Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3889
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?

Piątek, 31 grudnia 2021, 10:22
Aktualizacja: 10:23
Autor: ts
Polska: Czy warto zdecydować się na outsourcing kadr i płac?
Fot. ts
Z pojęciem outsourcingu w odniesieniu do kadr i płac spotykamy się coraz częściej. Jest to bowiem świetne rozwiązanie zarówno dla prężnie rozwijających się korporacji, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tak naprawdę jest to usługa, która umożliwia powierzenie obowiązków administracyjnych i nie tylko, czyli tak zwanego twardego HR, firmie, która posiada w tym zakresie wykwalifikowanych specjalistów. Biorąc to pod uwagę, można zauważyć, że takie rozwiązanie może mieć wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, które zdecyduje się z niego skorzystać. Czy więc warto postawić na outsourcing kadr i płac w firmie?

Outsourcing kadr i płac- jak on właściwie działa?
W tym miejscu warto rozpocząć od tego, że każda firma, by mogła ona w pełni kontrolować administrację i poszczególne procesy kadrowe, zwykle decyduje się na utworzenie osobnego działu i zatrudnienie specjalistów, który będą się tylko i wyłącznie zajmować procesami kadrowo-płacowymi. Niemniej jednak większość małych przedsiębiorstw nie może pozwolić sobie na tak duży krok, a niektóre prężnie rozwijające się korporacje szukają oszczędności. Właśnie z tego też powodu outsourcing kadr i płac stał się tak popularnym rozwiązaniem i świetną alternatywą dla przedsiębiorstw. Na czym dokładnie on polega? Otóż w przypadku outsourcingu kadr i płac możemy mówić w momencie, kiedy dane przedsiębiorstwo decyduje się przekazać obowiązki z zakresu twardego HR, firmie zewnętrznej, która w tego typu procesach się specjalizuje. Wówczas to pracownicy firmy outsourcingowej zajmują się kwestiami takimi jak np.:
• naliczanie wynagrodzeń dla pracowników
• rozliczanie i prowadzenie ewidencji czasu pracy
• prowadzenie akt osobowych pracowników
• przygotowywanie deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy również do Urzędu Skarbowego
• sporządzanie niezbędnych dokumentów kadrowo-płacowych
• ustalanie prawa do urlopu każdego pracownika
• przygotowywanie odpraw i różnego rodzaju ekwiwalentów
• tworzenie raportów na życzenie klienta
Jak widać, firma outsourcingowa przejmuje na siebie wiele zadań, co może być niezwykle korzystne z punktu widzenia danego przedsiębiorcy, który nie musi poświęcać własnego czasu na obsługę administracyjną.

Jakie są największe zalety outsourcingu kadr i płac?
Czy warto postawić na outsourcing kadr i płac w danym przedsiębiorstwie? Otóż wystarczy jedynie uświadomić sobie, jak wiele zalet niesie za sobą tego typu rozwiązanie. Przeniesienie niezwykle żmudnej obsługi kadrowo-płacowej na firmę zewnętrzną z powodzeniem będzie stanowiło odciążenie dla danego właściciela firmy i pozwoli mu dodatkowo zaoszczędzić dużo czasu i także pieniędzy. Przedsiębiorca chcąc by obsługa kadrowo-płacowa była na najwyższym poziomie, musi być gotowy na dodatkowe koszty związane z utworzeniem osobnego działu i zatrudnieniem nowych pracowników. Wówczas outsourcing kadr i płac pozwala na nawiązanie współpracy z wyspecjalizowaną firmą, a koszty takiej usługi zwykle są o wiele niższe niż samo utrzymanie pracowników i całego działu HR w firmie. Nie da się również ukryć, że outsourcing kadr i płac jest świetnym rozwiązaniem w momencie, kiedy dany przedsiębiorca chce mieć swoistą gwarancję tego, że procesy kadrowo-płacowe będą przebiegały na najwyższym poziomie, a ryzyko pomyłki może zostać zmniejszone, jeśli nie całkowicie wyeliminowane. Pracownicy firm outsourcingowych zwykle są niezwykle doświadczeni, a także posiadają odpowiednie kwalifikacje. Co więcej świetnie znają się na obowiązującym prawie pracy, a także są na bieżąco z zagadnieniami prawa podatkowego. Wówczas korzystający z usług outsourcingowych przedsiębiorca ma pewność, że każde rozliczenie przeprowadzone zostało zgodnie z najnowszymi regulacjami prawnymi, a dokumentacja będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi wymogami. Nie ma więc żadnych obaw odnośnie możliwości popełnienia błędu, a także doświadczenia przykrych konsekwencji. Nie da się ukryć, że nowoczesne firmy oustourcingowe sprawnie i wygodnie zarządzają całą dokumentacją kadrowo-płacową, a także korzystają z nowoczesnych rozwiązań i technologii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group