Piątek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 7565
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Dobry fotelik samochodowy – na co zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dziecka?

Poniedziałek, 31 maja 2021, 19:52
Aktualizacja: 19:52
Autor: ts
Polska: Dobry fotelik samochodowy – na co zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dziecka?
Fot. ts
Dobrze dopasowany fotelik samochodowy powinien gwarantować dziecku zarówno bezpieczeństwo, jak i maksymalny komfort. Jak dobrać fotelik do samochodu? Czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Do momentu, w którym dziecko może komfortowo i bezpiecznie korzystać z samochodowej kanapy, będąc właściwie zabezpieczonym pasem – co zazwyczaj następuje dopiero w okresie nastoletnim – korzystanie z fotelika jest niezbędne. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje fotelików, odpowiadających poszczególnym stadiom rozwoju dziecka.

Fotelik dla niemowlaka – czym powinien się cechować?
Pierwszy z dostępnych na rynku modeli przeznaczony jest dla niemowlaków, które jeszcze nie siedzą, a więc zazwyczaj do szóstego miesiąca do życia (choć jest to kwestia indywidualna, więc granica może nieco się przesunąć). Taki fotelik ma formę nosidełka, w którym możesz nosić malucha. Nowoczesne wózki często umożliwiają wypięcie gondoli i umieszczenie jej w samochodzie – to właśnie o takim akcesorium mowa. Pamiętaj, że należy zamontować go tyłem do kierunku jazdy i zabezpieczyć mocno pasami.

Dobry fotelik samochodowy – w co powinien być wyposażony?
Na pierwszy fotelik (nie nosidełko) dziecko może przesiąść się w momencie, gdy nauczy się prawidłowo siedzieć, czyli najczęściej od około szóstego miesiąca życia do roku.
Fotelik dla dziecka montuje się do kanapy samochodu, dlatego musisz zadbać, by odpowiadał gabarytami siedzeniu i aby można było go bez problemu zamontować. Możesz zrobić to tyłem lub przodem do kierunku jazdy – pierwszy sposób jest bardziej bezpieczny ze względu na korzystniejszy układ sił i brak obciążenia dla głowy i karku.

W przypadku takiego fotelika zwróć uwagę przede wszystkim na mocowania i pasy bezpieczeństwa, które musi uwzględniać model. Pasy powinny być łatwe w zapinaniu, a jednocześnie dobrze trzymać sylwetkę dziecka. Kolejną istotną kwestią są możliwości regulacji. Niektóre foteliki z tej kategorii umożliwiają regulowanie stopnia nachylenia, co gwarantuje dziecku większy komfort. Warto szukać modeli z regulowanym zagłówkiem, co umożliwia pełne dopasowanie fotelika do jego potrzeb.

Jak wybrać fotelik samochodowy bez osobnych pasów?
Gdy dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika, czas na dopasowanie większego wariantu mocowanego na kanapie samochodu, ale pozbawionego pasów. Samochody nie są projektowane z myślą o maluchach – a większe foteliki tego typu pozwalają dopasować siedziska do potrzeb dzieci, wyrównując proporcje dla najmłodszych.

Tutaj również należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu gabarytów do siedzenia. Fotelik nie może się ślizgać. Jednocześnie, dziecko musi mieć odpowiednio dużo miejsca na nogi, więc jego długość nie powinna przekraczać długości siedzenia samochodu.

ISOFIX – system w fotelikach gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo
Zarówno w przypadku fotelików z pasami, jak i bez pasów. Warto szukać produktów z systemem ISOFIX. Jest to standard mocowania fotelików na siedzeniach samochodów. Dzięki dwóm uchwytom umiejscowionym między siedziskiem i oparciem fotela mocowanie jest bardziej solidne. ISOFIX gwarantuje również, że montaż fotelika będzie po prostu łatwiejszy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group