Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 4696
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Czym jest kredyt hipoteczny?

Środa, 25 sierpnia 2021, 14:44
Aktualizacja: 14:44
Autor: ts
Polska: Czym jest kredyt hipoteczny?
Fot. ts
Kredyt hipoteczny jest jedną z najbardziej atrakcyjnych form finansowania oferowanych przez banki. Wszystko za sprawą niskiego oprocentowania, które wiąże się również z długim okresem kredytowania. Nie wiele osób wie, że kredyt hipoteczny może być zaciągnięty nie tylko na budowę domu lub zakup mieszkania, ale także na remont czy zakup działki. Czym jest kredyt hipoteczny? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Jaka jest definicja kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny według definicji jest pożyczką udzielaną przez bank na długi okres czasu. Najczęściej jest to kilkadziesiąt lat. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka ustanawiana na rzecz banku, skąd kredyt ten zawdzięcza swoją nazwę. Jednakże według definicji zabezpieczeniem nie musi być tylko hipoteka, gdyż kredytobiorca deklaruje spłatę, ręcząc swoim majątkiem, posiadanym w chwili obecnej i przyszłej. Dla wielu osób jest to najczęściej kredyt na budowę domu, zakup domu lub mieszkania, ale także może być zaciągnięty w celu zakupu działki. W takiej chwili bank najczęściej zostaje wpisany do hipoteki nieruchomości, dzięki temu ma zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania przez kredytobiorcę.

Jak bank udziela kredytu hipotecznego?
Bank w momencie udzielania kredytu hipotecznego pożycza dość dużą sumę pieniędzy swojemu klientowi. Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto wiedzieć, jaki jest koszt zaciągnięcia takiego zobowiązania. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składa się:
• koszt ubezpieczenia,
• oprocentowania,
• prowizja.
To również opłata notarialna, założenie księgi wieczystej oraz ustanowienie hipoteki. Tak naprawdę zobowiązanie to wiąże się z ogromnym ryzykiem dla banku, ze względu na długi okres kredytowania, który wynosi nawet lat. Ze względu na to, że nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja finansowa kredytobiorcy na przestrzeni tylu lat, bank musi posiadać solidne zabezpieczenie spłaty zobowiązania w postaci hipoteki. Bank podczas udzielania kredytu hipotecznego bierze pod uwagę nie tylko zdolność kredytową klienta, ale także jego historię kredytową i wkład własny. Konieczne jest również złożenie odpowiedniego wniosku, ale także przedstawienia przedmiotu umowy kredytowej i udokumentowania zarobków.

Czy można dokonać wcześniej spłaty kredytu hipotecznego?
Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku, kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt na budowę domu czy zakup mieszkania mogą spłacić dług w dowolnym momencie, złożyć wniosek do banku o udzielenie informacji o opłatach związanych z jego wcześniejszą spłatą, ale także ubiegać się o zwrot kosztów przypadających za okres, o który skrócona została umowa kredytowa. W przypadku kredytu o zmiennej stopie procentowej bank nie może pobierać opłaty za wcześniejszą spłatę, jednak dopiero po upływie 3-letniego okresu od dnia podpisania umowy kredytowej. Natomiast jeśli jest to stała stopa procentowa, wcześniejsza spłata jest nieopłacalna, gdyż bank ma prawo pobrać opłatę przez cały okres kredytowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
50%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group