.0" oraz "Czyste Powietrze"
Fot. ts
W ostatnich latach, montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Programy oferujące dopłatę do instalacji przyciągają wielu ochotników, a mikroinstalacji w kraju pojawia się coraz więcej.

Inwestując w instalację fotowoltaiczną możemy skorzystać z wielu form dofinansowania. Najczęściej odbywa się to w postaci dotacji w ramach ogólnokrajowych programów rządowych, jednak możemy spotkać się również z lokalnymi dofinansowaniami, pożyczkami na warunkach preferencyjnych a także ulgą podatkową.

Program “Mój Prąd 3.0”
1 lipca 2021 roku w życie weszła trzecia edycja programu "Mój Prąd". Tak jak i w latach poprzednich, jego celem jest zwiększenie liczby systemów fotowoltaicznych na dachach domów. Program ten odbywa się w formie bezzwrotnych dofinansowań.
Dotacja Mój Prąd przeznaczona jest dla osób fizycznych, które produkują energię elektryczną ze słońca wyłącznie na własne potrzeby. Jej wysokość może sięgać nawet 50% kosztów, jakie związane są z zakupem oraz montażem systemu fotowoltaicznego, którego moc wynosi od 2 do 10 kWp. Drugim warunkiem jest natomiast fakt, że kwota ta nie może przekroczyć 3 tysięcy złotych. Co ciekawe, dofinansowanie nie jest objęte podatkiem. Co to oznacza? Po jego przyznaniu, w pełni zasili ono nasz rachunek bankowy. Z programu mogą skorzystać wszyscy, którzy ukończyli projekt instalacji przed złożeniem wniosku o dotację, a sam system nie został zakupiony oraz zamontowany wcześniej niż 1 lutego 2021 roku.

Wnioski o dotację można składać do 22 grudnia 2021 roku.
Program "Czyste Powietrze"
Celem tego programu, jak sama nazwa wskazuje jest zmniejszenie zanieczyszczeń, jakie są emitowane do atmosfery oraz poprawa efektywności energetycznej. Dzięki tej dotacji nie tylko będziemy mieli możliwość wymienienia naszego starego pieca na nowe źródło ciepła, ale także będziemy mogli zainstalować system fotowoltaiczny. Dotację w ramach programu "Czyste Powietrze" można uzyskać aż do 2029 roku, a 1 lipca 2021 roku uległ on odświeżeniu, w ramach którego zwiększyły się progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomy dofinansowania.

Kwota dofinansowania zależy od tego, jakie przedsięwzięcie planujemy. Beneficjenci dzielą się natomiast na tych, którzy uprawieni są do skorzystania z podwyższonego oraz podstawowego poziomu dofinansowania. W pierwszym przypadku kwota ta nie może przekroczyć 37 tysięcy złotych, w drugim natomiast 30. Należy jednak pamiętać, że jest to dotacja na całość inwestycji, czyli termomodernizację lub wymianę starych źródeł energii. Na mikroinstalację fotowoltaiczną można ubiegać się o dofinansowanie nieprzekraczające 5 tysięcy złotych, które nie przekracza również 50% wszystkich poniesionych kosztów.

Od 1 stycznia 2019 roku istnieje również możliwość skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczymy sobie od dochodu wszelkie wydatki poniesione na zmniejszenie zużycia energii cieplnej w naszym domu, np. jeżeli mowa o instalacji fotowoltaicznej będzie to zarówno koszt jej instalacji, jak i montażu.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
50%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
315
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group